Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • DO KARVINÉ SE VRACÍ NHL GLOBAL FAN TOUR PRO VŠECHNY HOKEJOVÉ FANOUŠKY
  • OBRAZ CÍSAŘOVNY SISSI SE PŘESTĚHOVAL DO KUNÍNA, PŘESUN STŘEŽILI POLICISTÉ
  • HAVÍŘOV OCENIL OSOBNOSTI, CENU MĚSTA ZÍSKALA IN MEMORIAM JANA FEBEROVÁ
  • V BUKOVCI MÍSTNÍ HASIČI UDRŽUJÍ TRADICI RUČNÍHO STAVĚNÍ MÁJKY
  • HISTORICKÁ KAŠNA V KARVINÉ SLAVÍ 125 LET, MĚSTO JI NECHÁVÁ OPRAVIT
  • OPAVA PŘEDSTAVILA BUDOUCÍ PODOBU A VYUŽITÍ BREDY, MĚLA BY BÝT SOBĚSTAČNÁ
  • STAVBĚ PUMPTRACKU V NOVÉM JIČÍNĚ ŠLY Z CESTY DVA SKLADY
  • V MÁRNICI ZA KOSTELEM SV. MARKA V HEŘMANICÍCH VZNIKLO MUZEUM HISTORIE
  • OPAVA ROZŠIŘUJE PARKOVACÍ ZÓNY PRO REZIDENTY, OSTATNÍ JE VYUŽIJÍ JEN DOPOLEDNE
  • O SAUNY VE ŠKOLKÁCH JE VE SLEZSKÉ OSTRAVĚ VELKÝ ZÁJEM. DĚTI SI JE OBLÍBILY
  • V PORUBĚ SE MĚNÍ DRUHY PTÁKŮ. KVĚTEN JE IDEÁLNÍM OBDOBÍM PRO JEJICH POZOROVÁNÍ
  • KINO CENTRUM V KARVINÉ MÁ NOVÝ LASEROVÝ PROJEKTOR A K NĚMU SPECIÁLNÍ PLÁTNO
  • NA ZLATÉ TRETŘE SE PŘEDSTVAVÍ I ARMAND „MONDO“ DUPLANTIS A NÍRADŽ ČOPRA.

Ve Stonavě se po jednoleté pauze zase zpívalo

Stonava |

Stonavská Barborka, ojedinělý festival v ansámblovém zpěvu má za sebou svůj patnáctý ročník. Zatímco vládní opatření související s pandémií koronaviru, neumožnily v předešlém ročníku setkání přímo ve Stonavě a vše se odehrálo ve virtuálním prostředí, na sklonku loňského roku se v sále Domu PZKO zase zpívalo.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Každý, kdo se zajímá o kulturní a společenský život ve Stonavě ví, že přelom listopadu a prosince už patnáct let patří v obci ansámblovému zpěvu. 14. ročník Mezinárodního festivalu komorního a ansámblového zpěvu. Stonavská Barborka však musela být v roce 2020 kvůli pandemii koronaviru přesunuat do virtuálního prostředí. Stejný scénář hrozil i následujícímu ročníku. Vše ale nakonec dobře dopadlo a ve Stonavě se po dvou letech zase zpívalo a soutěžilo.

      Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Tento ročník byl opravdu těžký spíš na psychiku. Po patnácti letech už máme nějaké zkušenosti, ale my jsme pořád nevěděli, co přesně bude. Dokonce ještě dva dny před soutěží tady bylo velké omezení a opravdu jsme trnuli zda akce nebude zakázána. Jsme moc rádi, že se tak nestalo a i přes ta omezení jsme setkání uskutečnili.“

      Pandemie koronaviru ale způsobila, že patnáctý ročník se odehrál v komornějším prostředí.

      Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Přihlásilo se nám třicet ansámblů a z toho ještě kvůli covidu nám dalších 18 ansámblů zrušilo účast, takže jsme se nakonec sešli v krásném komorním provedení dvanácti ansámblů. Byla příjemná atmosféra i porota, která chválila výkony.“
      Jitka Modlitbová, členka soutěžního ansámblu: „Bylo zajímavé slyšet ostatní soutěžící, kteří podávali opravdu skvělé výkony a bylo moc příjemné, zazpívat si takto naživo.“

      Ze slovenské Lietavské Lúčky do Stonavy například přijely Michaela a Andrea Holé, které si tuto soutěž velmi oblíbily a dokonce si nenechali ujít ani jejich virtuální verzi v roce 2020.

      Andrea Holá, členka soutěžního ansámblu: „Každý rok se na to těšíme, jsou to pro nás zkušenosti.“

      Přestože bylo samotné soutěžní klání smrštěno do jednoho dne, koncept Stonavské Barborky byl zachován. O výkonech mladých zpěváků rozhodovala odborná porota, nechybělo slavnostní vyhodnocení i závěrečný koncert vítězných ansámblů. Jedním z nich bylo duo Marie a Kataríny Chmúrových ze Slovenska, které na klavír doprovázela jejich sestra Anička.

      Katarína Chmúrová, členka soutěžního ansámblu: „Máme z toho velkou radost, ale velkou zásluhu na tom má i naše paní učitelka.“
      Anastázia Orolínová, pedagog: „Mají perfektní sluch, rychle se učí a hlavně, doma mají velkou podporu. Otec holky vozí třikrát týdně do Žiliny, přestože bydlí ve Staré Bystrici.“

      Hned dvě hlavní ceny Stonavské Barborky putovaly do Karviné. Jednu z nich získal ansámbl ve složení Eliška Parchańská, Júlia Strakošová a Eva Tomalová.

      Eva Tomalová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě jsme nadšené, že jsme cenu získali hned napoprvé. Máme z toho radost.“

      Další stonavskou Barborku už po šesté v řadě za sebou obhájilo trio Barbora Serišová, Nikita Lýsková a Barbora Pawlitová.

      Barbora Serišová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě to obnáší spoustu píle, času a lásky. Nás to moc baví. A jak často trénujeme? Teď už méně, než když jsme začínaly. Chodily jsme do sboru a byli jsme všechny tady pospolu v Karviné, ale teď už jsme každá v jiném městě. Jak ale můžeme, tak se scházíme o víkendech a trénujeme.“

      Oba vítězné ansámbly prošly rukama pedagožky Evy Šeinerové.

      Eva Šeinerová, sbormistryně: „Je to sborová škola, je to stejná hlasovka, je to prostě chuť to dělat a je to i jistá tradice. To zpívání holky stále baví, takže když mě požádají, tak jim velmi ráda pomohu s výběrem repertoáru i s nácvikem.“

      Čtvrtá stonavská Babrorka putovala opět za hranice. Konkrétně pak do polských Gliwic. V kategorii amatéru ji vybojovalo duo ve složení Szczepan Szostok a Aleksandra Golombek.

      Aleksandra Golombek, členka soutěžního ansámblu: „Jsme velmi rádi, že jsme mohli soutěžit. Těší nás, že byla naše píle takto skvěle oceněna.“
      Jan Grossmann, tajemník poroty: „Rozhodování nebylo složité. Viděl jsme to nakonec i podle bodového a slovního hodnocení jednotlivých porotců. V podstatě se to pohybovalo +- pět bodů ze sta. Je to velký úspěch i co se týče shody porotců.“

      V rámci slavnostního večera byly vyhodnoceny také dvě doprovodné soutěže. Jednou z nich je soutěž skladatelská a druhou pak soutěž výtvarná. Generálním partnerem Stonavské Babrorky je obec Stonava. Její starosta Ondřej Feber byl spolu s Leonem Juřicou a Klemensem Slowioczkem spolutvůrcem myšlenky této ojedinělé pěvecké soutěže, která nemá v Evropě obdoby.

      Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Jsem rád, že se to takto ujalo, a i přes ta různá opatření to stále běží.“

      Během slavnostního koncertu vítězných ansáblů byla z rukou ředitele festivalu předána ještě jedna Stonavská Babrorka. Udělena byla Klemensu Slowioczkovi a to za rozvoj ansáblového a komorního zpěvu.

      Nahlásit chybu


      V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

      S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Ostravě-Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

      80 let od osvobození Ostravy letos ve městě připomnělo mnoho akcí

      Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války a jen v Ostravě to zahrnovalo řadu akcí, pietních aktů i bojových ukázek. V rámci obvodu Ostrava-Jih byl 30. dubna odhalen nový pomník u památeční lípy a vrcholem akcí byla sobotní bojová ukázka u Polanecké spojky v Zábřehu.

      O sauny ve školkách je ve Slezské Ostravě velký zájem. Děti si je oblíbily

      Infrasauny se v poslední době stávají v naší zemi trendem v péči o zdraví dětí a například Slezská Ostrava chce, aby předškoláci měli tuto možnost ve všech mateřských školkách, o které se stará. Děti si saunování velmi oblíbily.

      Do Karviné se vrací NHL Global Fan Tour pro všechny hokejové fanoušky a nadšence

      NHL v Karviné po několika letech pořádá úspěšnou akci NHL Global Fan Tour, která měla v předešlých letech pozitivní odezvu veřejnosti i hokejových nadšenců.

      Obraz Sissi se přestěhoval do Kunína, přesun střežili policisté

      Ozdobou zámku Kunín na Novojičínsku bude císařovna Sissi, respektive její obraz, který tu zapůjčilo Slezské zemské muzeum v Opavě. Převoz její jedinečné malby ve svatebních šatech doprovázela bezpečnostní opatření.

      Skauti z Frýdlantska změřili síly ve Svojsíkově závodě, bojovali o postup do krajského kola

      Skautské družiny z Frýdlantska se utkaly ve Svojsíkově závodě. Dvoudenní soutěž zaměřená na týmovou spolupráci, praktické dovednosti i samostatnost nabídla pestrý program, během kterého si účastníci vyzkoušeli například první pomoc, přežití v přírodě nebo řešení krizových situací.

      Posun v přípravách vysokorychlostní trati v Moravskoslezském kraji

      Přípravy na výstavbu vysokorychlostní trati v Moravskoslezském kraji se opět posunuly o další krok vpřed. Dokončuje se klíčová dokumentace a v terénu se brzy rozběhnou první práce.

      Hlučíňané, kteří doufali v koupi hornických bytů, mají smůlu, jako balík je koupilo město

      5. května 2025 20:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Lidé, kteří obývají nájemní byty společnosti Heimstaden na sídlišti OKD v Hlučíně měli malou naději, že by si je mohli zprivatizovat do osobního vlastnictví. Z toho sešlo, protože v pondělí domy koupilo město, které je bude lidem dále pronajímat. Naopak ale mohou být nájemníci rádi, že jejich domy neskoupili realitní spekulanti.

      V Bukovci místní hasiči udržují tradici ručního stavění májky

      Poslední dubnový den patří tradičně pálení čarodějnic a také stavění májí. Jen málokde však vysoké máje stavějí ručně, tedy bez pomoci tažné techniky. Pěkně ručně stavějí májku v Bukovci na Jablunkovsku.

      Opilý Polák na drogách nezvládl zatáčku, při večerní čelní srážce v Petřkovicích se zranilo 5 lidí

      Včera 8:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Vážnými zraněními několika lidí skončila nehoda dvou osobních automobilů, která se stala v pondělí večer v Petřkovicích.


      Obchvat kolem Karviné chce zamezit nehodovosti a instaluje bezpečnostní reflexní prvky

      Na obchvatu kolem Karviné přibudou nové bezpečnostní prvky, které zamezí dalším nehodám. Na křižovatce mezi obchvatem a Třídou 17. listopadu se totiž od jejího otevření stalo již dvanáct nehod.

      Malíř Roman Hudziec se nechal v rámci výstavy v Karviné inspirovat beskydskou lesní krajinou

      V Galerii města Karviné na Masarykově náměstí vystavuje malíř Roman Hudziec, který se v rámci konceptu této expozice s názvem V lese Išnoim zaměřil na fragmenty přírody, lesa a stromů. To vše s inspirací přírodní rezervace Mionší, která se nachází v Beskydech.

      Kino Centrum má nový laserový projektor a k němu speciální plátno pro velké filmové zážitky

      Karvinské kino Centrum se může pyšnit novým laserovým projektorem a plátnem, které společně zajišťují ještě lepší podívanou. Navíc je projektor energeticky udržitelnější, což nese při spotřebě elektrické energie značné výhody.

      Aktuálně z Karviné: Připomenutí významného výročí konce II. světové války

      Uplynulo 80 let od okamžiku, kdy Rudá armáda s pomocí československých vojáků osvobodila území dnešní Karviné, přičemž tímto i zde skončila druhá světová válka.

      Skatepark v Havířově zahájil sezonu prvními závody

      Správa sportovních a rekreačních zařízení zahájila sezonu v areálu skateparku. Nadšenci jízdy na skejtu, či koloběžkách už se nemohli dočkat. Návštěvníci také mohli vidět i první závody.

      Hasiči z Životic uspořádali Den otevřených dveří, potřebují do svých nové členy

      Sbor dobrovolných hasičů v Havířově-Životicích uspořádal pro veřejnost Den otevřených dveří. Hlavním smyslem akce však nebyla jen ukázka jejich práce, jednotka, tak jako jiné, bojuje s nedostatkem dobrovolníků.

      Ve Stonavě se po jednoleté pauze zase zpívalo
      Vydáno 12. ledna 2022 14:55, Stonava, Jiří Brzóska
      Stonavská Barborka, ojedinělý festival v ansámblovém zpěvu má za sebou svůj patnáctý ročník. Zatímco vládní opatření související s pandémií koronaviru, neumožnily v předešlém ročníku setkání přímo ve Stonavě a vše se odehrálo ve virtuálním prostředí, na sklonku loňského roku se v sále Domu PZKO zase zpívalo.

      Každý, kdo se zajímá o kulturní a společenský život ve Stonavě ví, že přelom listopadu a prosince už patnáct let patří v obci ansámblovému zpěvu. 14. ročník Mezinárodního festivalu komorního a ansámblového zpěvu. Stonavská Barborka však musela být v roce 2020 kvůli pandemii koronaviru přesunuat do virtuálního prostředí. Stejný scénář hrozil i následujícímu ročníku. Vše ale nakonec dobře dopadlo a ve Stonavě se po dvou letech zase zpívalo a soutěžilo.

      Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Tento ročník byl opravdu těžký spíš na psychiku. Po patnácti letech už máme nějaké zkušenosti, ale my jsme pořád nevěděli, co přesně bude. Dokonce ještě dva dny před soutěží tady bylo velké omezení a opravdu jsme trnuli zda akce nebude zakázána. Jsme moc rádi, že se tak nestalo a i přes ta omezení jsme setkání uskutečnili.“

      Pandemie koronaviru ale způsobila, že patnáctý ročník se odehrál v komornějším prostředí.

      Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Přihlásilo se nám třicet ansámblů a z toho ještě kvůli covidu nám dalších 18 ansámblů zrušilo účast, takže jsme se nakonec sešli v krásném komorním provedení dvanácti ansámblů. Byla příjemná atmosféra i porota, která chválila výkony.“
      Jitka Modlitbová, členka soutěžního ansámblu: „Bylo zajímavé slyšet ostatní soutěžící, kteří podávali opravdu skvělé výkony a bylo moc příjemné, zazpívat si takto naživo.“

      Ze slovenské Lietavské Lúčky do Stonavy například přijely Michaela a Andrea Holé, které si tuto soutěž velmi oblíbily a dokonce si nenechali ujít ani jejich virtuální verzi v roce 2020.

      Andrea Holá, členka soutěžního ansámblu: „Každý rok se na to těšíme, jsou to pro nás zkušenosti.“

      Přestože bylo samotné soutěžní klání smrštěno do jednoho dne, koncept Stonavské Barborky byl zachován. O výkonech mladých zpěváků rozhodovala odborná porota, nechybělo slavnostní vyhodnocení i závěrečný koncert vítězných ansámblů. Jedním z nich bylo duo Marie a Kataríny Chmúrových ze Slovenska, které na klavír doprovázela jejich sestra Anička.

      Katarína Chmúrová, členka soutěžního ansámblu: „Máme z toho velkou radost, ale velkou zásluhu na tom má i naše paní učitelka.“
      Anastázia Orolínová, pedagog: „Mají perfektní sluch, rychle se učí a hlavně, doma mají velkou podporu. Otec holky vozí třikrát týdně do Žiliny, přestože bydlí ve Staré Bystrici.“

      Hned dvě hlavní ceny Stonavské Barborky putovaly do Karviné. Jednu z nich získal ansámbl ve složení Eliška Parchańská, Júlia Strakošová a Eva Tomalová.

      Eva Tomalová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě jsme nadšené, že jsme cenu získali hned napoprvé. Máme z toho radost.“

      Další stonavskou Barborku už po šesté v řadě za sebou obhájilo trio Barbora Serišová, Nikita Lýsková a Barbora Pawlitová.

      Barbora Serišová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě to obnáší spoustu píle, času a lásky. Nás to moc baví. A jak často trénujeme? Teď už méně, než když jsme začínaly. Chodily jsme do sboru a byli jsme všechny tady pospolu v Karviné, ale teď už jsme každá v jiném městě. Jak ale můžeme, tak se scházíme o víkendech a trénujeme.“

      Oba vítězné ansámbly prošly rukama pedagožky Evy Šeinerové.

      Eva Šeinerová, sbormistryně: „Je to sborová škola, je to stejná hlasovka, je to prostě chuť to dělat a je to i jistá tradice. To zpívání holky stále baví, takže když mě požádají, tak jim velmi ráda pomohu s výběrem repertoáru i s nácvikem.“

      Čtvrtá stonavská Babrorka putovala opět za hranice. Konkrétně pak do polských Gliwic. V kategorii amatéru ji vybojovalo duo ve složení Szczepan Szostok a Aleksandra Golombek.

      Aleksandra Golombek, členka soutěžního ansámblu: „Jsme velmi rádi, že jsme mohli soutěžit. Těší nás, že byla naše píle takto skvěle oceněna.“
      Jan Grossmann, tajemník poroty: „Rozhodování nebylo složité. Viděl jsme to nakonec i podle bodového a slovního hodnocení jednotlivých porotců. V podstatě se to pohybovalo +- pět bodů ze sta. Je to velký úspěch i co se týče shody porotců.“

      V rámci slavnostního večera byly vyhodnoceny také dvě doprovodné soutěže. Jednou z nich je soutěž skladatelská a druhou pak soutěž výtvarná. Generálním partnerem Stonavské Babrorky je obec Stonava. Její starosta Ondřej Feber byl spolu s Leonem Juřicou a Klemensem Slowioczkem spolutvůrcem myšlenky této ojedinělé pěvecké soutěže, která nemá v Evropě obdoby.

      Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Jsem rád, že se to takto ujalo, a i přes ta různá opatření to stále běží.“

      Během slavnostního koncertu vítězných ansáblů byla z rukou ředitele festivalu předána ještě jedna Stonavská Babrorka. Udělena byla Klemensu Slowioczkovi a to za rozvoj ansáblového a komorního zpěvu.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000029366/ve-stonave-se-po-jednolete-pauze-zase-zpivalo