Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Světový den Braillova písma v MŠ Dolany

  • Stonava,

V rámci světového Dne Braillova písma měly děti v MŠ Dolany velmi zajímavé dopoledne. Díky mnoha aktivitám si vyzkoušely smyslové vnímání.

Před 213 lety, 4. Ledna roku 1809 se nedaleko Paříže narodil Louis (breil) Braille. Jeho jméno si celý svět spojuje s písmem pro nevidomé a právě v den jeho narození připadá Světový den Braillova písma. Ví to nyní i z mateřské školy na Dolanech, které si díky různorodým aktivitám uvědomily důležitost jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů - zraku.

Helena Skutková, vedoucí učitelka MŠ Dolany: „Seznámili jsme je s životem nevidomých a se skutečností, co vlastně znamená být nevidomým. Děti si to vyzkoušely na vlastní kůži a dozvěděly se, jak nevidomí čtou, nebo jak se pohybují. Vyzkoušely si chůzi poslepu a zjistili, že je lepší mít také ochotné kamarády, kteří je vedli, když měly zavázané oči. Dětem jsme přiblížily, k čemu slouží vodící pes nebo slepecká hůl. Našim cílem bylo především upevnit si vzájemnou pomoc a jak nevidomým správně pomoci.“

Děti v tento ten přišly do školky ve strakatém oblečení. Názorně se tak seznámily s důležitostí zraku.

Helena Skutková, vedoucí učitelka MŠ Dolany: „Hmatem to strakaté oblečení nepoznáme. Zjistili jsme, že k tomu, abychom poznali kamaráda nebo předmět, tak nám nejvíc poslouží právě zrak. Zkrátka hmatem, čichem, chutí ani sluchem, které jsme si v tento den zdokonalovali, nezjistíme tolik informací o věcech, jako právě zrakem.“

V rámci Světového dne Braillova písma stonavské předškoláky i žáky prvního stupně stonavské základní školy navštěvoval pravidelně pan Ladislav Holba společně se svým vodícím psem. Děti se tak v rámci tohoto setkání mohly názorně seznámit s životem hendikepovaných osob i jejich kompenzačních pomůcek. Pedagogové pevně věří, že opatření kvůli pandemii koronaviru brzy pominou a děti se budou moci v rámci své školní i předškolní výuky vzdělávat i formou setkávání se s lidmi, kteří jsou v přímém vztahu k probíranému tématu.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail