Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vyšetřovatelé zveřejnili příčiny smrtící exploze v Dole ČSM, čidla ani horníci za ni nemohli

  • Stonava,

Vyšetřování neštěstí, při kterém v Dole ČSM ve Stonavě zahynulo 13 horníků, je u konce. Společnému česko-polskému vyšetřovacímu týmu to trvalo 4 roky. Závěry jeho zástupci zveřejnili na tiskové konferenci.

Dlouhé 4 roky museli pozůstalí, ale i všichni ostatní horníci čekat na výsledek vyšetřování tragédie v Dole ČSM. Večer 20. prosince 2018 v dole explodoval metan a štolami se společně s ohněm prohnala také tlaková vlna. 12 polských horníků a jeden český havíř byli na místě usmrceni. Několik dalších vyvázlo s různě závažnými zraněními, včetně popálenin.

Pavel Ondruch, komisař 1. oddělení obecné kriminality ÚO PČR Karviná: "Ze zálohových prostor se do prostoru dostal metan v důsledku geomechanického vlivu, a to v okamžiku, kdy se v těch místech rubání nacházel dobývací kombajn, který měl namotaný na řezném orgánu roxor a ten třením o stropnici vytvářel horkou stopu, která zapálila výbušnou směs. Výbuch potom následoval a postihl další dvě pracoviště. Jedno nebylo činné, to bylo uzavřené a druhé, kde probíhala ražba, tam to postihlo devět horníků."
Jiří Foltyn, státní zástupce: “Co se týče čidel, tak ta byla v pořádku. Do okamžiku výbuchového děje fungovala. Na tom pracovišti a v okolí bylo těch čidel více. Byly tři a nebylo s nimi manipulováno. To jednoznačně potvrzuji."

Památku 13 zemřelých horníků připomíná slza ve stonavském parku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy