Jediným dolem, který v kraji v současné době těží uhlí, je Důl ČSM ve Stonavě. Místo příprav na ukončení těžby teď havíři razí nové štoly k dalším zásobám. Uhlí totiž potřebují nejen menší odběratelé, ale především velké hutě a teplárny.
Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Společnost OKD pokračuje v těžbě minimálně do konce roku 2023, pravděpodobně s přesahem do roku 2024 tak, jak nám přirozeným způsobem budou dobíhat jednotlivé poruby, které budou v té době v provozu. Chystáme se vytěžit zhruba 1,3 milionu tun uhlí v letošním roce a přibližně stejný objem předpokládáme, že bude vytěžen i v roce 2023.”
S prodloužením těžby souvisí i potřeba dostatečného počtu zaměstnanců.
David Hájek, ředitel provozu OKD: “Museli jsme naplánovat přípravy porubů tak, abychom využili lidi, které máme. Protože to, že bychom dokázali najmout v České republice další kolektivy příprav je naprosto nemožné.“
Radomír Štix, personální ředitel OKD: “Aktuálně máme 2600 vlastních zaměstnanců a zhruba 730 zaměstnanců dodavatelských firem. A zhruba se stejným počtem zaměstnanců počítáme i do příštího roku 2023. Po avizovaném prodloužení těžby počítám s tím, že se stejným počtem zaměstnanců si vystačíme i v příštím roce s tím, že budeme muset průběžně nahrazovat odcházející zaměstnance.“
Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy a senátor: „V roce 2018 mělo OKD připravenou těžbu až do roku 2033 a prokázalo tenkrát na ministerstvu financí, že to ustojí i při těch cenách, které byly, tuším, že to bylo kolem 60 dolarů za tunu. Dneska je to mnohonásobně více, a kdybychom měli to množství uhlí, které tenkrát předkládalo OKD, že vytěží, tak to by bylo dneska něco zvláštního. Buďme rádi, že máme alespoň Důl ČSM, který ještě těží, který se nezavřel, který bude mít určitě své zájemce o uhlí až do roku 2025, kdy je možné ještě těžit to uhlí. Já si myslím, že by se veškeré uhlí mělo vytěžit, protože ta krize tak rychle neskončí. Je to naše surovina, náš energetický potenciál, který potřebujeme do elektráren. Je to pěkné, že si hrajeme na obnovitelné zdroje, je to moc pěkné, ale my k tomu, abychom docílili těch cílů, které EU deklaruje a plánuje, tak potřebujeme nějakou základnu, svou bázi, která nám zaručí, že se vůbec odrazíme od toho co je dneska. Na Stonavu to nebude mít žádný negativní vliv. My jsme za celých 32 let ustáli tu enormní těžbu, která tady šla ze tří dolů. Nesmíme zapomenout, že Stonava byla zdevastována, že už neměla existovat, že měla být jak Louky, ale podařilo se ji zachránit díky tomu, že jsme mnoho těch peněz, které jsou z toho uhlí, nechali tady v regionu, což se kdysi zanedbávalo. Já se toho nebojím, protože při dnešních parametrech a zákonech tady ty peníze zůstat musí.“
Uhlí v podzemí Karvinsku je na několik let. Opakované prodlužování těžby však závisí na potřebách státu a politickém rozhodnutí vlády.