Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Stonavě se po jednoleté pauze zase zpívalo

Stonava |

Stonavská Barborka, ojedinělý festival v ansámblovém zpěvu má za sebou svůj patnáctý ročník. Zatímco vládní opatření související s pandémií koronaviru, neumožnily v předešlém ročníku setkání přímo ve Stonavě a vše se odehrálo ve virtuálním prostředí, na sklonku loňského roku se v sále Domu PZKO zase zpívalo.

Každý, kdo se zajímá o kulturní a společenský život ve Stonavě ví, že přelom listopadu a prosince už patnáct let patří v obci ansámblovému zpěvu. 14. ročník Mezinárodního festivalu komorního a ansámblového zpěvu. Stonavská Barborka však musela být v roce 2020 kvůli pandemii koronaviru přesunuat do virtuálního prostředí. Stejný scénář hrozil i následujícímu ročníku. Vše ale nakonec dobře dopadlo a ve Stonavě se po dvou letech zase zpívalo a soutěžilo.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Tento ročník byl opravdu těžký spíš na psychiku. Po patnácti letech už máme nějaké zkušenosti, ale my jsme pořád nevěděli, co přesně bude. Dokonce ještě dva dny před soutěží tady bylo velké omezení a opravdu jsme trnuli zda akce nebude zakázána. Jsme moc rádi, že se tak nestalo a i přes ta omezení jsme setkání uskutečnili.“

Pandemie koronaviru ale způsobila, že patnáctý ročník se odehrál v komornějším prostředí.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Přihlásilo se nám třicet ansámblů a z toho ještě kvůli covidu nám dalších 18 ansámblů zrušilo účast, takže jsme se nakonec sešli v krásném komorním provedení dvanácti ansámblů. Byla příjemná atmosféra i porota, která chválila výkony.“
Jitka Modlitbová, členka soutěžního ansámblu: „Bylo zajímavé slyšet ostatní soutěžící, kteří podávali opravdu skvělé výkony a bylo moc příjemné, zazpívat si takto naživo.“

Ze slovenské Lietavské Lúčky do Stonavy například přijely Michaela a Andrea Holé, které si tuto soutěž velmi oblíbily a dokonce si nenechali ujít ani jejich virtuální verzi v roce 2020.

Andrea Holá, členka soutěžního ansámblu: „Každý rok se na to těšíme, jsou to pro nás zkušenosti.“

Přestože bylo samotné soutěžní klání smrštěno do jednoho dne, koncept Stonavské Barborky byl zachován. O výkonech mladých zpěváků rozhodovala odborná porota, nechybělo slavnostní vyhodnocení i závěrečný koncert vítězných ansámblů. Jedním z nich bylo duo Marie a Kataríny Chmúrových ze Slovenska, které na klavír doprovázela jejich sestra Anička.

Katarína Chmúrová, členka soutěžního ansámblu: „Máme z toho velkou radost, ale velkou zásluhu na tom má i naše paní učitelka.“
Anastázia Orolínová, pedagog: „Mají perfektní sluch, rychle se učí a hlavně, doma mají velkou podporu. Otec holky vozí třikrát týdně do Žiliny, přestože bydlí ve Staré Bystrici.“

Hned dvě hlavní ceny Stonavské Barborky putovaly do Karviné. Jednu z nich získal ansámbl ve složení Eliška Parchańská, Júlia Strakošová a Eva Tomalová.

Eva Tomalová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě jsme nadšené, že jsme cenu získali hned napoprvé. Máme z toho radost.“

Další stonavskou Barborku už po šesté v řadě za sebou obhájilo trio Barbora Serišová, Nikita Lýsková a Barbora Pawlitová.

Barbora Serišová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě to obnáší spoustu píle, času a lásky. Nás to moc baví. A jak často trénujeme? Teď už méně, než když jsme začínaly. Chodily jsme do sboru a byli jsme všechny tady pospolu v Karviné, ale teď už jsme každá v jiném městě. Jak ale můžeme, tak se scházíme o víkendech a trénujeme.“

Oba vítězné ansámbly prošly rukama pedagožky Evy Šeinerové.

Eva Šeinerová, sbormistryně: „Je to sborová škola, je to stejná hlasovka, je to prostě chuť to dělat a je to i jistá tradice. To zpívání holky stále baví, takže když mě požádají, tak jim velmi ráda pomohu s výběrem repertoáru i s nácvikem.“

Čtvrtá stonavská Babrorka putovala opět za hranice. Konkrétně pak do polských Gliwic. V kategorii amatéru ji vybojovalo duo ve složení Szczepan Szostok a Aleksandra Golombek.

Aleksandra Golombek, členka soutěžního ansámblu: „Jsme velmi rádi, že jsme mohli soutěžit. Těší nás, že byla naše píle takto skvěle oceněna.“
Jan Grossmann, tajemník poroty: „Rozhodování nebylo složité. Viděl jsme to nakonec i podle bodového a slovního hodnocení jednotlivých porotců. V podstatě se to pohybovalo +- pět bodů ze sta. Je to velký úspěch i co se týče shody porotců.“

V rámci slavnostního večera byly vyhodnoceny také dvě doprovodné soutěže. Jednou z nich je soutěž skladatelská a druhou pak soutěž výtvarná. Generálním partnerem Stonavské Babrorky je obec Stonava. Její starosta Ondřej Feber byl spolu s Leonem Juřicou a Klemensem Slowioczkem spolutvůrcem myšlenky této ojedinělé pěvecké soutěže, která nemá v Evropě obdoby.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Jsem rád, že se to takto ujalo, a i přes ta různá opatření to stále běží.“

Během slavnostního koncertu vítězných ansáblů byla z rukou ředitele festivalu předána ještě jedna Stonavská Babrorka. Udělena byla Klemensu Slowioczkovi a to za rozvoj ansáblového a komorního zpěvu.

Nahlásit chybu


Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Jak správně přecházet přes přechod? Vstoupit na zelenou a dojít i na červenou

12. července 2024 17:21 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Společenský dům Reneta bude mít nové sociální zázemí

12. července 2024 15:51 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde toalety pro imobilní občany.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

11. července 2024 10:42 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Albrechtickou pouť si letos užily i děti

11. července 2024 8:00 | Albrechtice | Jiří Brzóska | Albrechtický miniexpres

Poslední červnovou neděli se obec Albrechtice proměnila v centrum radosti a zábavy. Každoroční pouť, která přilákala stovky návštěvníků z širokého okolí, nabídla i letos bohatý kulturní program.

Projekt Posezení s přáteli před domovem Vesna byl dokončen

10. července 2024 15:02 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Projekt s názvem Posezení se přáteli, který se v minulém roce umístil v rámci hlasování participativního rozpočtu na třetím místě, je dokončen. Altán z modřínové dřeva o rozměrech 3 krát 4 metry je umístěn před domovem seniorů Vesna. Podél celé délky zástěny altánu se táhne lavice na sezení.

Dvoudenní Stonavská pouť se blíží

10. července 2024 13:40 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Jednou z nejvýznamnějších událostí kulturního dění v obci je bezesporu dvoudenní Stonavská pouť. Ta letošní se uskuteční ve dnech 20. a 21. července a obec připravila velmi pestrý program, který slibuje zábavu pro všechny generace.

Ve Stonavě se po jednoleté pauze zase zpívalo
Vydáno 12. ledna 2022 14:55, Stonava, Jiří Brzóska
Stonavská Barborka, ojedinělý festival v ansámblovém zpěvu má za sebou svůj patnáctý ročník. Zatímco vládní opatření související s pandémií koronaviru, neumožnily v předešlém ročníku setkání přímo ve Stonavě a vše se odehrálo ve virtuálním prostředí, na sklonku loňského roku se v sále Domu PZKO zase zpívalo.

Každý, kdo se zajímá o kulturní a společenský život ve Stonavě ví, že přelom listopadu a prosince už patnáct let patří v obci ansámblovému zpěvu. 14. ročník Mezinárodního festivalu komorního a ansámblového zpěvu. Stonavská Barborka však musela být v roce 2020 kvůli pandemii koronaviru přesunuat do virtuálního prostředí. Stejný scénář hrozil i následujícímu ročníku. Vše ale nakonec dobře dopadlo a ve Stonavě se po dvou letech zase zpívalo a soutěžilo.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Tento ročník byl opravdu těžký spíš na psychiku. Po patnácti letech už máme nějaké zkušenosti, ale my jsme pořád nevěděli, co přesně bude. Dokonce ještě dva dny před soutěží tady bylo velké omezení a opravdu jsme trnuli zda akce nebude zakázána. Jsme moc rádi, že se tak nestalo a i přes ta omezení jsme setkání uskutečnili.“

Pandemie koronaviru ale způsobila, že patnáctý ročník se odehrál v komornějším prostředí.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Přihlásilo se nám třicet ansámblů a z toho ještě kvůli covidu nám dalších 18 ansámblů zrušilo účast, takže jsme se nakonec sešli v krásném komorním provedení dvanácti ansámblů. Byla příjemná atmosféra i porota, která chválila výkony.“
Jitka Modlitbová, členka soutěžního ansámblu: „Bylo zajímavé slyšet ostatní soutěžící, kteří podávali opravdu skvělé výkony a bylo moc příjemné, zazpívat si takto naživo.“

Ze slovenské Lietavské Lúčky do Stonavy například přijely Michaela a Andrea Holé, které si tuto soutěž velmi oblíbily a dokonce si nenechali ujít ani jejich virtuální verzi v roce 2020.

Andrea Holá, členka soutěžního ansámblu: „Každý rok se na to těšíme, jsou to pro nás zkušenosti.“

Přestože bylo samotné soutěžní klání smrštěno do jednoho dne, koncept Stonavské Barborky byl zachován. O výkonech mladých zpěváků rozhodovala odborná porota, nechybělo slavnostní vyhodnocení i závěrečný koncert vítězných ansámblů. Jedním z nich bylo duo Marie a Kataríny Chmúrových ze Slovenska, které na klavír doprovázela jejich sestra Anička.

Katarína Chmúrová, členka soutěžního ansámblu: „Máme z toho velkou radost, ale velkou zásluhu na tom má i naše paní učitelka.“
Anastázia Orolínová, pedagog: „Mají perfektní sluch, rychle se učí a hlavně, doma mají velkou podporu. Otec holky vozí třikrát týdně do Žiliny, přestože bydlí ve Staré Bystrici.“

Hned dvě hlavní ceny Stonavské Barborky putovaly do Karviné. Jednu z nich získal ansámbl ve složení Eliška Parchańská, Júlia Strakošová a Eva Tomalová.

Eva Tomalová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě jsme nadšené, že jsme cenu získali hned napoprvé. Máme z toho radost.“

Další stonavskou Barborku už po šesté v řadě za sebou obhájilo trio Barbora Serišová, Nikita Lýsková a Barbora Pawlitová.

Barbora Serišová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě to obnáší spoustu píle, času a lásky. Nás to moc baví. A jak často trénujeme? Teď už méně, než když jsme začínaly. Chodily jsme do sboru a byli jsme všechny tady pospolu v Karviné, ale teď už jsme každá v jiném městě. Jak ale můžeme, tak se scházíme o víkendech a trénujeme.“

Oba vítězné ansámbly prošly rukama pedagožky Evy Šeinerové.

Eva Šeinerová, sbormistryně: „Je to sborová škola, je to stejná hlasovka, je to prostě chuť to dělat a je to i jistá tradice. To zpívání holky stále baví, takže když mě požádají, tak jim velmi ráda pomohu s výběrem repertoáru i s nácvikem.“

Čtvrtá stonavská Babrorka putovala opět za hranice. Konkrétně pak do polských Gliwic. V kategorii amatéru ji vybojovalo duo ve složení Szczepan Szostok a Aleksandra Golombek.

Aleksandra Golombek, členka soutěžního ansámblu: „Jsme velmi rádi, že jsme mohli soutěžit. Těší nás, že byla naše píle takto skvěle oceněna.“
Jan Grossmann, tajemník poroty: „Rozhodování nebylo složité. Viděl jsme to nakonec i podle bodového a slovního hodnocení jednotlivých porotců. V podstatě se to pohybovalo +- pět bodů ze sta. Je to velký úspěch i co se týče shody porotců.“

V rámci slavnostního večera byly vyhodnoceny také dvě doprovodné soutěže. Jednou z nich je soutěž skladatelská a druhou pak soutěž výtvarná. Generálním partnerem Stonavské Babrorky je obec Stonava. Její starosta Ondřej Feber byl spolu s Leonem Juřicou a Klemensem Slowioczkem spolutvůrcem myšlenky této ojedinělé pěvecké soutěže, která nemá v Evropě obdoby.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Jsem rád, že se to takto ujalo, a i přes ta různá opatření to stále běží.“

Během slavnostního koncertu vítězných ansáblů byla z rukou ředitele festivalu předána ještě jedna Stonavská Babrorka. Udělena byla Klemensu Slowioczkovi a to za rozvoj ansáblového a komorního zpěvu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000029366/ve-stonave-se-po-jednolete-pauze-zase-zpivalo