Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V knihovně se lidé seznámili se skvosty lidového vyprávění, přiblížil je Daniel Kadlubiec

  • Stonava,

Stonavská knihovna pravidelně pořádá různé akce pro širokou veřejnost. Jednou z nich byla lednová beseda profesora Daniela Kadlubce, který čtenářům přiblížil historii vzniku jeho knihy od Těšína k Bohumínu. Besedu svým vystoupením obohatily Děcka ze Stonavy.

V prosinci loňského roku se na pultech objevila nová kniha, jejímž autorem je známý folkloriska Daniel Kadlubiec. Nese název od Těšína k Bohumínu a obsahuje skvosty zdejšího vypravěčského umění. Přesvědčit se o tom mohli návštěvníci stonavské knihovny, kteří si nenechali ujít besedu, během které je autor seznámil s historií vzniku tohoto pro náš region významného díla.

„Sbírání tohoto materiálu trvalo hodně dlouho, asi 30 let. Nebyla to nějak systematická práce, ale jednou za měsíc jsem se vydal na ty takzvané doły mezi Těšínem a Bohumínem a nahrál jsem 137 vypravěčů z nichž pravděpodobně dneska už nikdo nežije. Nahrál jsem 1440 Lidových povídek, ze kterých jsem vybral 580 a ty jsem umístil v té knížce od Těšína k Bohumínu,“ řekl Daniel Kadlubiec.

„Pro nás, pro stonaváky to má velký význam, protože v té knize se nacházejí lidová vyprávění občanů, kteří dnes už nežijí,“ konstatovala knihovnice Marta Orszuliková.

„Poprvé jsem navštívil Stonavu v roce 1969 a to mě vyprávěli pan Feber, paní Dulavová, pan Josef Siekierka, paní Ježowiczová a tak dále. To byly prostě úplně geniální chvíle, protože to byl živý kultivovaný umělecký jazyk, umělecké nářečí, které je nositelem toho folklóru,“ dodal Kadlubiec

V knize jsou zachycena stonavská vyprávění například o Kateřině, Švédském kopci či stonavském vodníkovi.

„ Já se zajímám celkem o dějiny regionu, o báje a pověsti. Určitě  to bude velmi zajímavá přednáška.“ „Manželův dědeček tam má svoje povídky.“ „Chtěla jsem se více dozvědět o té knížce, zajímalo mě to,“ řekli návštěvníci setkání.

Součástí besedy bylo vystoupení místního souboru Děcka ze Stonavy.

Kniha Od Těšína k Bohumínu je napsána jazykem zdejšího nářečí a obsahuje CD s autentickými nahrávkami.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy