Velkoobjemové kontejnery na odpad, které byly původně rozmístěny v celé obci, jsou od roku 2016 soustředěny na jedno sběrné místo pod sídlištěm Hořany. O klasický sběrný dvůr se ovšem nejedná.
“My jsme takovou výjimkou ve Stonavě, že v současné době, v souvislosti s platným územním plánem, nejsme schopni postavit klasický sběrný dvůr, jak to tady vidíme v okolí. Nemůžeme čerpat ani finanční prostředky z dotací pro tento účel, neboť jsme pořád v chráněném ložiskovém území černého uhlí, takže nejsou to jenom nějaké výhody, které jsou nám vždycky nějak akcentovány, že třeba máme něco z toho uhlí, nějakou tu korunu, ale jsou s tím spojeny i problémy. V minulosti jsme měli rozestavěné ty kontejnery po celé Stonavě, aby ti občané měli určitý luxus v tomto směru. Tím, že se zavedly v okolí sběrné dvory a platí tam nějaký řád, tak ti občané těchto obcí a měst si to zjednodušovali, jezdili k nám. Proto jsme to museli soustředí do jednoho místa,” řekl starosta Stonavy Ondřej Feber.
Sběrné místo se ale v poslední době stalo terčem kritiky. Přestože informační tabule upozorňovala, že odpad tady může uložit jen občan Stonavy, mimostonavští to nerespektovali. V areálu nebyl nikdo, kdo by to kontroloval. Radnice proto zasáhla.
“Jsme nuceni zaměstnat tam nějakého člověka, který bude provádět kontrolu, kdo tam jezdí a jestli nedělá nepořádek,” vysvětlil Feber.
“Na sběrném místě bude kontrolovat občany, kteří přiváží odpad, to znamená, občan musí být obyvatelem Stonavy, případně vlastnit nemovitost. Občanům jiných obcí a měst nebude umožněno ukládání odpadu v obci Stonava,” vysvětlila Jana Szczerbová z obecního úřadu.
Upravena je rovněž provozní doba.
“Od nového roku je úprava pracovní doby. Otevřeno je Pondělí až pátek od 8.00 do 16.00 hod., v sobotu od 9.00 do 13.00 a neděle a svátky bude uzavřeno,” doplnila Szczerbová.
V hlídaném areálu jsou také umístěny tři modré sudy, které slouží k ukládání použitých kuchyňských olejů.