Kvůli komunálního odpadu na skládce v sousední Horní Suché každý prudší vítr jejich odér i lehčí části roznáší do širokého okolí. Poradit by si s tím měla spalovna. Vedení Karviné, na jejímž katastru by měla vyrůst, a také ji odpadním teplem vyhřívat, se projektu nebrání. Část karvinské veřejnosti je ale proti a teď se k ní přidávají i Stonavané.
Ondřej Feber (Nestraníci), starosta Stonavy: "Já jsem zastánce likvidace odpadu ve spalovnách. Jsem odpůrce skládek. Spalovny ano, ale ne na Karvinsku, kde jsou mnohonásobně překročeny limity škodlivin v ovzduší."
A proto se ve všech veřejných budovách objevily petice vyjadřující nesouhlas se spalovnou.
Anketa, obyvatelé Stonavy: 1. "Nevím, nakolik to můžeme ovlivnit, ale myslím, že každý krok proti spalovně je dobrý." 2. "Myslím, že by mohli zvolit lepší místo, kde by tu spalovnu mohli umístit, aby to nevadilo." 3. "Já si myslím, že tu už dost nečistot máme, že by to už stačilo." 4. "Nevím, co si od toho mám slibovat, jestli to bude horší nebo lepší."
Spalovna v Karviné-Dolech má ročně zpracovat 200 až 300 tisíc tun odpadu sváženého sem z celého kraje. Její odpůrci proto argumentují i zátěží výfukových zplodin a devastací cest. Stonavská samospráva je přesto jediná, která k ní vydala oficiální negativní stanovisko.
Ondřej Feber (Nestraníci), starosta Stonavy: "Sám si neumím vysvětlit, proč se jiné samosprávy k tomu negativně nevyjadřují. Já vycházím ze znalostí, které mám k dispozici, a mou povinností je hájit zájmy našich občanů."
O projektu stále není definitivně rozhodnuto. Pokud bude schválen, spalovna by mohla zahájit provoz do pěti let. Náklady na její vybudování mají činit až 4 miliardy 700 tisíc korun. Z toho by 3,5 miliardy mohla uhradit Evropská unie.