Policie v České republice loni šetřila celkem 74 815 nehod, při kterých zemřelo 832 lidí. Největší absolutní nárůst obětí - téměř o 54 procent - zavinil alkohol, který figuroval při smrti téměř každého šestého člověka. Proto se od prvního ledna každý řidič i při běžné silniční kontrole musí podrobit také dechové zkoušce.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: "V případě, že řidič odmítne dechovou zkoušku, hrozí mu sankce finanční, a to až do výše 50 tisíc a zákaz řízení až na dva roky."
Jestli u vás dechová zkouška prokáže více jak 1 promile alkoholu, vězte, že jste se dopustili trestného činu, za který si můžete pobýt až rok ve vězení. Pokud řídíte opilí opakovaně, hrozí vám až tříletý chládek. Jestli nafoukáte pod 1 promile, jsou sankce mírnější - pokuta do 20 tisíc, až roční zákaz řízení a ztráta od tří do šesti bodů. S tím, že by vyvázl beztrestně, už žádný řidič v případě pozitivní dechové zkoušky počítat nemůže.
Anketa, řidiči: 1. "Já jsem s tím úplně spokojen, kdo pije, nemá co dělat za volantem." 2. "Je to v pořádku." 3. "Mělo by to být, určitě, takové kontroly, je to dobré." 4. "Já nemám nic proti tomu, já se domnívám, že tak by se řídit mělo a bylo by snad těch nehod méně."
V našem regionu loni alkohol figuroval při 115 dopravních nehodách. Zahynulo při nich 23 lidí, což je nejvíc ze všech krajů. Česko je zatím jedinou zemí EU, kde musí dechovou zkouškou projít každý kontrolovaný řidič. Doposud policisté testovali alkohol v dechu namátkově, povinně jen u dopravních havárií.