Chovná prasata ve stonavské farmě dosud žila v kontinuální stáji. Sem přicházela a podle přírůstku také odcházela selata z dřívějších i pozdějších vrhů. Neustálá změna sousedů zvířata stresovala a neprospívala jim ani betonová podlaha.
Tadeasz Koch, Farma Stonava: "Jsme tam měli hodně patogenů, dyzenterie, actipobacil a teď po rekonstrukci nedochází k rozšiřování těch bakterií."
V nových stájích už je všechno vybavení v plastu a nerezu, každá sourozenecká skupina má svůj vlastní kotec se stálou ideální teplotou a automatizovaným krmením. Kejda sama propadává do jímek roštovou podlahou, která tak zůstává pořád čistá. Ani člověk už svou přítomností zvířata neruší. Kontrolovat je může zvenčí. Celá modernizace farmy vyšla na 20 miliónů korun. Polovinu nákladů dotoval stát, polovinu hradil majitel ze svého, přestože chov prasat není lukrativní.
Tadeasz Koch, Farma Stonava: "Republikové průměry jsou takové, že prasata se prodávají za 27 korun na jatkách, ale produkují se za 33 korun."
Rekonstrukci stájí farma ale i tak považuje za nutnou investici do welfare zvířat, jejichž lepší zdravotní stav přinese i lepší váhové přírůstky a i více kejdy, která se v bioplynové stanici mění na tepelnou a světelnou energii.
Tadeasz Koch, Farma Stonava: "Já vím, že teď z těch prasat nic není, žádné peníze, ale určitý vztah k tomu člověk, který tu pracuje od začátku, má. A díky bioplynové stanici, kterou máme a chceme ji dále rozšiřovat na 2 MGW, tak myslím, že to bude uzavřený komplex, který bude perfektně fungovat."
Za těchto okolností farma očekává, že se jí investice do rekonstrukce stájí vrátí nejpozději do dvou let.