Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavská pouť 2025

Stonava |

Předposlední červencový víkend patřil ve Stonavě Máří Magdalénské pouti, kterou i nenechaly ujít tisíce návštěvníků. Obec totiž ani letos nenechala nic náhodě a připravila akci, která potvrdila, že tradice mají ve Stonavě své pevné místo.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Podstatné je to, že se nám daří tuto tradici udržovat. No a co se týče programu, samozřejmě to všechno jde za obecním úřadem a sportovní a kulturní komisí. No a to, že nám vyjde vždycky počasí, nevím, čím to je, ale oba dva dny je nádherně.“
Lukáš Topiarz, předseda Komise školství, kultury a sportu obce Stonava: „Musíme zajistit zhruba půl roku dopředu program. A co se týče stánkového prodeje, samostatné organizace, tak stánkoví prodejci se ozývají v šestém měsíci, nakreslíme, rozměříme metry, ustavíme stánkaře, přijede elektrikář a myslím, že potom už to klape.“

Program odstartoval v sobotu v 18 hodin. Bubeníci se vydali průvodem od domu PZKO k obecnímu úřadu, kde se vše připravovalo na tradiční soutěž v sečení trávy klasickou kosou. Skupina bubeníků BORIS se do Stonavy těšila, nikdy tady nebyli, znají ji jen díky Televizi Polar.

Ivo Samiec, BORIS - Bubenický ORchechestr Ivo Samiece: „Vždycky po hlavních zprávách na Polaru bývá Stonava, takže Stonavský Express je nejznámější ze všech Expressů, ale nebudu pochlebovat. Tady hrajeme před úřadem poprvé v životě.“

Soutěž v sečení trávy kosou probíhala ve dvou kategoriích muži a ženy. Pro velký zájem mužů letos jen jednokolově a to na rychlost.

Přijel i 82letý Józef Dzierżęga, který na tuto událost nemusel speciálně trénovat.

Józef Dzierżęga, nejstarší účastník soutěže: „Denně trénuju. Mám dvě kozy, tak každý den seču pro ně trávu.“

Soutěžit přijela i stálice soutěže pan Jan Duda. Ten byl trošku zklamán, když se dozvěděl, že jeho dlouholetý konkurent, několikanásobný vítěz soutěže, Tadeusz Szwed je předsedou hodnotící poroty a soutěžit nebude.

Jan Duda,účastník soutěže: „Škoda, že je v porotě, protože to byl největší můj konkurent tady ve Stonavě. A s ním to je potom aspoň zábava nějaká v tom kosení.“
Tadeusz Szwed, předseda hodnotící komise: „Uvidíme, možná, že se ještě k tomu vrátím. S Jankem Dudou soutěžíme jako už delší dobu, takže uvidíme, čas ukáže, jak to bude.“

Pan Duda nakonec loňské vítězství neobhájil, porazil ho jeho syn.

Michal Duda, vítěz v sečení trávy kosou: „Každý den kosíme s taťkou králíkům, a tak jsem se dostal ke kosení.“

V ženské kategorii si vítězství zaslouženě odnesla paní Joanna Bystroňová, která byla letos jedinou soutěžící. O to víc si podle svých slov samotný akt sečení užila.

Joanna Bystroňová, účastnice soutěže: „No, tak sem tam pokosím zahradu doma, ale jinak nic moc, trénink nebyl žádný.“

Po soutěži následovalo vychlazené starostovské pivečko a večerní zábava v parku u domu PZKO, kde se až do půlnoci o hudební atmosféru postaral DJ Martin Fikáček.

Martin Fikáček, DJ: „Dneska se hraje úplně všechno, hlavně devadesátky, kompletně všechny hity, které tady jsou a hraje se do půlnoci. Věřím, že se všichni dobře baví a každý si přijde na své.“

K pouti neodmyslitelně patří i kolotoče. O tuto část poutě se ve Stonavě už více než třicet let stará Václav Tvardek se svým Lunaparkem Černý korzár. I letos byl areál od pátečního odpoledne v obležení – mimo jiné i díky příznivým cenám. Rodina Tvardků přivezla letos rovnou 16 atrakcí, a jak sami říkají, Stonava je pro ně srdeční záležitostí.

Václav Tvardek, provozovatel lunaparku: „Je to tradice po našich rodičích a dětství jsme tady prožili. Opravdu máme tady rádi tu Stonavu. I pro ty lidi jsme udělali takový zážitek, že je toho více.“
Jaroslav Tvardek, provozovatel lunaparku: „Jsme tu zvyklí od malička, těšíme se tu, za druhé se mi tu narodil nejmladší syn Tonda, takže Stonavu máme odjakživa rádi. A těšíme se tady vždycky.“

Pouť nabídla také bohatý gastronomický zážitek – restaurace PZKO připravila skutečné hody, které uspokojily i ty nejnáročnější chutě.

Vladimíra Lánská, kuchařka: „Máme menu na restauraci a máme menu na bistru. Na restauraci máme tradiční výbornou svíčkovou, která se nám letos povedla, máme kachnu s červeným zelím a bramborovým knedlíkem, máme výbornou polévku - vývar a venku máme klobásky, máme polské zapekanky, máme kotlíkový guláš, smažák, hranolky, naše tatarka. Specializujeme se více méně na to, že si věci děláme sami.“

Pouť ale není jen o zábavě, dobrém jídle a pouťovém veselí. Každá pouť má i svou duchovní část.

P. Roland Manowski-Słomka, farář, Římskokatolická farnost Stonava: „Pouť to je především kostel, protože pouť, polský se to řekne odpust, to znamená odpuštění trestu za naše hříchy. A proto, když je něco odpuštěno, něco darováno, tak proto my se radujeme a pak jdeme třeba na kolotoče nebo oslavujeme. To je taková sekundární záležitost a primární je kostel a Pán Bůh. Zde ve Stonavě je to svatá Máří Magdaléna, k její cti sloužíme tři mše svaté, během kterých oslavujeme Pána Boha a děkujeme za veškeré milosti, které nám dal. To se pěkně trošku polský řekne, že v kostele je odpust - odpuštění, a pak je rozpust - zábava.“

Nedělní hlavní kulturní program se odehrával v parku u domu PZKO. Tradičně jej zahájila hornická kapela Stonava, která se letos chystá vystoupit až u litevských hranic.

David Struminský, manažer Hornické kapely: „Druhý rok jsme s novým dirigentem. Repertoár je poněkud obměněný, jsou tam nějaké muzikálové písně, máme také nového zpěváka, Ivana Muchu.“
Ivan Mucha, zpěvák: „. Je to můj první koncert a mám dost velkou trému. I když toho mám za sebou už opravdu dost hodně, ale z tohohle mám fakt trému. Zpívat s takovým orchestrem, to není vůbec žádná sranda, je to velká zodpovědnost. Ale těším se na to.“

Během koncertu zazněla i sólová vystoupení známých členek kapely – Oldřišky Honsové, Lady Šindelové a Rozárky Kučevové. Celým koncertem, který trval hodinu a půl, provázel posluchače Artur Kubica. Spolu s manažerem kapely poděkovali prezidentovi Petru Szwanczarovi, který v kapele působí již neuvěřitelných 70 let.

Po hornické kapele převzala štafetu na pódiu kapela PRUBA.

Libor Pristáš, kapela PRUBA: „Tak tady se hraje super, že ve Stonavě, tady je vždycky dobrá nálada, pouť je úžasná, děcka se těší na kolotoče, my se těšíme do Stonavy. Je to taková prostě krásná neděle, počasí vyšlo, takže myslím, že nic lepšího nemůže být tuto neděli.“

Skvělou tečkou celého kulturního programu v parku PZKO pak bylo vystoupení kapely Blue Cimbal. Jejich originální propojení cimbálu s moderní hudbou nadchlo publikum a vytvořilo nezapomenutelnou atmosféru.

Roman Veverka, zpěv a cimbál, Blue Cimbal: „Cimbál to je takový, řekl bych, takový nástroj, který zosobňuje otevřenou duši, protože tam jsou vlastně tóny od hlubin až po nejvyšší zvonky, takže řekl bych, že vlastně cimbál je ideální nástroj, na který se dá vyjádřit každá píseň. No a tady v té kombinaci to dostane ještě šťávu a energii.“
anketa, návštěvníci poutě: „Já jsem naprosto spokojená.“ „Perfektní, perfektní, nádhera.“ „Úplně boží, naprostá spokojenost.“ „Líbí se nám tady, chodíme každý rok.“

A zatímco se koncert kapely Blue Cimbál pomalu blížil ke svému závěru, na prostranství poblíž zdravotního střediska už bylo vše připraveno k tradičnímu ohňostroji. Na něm si ohňostrůjci letos dali opravdu záležet.

Petr Komenda, ohňostrůjce: „Vzhledem k tomu, že opravdu se jedná o ohňostroj s hudebním podkresem, takže ta práce u počítače nám zabere týden a potom zhruba další 14 dnů samotná příprava těchto pyro výrobků.“

Ohňostroj odpálený ve 22 hodin byl skutečnou pastvou pro oči a důstojným zakončením pouti, na kterou budou návštěvníci ještě dlouho vzpomínat.

Nahlásit chybu


V Opavě začíná demolice Slezanky. Objekt podle mnohých roky hyzdil centrum města

Včera 9:05 | Opava | Yvona Fajtová

Po letech čekání a sporů začne v samém srdci Opavy demolice části objektu Slezanky. Na místě chátrající budovy na Horním náměstí má v budoucnu vzniknout nový multifunkční komplex, jehož dominantou bude společenský sál s kapacitou až tisíc lidí a také byty a hotel.

Tři ženy předaly kurýrům na ulici 1,3 milionu. Falešní policisté stále útočí

Včera 10:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

"Kriminální policie, dobrý den. Váš bankovní účet byl napaden. Někdo si na vás chce vzít statisíce korun půjčky. Musíme ty peníze spolu zachránit. Běžte do banky, vyberte své úspory a předejte je policistovi v civilu na ulici. On je uloží na bezpečné místo. Nikomu o tom nesmíte říct." Ostravská policie eviduje další případy falešných policistů a kyberšmejdů. Tři ženy předaly kurýrům na ulici dohromady 1,3 milionu korun.

Polský řidič kamionu havaroval na Opavsku. Jel rychle a nevybral zatáčku v obci

Včera 13:06, vydáno včera 7:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Velkou rychlostí jel obcí na hlavním tahu z Opavy na Krnov. Následně s kamionem nevybral zatáčku a skončil vzpříčený v příkopu. Nehoda v místě zastavila provoz v obou směrech silnice I/57.

Prevence má smysl, proto je policie zase u přechodů

Včera 7:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie ve spolupráci s BESIPem uspořádala v Novém Jičíně další preventivní akci zaměřenou na viditelnost chodců. Policisté v terénu kontrolovali, zda lidé používají reflexní prvky, a zároveň jim vysvětlovali, proč jsou důležité.

Štefelovi překazil zlatý hattrick na Beskydské laťce Polák Kolodziejski

Včera 10:56 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Sen o zlatém hattricku se českému skokanovi do výšky Janu Štefelovi nesplnil. Po dvou triumfech na Beskydské laťce v Třinci se tentokrát musel sklonit před výkonem polského soupeře a skončil druhý.

Muzeum Beskyd získalo díky rekonstrukci půdy nový depozitář, své místo tady našla mykologická a geologická sbírka

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek má nové zázemí pro uchovávání svých sbírek. V Langově domě na ulici Hluboká vznikl po rekonstrukci půdních prostor moderní depozitář, který zajistí lepší ochranu muzejních předmětů i odpovídající podmínky pro jejich dlouhodobé uložení.

Malé Emičce pomohli na svět karvinští záchranáři

10. února 2026 16:35 | Karviná | Jiří Cileček

Maminka to nestihla do porodnice. Naštěstí pomohli záchranáři. Zdravotničtí záchranáři Moravskoslezského kraje zasahovali v úterý brzy ráno u výjimečné události. V Karviné asistovali při porodu dítěte ještě před příjezdem do nemocnice.

Orlová vysadila téměř 70 nových stromů

Včera 14:33 | Orlová | Monika Ociepková

Na sedmdesát nových stromů se v Orlové vysadilo ke konci loňského roku.

V péči o klienty domova v Antošovicích pomáhá nově stropní kolejnicový systém, zatím ve čtyřech pokojích

10. února 2026 20:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Domov pro seniory v Antošovicích instaloval v prosinci do čtyř pokojů stropní kolejnicový systém, který usnadní práci s klienty s omezenou pohyblivostí. Klienti i zaměstnanci si jej pochvalují a obvod chce pořídit další.

Jan Wolf končí v SOCDEM, povede Karvinou jako nestraník

10. února 2026 11:36 | Karviná | Renáta E. Orlíková

Primátor Karviné Jan Wolf ukončil své členství v SOCDEM. Město chce řídit jako nestranický primátor. Své rozhodnutí oznámil v úterý dopoledne s tím, že do podzimních komunálních voleb půjde jako nestraník pod uskupením nezávislých kandidátů a sociálních demokratů.

Poslední vozík z Dolu ČSM uzavřel nejen hornickou kapitolu Stonavy

Včera 15:09 | Stonava | Jiří Brzóska

Na Dole ČSM ve Stonavě byla definitivně ukončena těžba černého uhlí. Tím se uzavřela nejen historie posledního aktivního dolu v Ostravsko-karvinském revíru, ale zároveň skončila hlubinná těžba černého uhlí v celé České republice, která po generace formovala podobu regionu i životy tisíců rodin.

Nová stonavská talkshow přivítala rodinu Arichtevových

Včera 14:51 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonava má vlastní talkshow, do níž jsou zváni hosté, kteří mají se Stonavou osobní nebo profesní vazbu. Prvními hosty byli režisér Biser Arichtev, jeho bratr Nikolaj a jejich maminka Marča Arichteva, která ve Stonavě vyrůstala.

Uczczono pamięć polskich ofiar wojny w 1919 r.

Včera 14:48 | Stonava | Otýlie Tobolová

Uroczystości ku pamięci polskich ofiar czechosłowacko-polskiej wojny rozpoczęły się w stonawskim kościele katolickim podczas uroczystej mszy celebrowanej przez kapelana polskiej Straży Granicznej.

Horní Suchá přivítala budoucí prvňáčky u zápisu

Včera 11:39 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

V Základní škole v Horní Suché už mají po zápisu do první třídy. Na budoucí prvňáky čekaly hodné paní učitelky, které je zábavnou formou provedly celým zápisem. Škola zřejmě v září otevře jen jednu první třídu.

Karvinský denní stacionář Dům V Aleji má po rekonstrukci a opět slouží klientům

Včera 11:15 | Karviná | Gabriela Stašová

Doslova na míru pro klienty rekonstruovala Karviná denní stacionář Dům v Aleji. Práce zahrnovaly hlavně bezbariérové úpravy a vyšly na 24 milionů korun bez DPH. Domov tak opět slouží hlavně lidem s omezenou soběstačností.

Do Denního stacionáře V Aleji se po jeho zdařilé rekonstrukci vrátili klienti

10. února 2026 14:54 | Karviná | Gabriela Stašová

Do Denního stacionáře V Aleji se po jeho zdařilé rekonstrukci vrátili klienti. Provoz stacionáře začal v lednu, vše se tak stihlo v předpokládaném termínu. K dispozici je nové vybavení a vybudovaly se také prostory pro nové denní centrum.

Stonavská pouť 2025
Vydáno 23. července 2025 13:36, Stonava, Jiří Brzóska
Předposlední červencový víkend patřil ve Stonavě Máří Magdalénské pouti, kterou i nenechaly ujít tisíce návštěvníků. Obec totiž ani letos nenechala nic náhodě a připravila akci, která potvrdila, že tradice mají ve Stonavě své pevné místo.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Podstatné je to, že se nám daří tuto tradici udržovat. No a co se týče programu, samozřejmě to všechno jde za obecním úřadem a sportovní a kulturní komisí. No a to, že nám vyjde vždycky počasí, nevím, čím to je, ale oba dva dny je nádherně.“
Lukáš Topiarz, předseda Komise školství, kultury a sportu obce Stonava: „Musíme zajistit zhruba půl roku dopředu program. A co se týče stánkového prodeje, samostatné organizace, tak stánkoví prodejci se ozývají v šestém měsíci, nakreslíme, rozměříme metry, ustavíme stánkaře, přijede elektrikář a myslím, že potom už to klape.“

Program odstartoval v sobotu v 18 hodin. Bubeníci se vydali průvodem od domu PZKO k obecnímu úřadu, kde se vše připravovalo na tradiční soutěž v sečení trávy klasickou kosou. Skupina bubeníků BORIS se do Stonavy těšila, nikdy tady nebyli, znají ji jen díky Televizi Polar.

Ivo Samiec, BORIS - Bubenický ORchechestr Ivo Samiece: „Vždycky po hlavních zprávách na Polaru bývá Stonava, takže Stonavský Express je nejznámější ze všech Expressů, ale nebudu pochlebovat. Tady hrajeme před úřadem poprvé v životě.“

Soutěž v sečení trávy kosou probíhala ve dvou kategoriích muži a ženy. Pro velký zájem mužů letos jen jednokolově a to na rychlost.

Přijel i 82letý Józef Dzierżęga, který na tuto událost nemusel speciálně trénovat.

Józef Dzierżęga, nejstarší účastník soutěže: „Denně trénuju. Mám dvě kozy, tak každý den seču pro ně trávu.“

Soutěžit přijela i stálice soutěže pan Jan Duda. Ten byl trošku zklamán, když se dozvěděl, že jeho dlouholetý konkurent, několikanásobný vítěz soutěže, Tadeusz Szwed je předsedou hodnotící poroty a soutěžit nebude.

Jan Duda,účastník soutěže: „Škoda, že je v porotě, protože to byl největší můj konkurent tady ve Stonavě. A s ním to je potom aspoň zábava nějaká v tom kosení.“
Tadeusz Szwed, předseda hodnotící komise: „Uvidíme, možná, že se ještě k tomu vrátím. S Jankem Dudou soutěžíme jako už delší dobu, takže uvidíme, čas ukáže, jak to bude.“

Pan Duda nakonec loňské vítězství neobhájil, porazil ho jeho syn.

Michal Duda, vítěz v sečení trávy kosou: „Každý den kosíme s taťkou králíkům, a tak jsem se dostal ke kosení.“

V ženské kategorii si vítězství zaslouženě odnesla paní Joanna Bystroňová, která byla letos jedinou soutěžící. O to víc si podle svých slov samotný akt sečení užila.

Joanna Bystroňová, účastnice soutěže: „No, tak sem tam pokosím zahradu doma, ale jinak nic moc, trénink nebyl žádný.“

Po soutěži následovalo vychlazené starostovské pivečko a večerní zábava v parku u domu PZKO, kde se až do půlnoci o hudební atmosféru postaral DJ Martin Fikáček.

Martin Fikáček, DJ: „Dneska se hraje úplně všechno, hlavně devadesátky, kompletně všechny hity, které tady jsou a hraje se do půlnoci. Věřím, že se všichni dobře baví a každý si přijde na své.“

K pouti neodmyslitelně patří i kolotoče. O tuto část poutě se ve Stonavě už více než třicet let stará Václav Tvardek se svým Lunaparkem Černý korzár. I letos byl areál od pátečního odpoledne v obležení – mimo jiné i díky příznivým cenám. Rodina Tvardků přivezla letos rovnou 16 atrakcí, a jak sami říkají, Stonava je pro ně srdeční záležitostí.

Václav Tvardek, provozovatel lunaparku: „Je to tradice po našich rodičích a dětství jsme tady prožili. Opravdu máme tady rádi tu Stonavu. I pro ty lidi jsme udělali takový zážitek, že je toho více.“
Jaroslav Tvardek, provozovatel lunaparku: „Jsme tu zvyklí od malička, těšíme se tu, za druhé se mi tu narodil nejmladší syn Tonda, takže Stonavu máme odjakživa rádi. A těšíme se tady vždycky.“

Pouť nabídla také bohatý gastronomický zážitek – restaurace PZKO připravila skutečné hody, které uspokojily i ty nejnáročnější chutě.

Vladimíra Lánská, kuchařka: „Máme menu na restauraci a máme menu na bistru. Na restauraci máme tradiční výbornou svíčkovou, která se nám letos povedla, máme kachnu s červeným zelím a bramborovým knedlíkem, máme výbornou polévku - vývar a venku máme klobásky, máme polské zapekanky, máme kotlíkový guláš, smažák, hranolky, naše tatarka. Specializujeme se více méně na to, že si věci děláme sami.“

Pouť ale není jen o zábavě, dobrém jídle a pouťovém veselí. Každá pouť má i svou duchovní část.

P. Roland Manowski-Słomka, farář, Římskokatolická farnost Stonava: „Pouť to je především kostel, protože pouť, polský se to řekne odpust, to znamená odpuštění trestu za naše hříchy. A proto, když je něco odpuštěno, něco darováno, tak proto my se radujeme a pak jdeme třeba na kolotoče nebo oslavujeme. To je taková sekundární záležitost a primární je kostel a Pán Bůh. Zde ve Stonavě je to svatá Máří Magdaléna, k její cti sloužíme tři mše svaté, během kterých oslavujeme Pána Boha a děkujeme za veškeré milosti, které nám dal. To se pěkně trošku polský řekne, že v kostele je odpust - odpuštění, a pak je rozpust - zábava.“

Nedělní hlavní kulturní program se odehrával v parku u domu PZKO. Tradičně jej zahájila hornická kapela Stonava, která se letos chystá vystoupit až u litevských hranic.

David Struminský, manažer Hornické kapely: „Druhý rok jsme s novým dirigentem. Repertoár je poněkud obměněný, jsou tam nějaké muzikálové písně, máme také nového zpěváka, Ivana Muchu.“
Ivan Mucha, zpěvák: „. Je to můj první koncert a mám dost velkou trému. I když toho mám za sebou už opravdu dost hodně, ale z tohohle mám fakt trému. Zpívat s takovým orchestrem, to není vůbec žádná sranda, je to velká zodpovědnost. Ale těším se na to.“

Během koncertu zazněla i sólová vystoupení známých členek kapely – Oldřišky Honsové, Lady Šindelové a Rozárky Kučevové. Celým koncertem, který trval hodinu a půl, provázel posluchače Artur Kubica. Spolu s manažerem kapely poděkovali prezidentovi Petru Szwanczarovi, který v kapele působí již neuvěřitelných 70 let.

Po hornické kapele převzala štafetu na pódiu kapela PRUBA.

Libor Pristáš, kapela PRUBA: „Tak tady se hraje super, že ve Stonavě, tady je vždycky dobrá nálada, pouť je úžasná, děcka se těší na kolotoče, my se těšíme do Stonavy. Je to taková prostě krásná neděle, počasí vyšlo, takže myslím, že nic lepšího nemůže být tuto neděli.“

Skvělou tečkou celého kulturního programu v parku PZKO pak bylo vystoupení kapely Blue Cimbal. Jejich originální propojení cimbálu s moderní hudbou nadchlo publikum a vytvořilo nezapomenutelnou atmosféru.

Roman Veverka, zpěv a cimbál, Blue Cimbal: „Cimbál to je takový, řekl bych, takový nástroj, který zosobňuje otevřenou duši, protože tam jsou vlastně tóny od hlubin až po nejvyšší zvonky, takže řekl bych, že vlastně cimbál je ideální nástroj, na který se dá vyjádřit každá píseň. No a tady v té kombinaci to dostane ještě šťávu a energii.“
anketa, návštěvníci poutě: „Já jsem naprosto spokojená.“ „Perfektní, perfektní, nádhera.“ „Úplně boží, naprostá spokojenost.“ „Líbí se nám tady, chodíme každý rok.“

A zatímco se koncert kapely Blue Cimbál pomalu blížil ke svému závěru, na prostranství poblíž zdravotního střediska už bylo vše připraveno k tradičnímu ohňostroji. Na něm si ohňostrůjci letos dali opravdu záležet.

Petr Komenda, ohňostrůjce: „Vzhledem k tomu, že opravdu se jedná o ohňostroj s hudebním podkresem, takže ta práce u počítače nám zabere týden a potom zhruba další 14 dnů samotná příprava těchto pyro výrobků.“

Ohňostroj odpálený ve 22 hodin byl skutečnou pastvou pro oči a důstojným zakončením pouti, na kterou budou návštěvníci ještě dlouho vzpomínat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000049845/stonavska-pout-2025