I ti horníci, kteří žádnou víru nevyznávají a do kostela běžně nechodí, tam zaručeně zajdou, když se blíží svátek Barbory, světice, na jejíž pomoc spoléhají, když jim v podzemí hrozí nebezpečí. Aby jejich životy chránila i nadále, o to havíři z celého Karvinska v neděli prosili před jejím oltářem ve stonavském kostele svaté Maří Magdaleny.
Havíři jsou si dobře vědomi, že si vybrali rizikové povolání. Přesto, nebo možná právě proto tvrdí, že když všechno selže a začne být nejhůř, jejich patronka je nikdy nezradí. Utíkají se k ní nejen ti starší, kteří ctí tradice, ale i mladí.
Josef Gmuzdek: "Jednou za rok aspoň by měl každý zajít poprosit Barborku, aby mu přispěla k tomu, aby byl zdravý a měl plno síly do dalšího života."
Karel Kubiena: "Může se stát, že ta Barborka někoho zachrání takovým tím vnitřím uspokojením."
František Hejda: "Já tomu věřím."
Miloslava Edrová: "Já myslím, že to pomáhá, že mají víru havíři, že se jim nic nestane. Ale ono se přesto stane. Jenže to už není věc Barbory, ale lidí, co se na šachtě starají o bezpečnost havířů."
Za posledních pět let v České republice zahynulo v podzemí 31 horníků. Letos k žádným velkým důlním tragediím ani otřesům nedošlo. V OKD za první pololetí letošního roku úrazovost klesla o 21 procent. Podle horníků je to nejen tím, že těžební společnost investuje do moderních bezpečnostních technologií a ochranných pomůcek, ale i tím, že nad nimi drží ochrannou ruku svatá Barbora. Na její počest havíři kromě mše uspořádali tradiční slavnost v Domě PZKO, které se účastnili členové kroužků krojovaných horníků z dolů Darkov, František, Gabriela, Barbora a Armáda.