Je pátek 24. července. Z parkoviště u Domu PZKO odjíždí třetí, poslední turnus stonavských dětí na 14ti denní ozdravný pobyt do Chorvatska a to díky finanční podpoře obce a Nadace OKD.
Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „My už tradičně organizujeme pobyty a zajišťujeme finančně pobyty u moře, protože ty naše děti to potřebují, tady z toho regionu z nepříliš valným prostředím.“
Stejně jako v předchozích letech i letos je cílovou destinací městečko Trpanj na poloostrově Pelješac, na který se po příjezdu do Ploče dostávají trajektem.
David Totek, ředitel CK Dakol: „Ubytování je zajišťěno ve městě Trpanj, na poloostrově Pelješac, ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích v privátní vile, která je vzdálena 60 metrů od moře."
anketa, stonavské děti (3.turnus): „Jo, těším se dost, na to moře do města a tak.“ „V Chorbatsku jsem teďka počtvrté a nejvíce se těším na ten hotel a na to, že tam budu z kamarády.“ „Já se těším, až budu plavat v moři.“ „Asi taky, jak budu plavat v moři.“ „Cesta byla dobrá.“ „Nikdy jsem nebyla v Chorvatsku a moc se na to těším.“ „Já jsem tady byl loni a bylo to úplně super. Doufám, že to bude stejné i letos.“
V Chorvatském letovisku Trpanj se letos postupně vystřídá 63 stonavských dětí. Program je vždy přizpůsoben věku účastníků ozdravného pobytu. V druhém turnusu si děti užily dny plné indiánských her.
Michaela Uhlířová, vedoucí: „ Děti plnili úkoly, chodili jsme na hřiště, součástí té hry bylo několik bojovek, dětem to velice šlo, dělali jsme indiánské kvízování.“
Lukáš Černý, vedoucí: „ Učili jsme děti uzly, snažili jsme do toho zapojit trochu toho skautingu, protože jsem to několik let dělal, takže jsem se snažil to trochu obvzláštnit, aby to nebylo takové to standardní koupání v moři, ale aby se děti i něco nového naučili. Myslím si, že si to děcka užily, počasí nám vyšlo, nikdo se nám neutopil, takže pohoda. Děcka měla největší zážitek, když jsme si objednali jachtu a jezdili jsme tady osvobozovat celou Trpanj a Chorvatsko, byla rybička na oběd a skákalo se z lodě z výšky.“
anketa, stonavské děti (2.turnus): „Nejvíce se mi tady líbila ta skákací loď.“ „Mě se nejvíce líbilo moře a loď.“ „Že jsme měli různé rozcvičky a tak. Ještě se mi líbily olympijské hry a hututu, které jsme hráli.“ „Hráli jsme hry, naučili jsme se toho hodně.“ „Moře bylo teplé a bylo to dobré.“ „Bylo to moc krátké, ještě bych tady chtěla zůstat.“ „Chodili jsme k moři, chodili jsme hrát hry, měli jsme bojovky, potom jsme ještě chodili na procházky do města, měli jsme stezku odvahy večer a potom jsme ještě hráli hry na pláži a plavecké závody.“ „Líbilo se mi, jak jsme malovali kameny.“
Během ozdravného pobytu je dětem zajištěna strava klasické české kuchyně 5x denně včetně pitného režimu.
Iveta Koňaříková, kuchařka: „Jedlíci jsou výborní, samozřejmě se vždycky najde někdo, kdo něco nemá rád, ale tady jsme se vždycky domluvili, takže o hladu nebyli. Myslím si, že se jim tu líbí a tím, že tady jezdíme už čtyři sezóny, tak je to úplně úžasné, strávníci jsou perfektní, snědí vždycky všechno.“
anketa, stonavské děti (2.turnus): „Mně nejvíce chutnaly knedlíky.“ „Mně nejvíce chutnaly snídaně, švédské stoly a párky.“ „Nejlepší byly nudle s mákem.“
Letos kvůli pandemii koronaviru umožnila radnice stonavským dětem i čtrnáctidenní ozdravný pobyt v tuzemsku, konkrétně v Petrovicích u Karviné na Hotelu Dakol, odkud děti pravidelně vyjížděly na různé výlety.