Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S nákupem nových včelstev pomůže včelařům radnice

  • Stonava,

S velkým problémem se potýkají včelaři ve Stonavě. Podobně jako před několika lety jsou po zimě bez včel. S nákupem nových včelstev jim pomůže radnice.

Jedním z bodů programu 14. Zasedání zastupitelstva obce bylo schválení Programu k poskytnutí dotace chovatelům hospodářských zvířat a včelstev v obci Stonava na období 2020-2021. Takováto finanční podpora má v obci dlouholetou tradici.

Ondřej Feber, starosta Stonavy: „My jsme se před lety rozhodli pro tento krok, to bylo období, kdy nebyl velký zájem o půdu, alespoň ve Stonavě ne. Pozemky byly zaplevelené a jedině ti drobní hospodáři využívali pozemky k chovu hospodářského zvířectva a podobně a tedy je udržovali, protože potřebovali trávu, seno apod. My jsme se tenkrát rozhodli podpořit tyto drobné chovatele, dáváme příspěvky na chov koní.”

Ale také ovcí, koz a včel. A právě včelaři jsou jedni z těch, kteří finanční prostředky velmi nutně potřebují. Po letošní zimě jim zůstaly prázdné úly, včelastva uhynula. Díky vstřícnosti radnice, která jim navíc poskytla individuální dotaci se úly postupně zaplňují.

Boleslav Siuda, předseda ZO ČSV Stonava: „Včely se nám podařilo sehnat. Máme to z města Albrechtice. Chtěli jsme to trošku promíchat, ať máme jiný genetický fond. Je to první taková dodávka těch včel, ještě budeme pokračovat. V této chvíli se jedná o 22 oddělků, které rozdělíme mezi naše včelaře. Je to defakto tak, že obec se podílí na tom nákupu finanční pomocí ve výši 50% na jedno to nové nakoupené včelstvo.“

Místní včelaři by se rádi dostali na své původní čísla. Před zimou se starali o 90 včelstev.

Boleslav Siuda, předseda ZO ČSV Stonava: „To je první várka oddělků, ale už jsme nakoupili 9 plných včelstev. V plánu máme, dostat se na ty původní stavy. Mezi našimi včelaři provedeme teď anketu, kolik ještě kdo bude chtít a budeme zajišťovat další objem tak, aby se nám podařilo na ty stavy naplnit nebo se k nim alespoň přiblížit. Předpokládám, že ještě hovoříme o takových deseti až patnácti, které budeme doplňovat.“
Nahlásit chybu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail