V loňském roce vyjížděli moravskoslezští hasiči k přibližně dvěma tisícům požárům, při kterých zahynulo 19 osob a dalších 160 bylo zraněno. Následky samozřejmě nejvíce ovlivňuje to, kdy se hasiči o ohni dozvědí. Tedy rychlost zásahu. Mrtvých i zraněných by bylo mnohem méně, kdyby si lidé nainstalovali hlásiče požáru.
Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: “Jde o velmi malý časový okamžik. Od chvíle vzniku požáru, po tu dobu, než se začne hasit a ta je zásadní. Právě ta se dá snížit instalací hlásičů požáru.”
Několik desítek výjezdů hasičů ročně v našem kraji je také kvůli úniku nebezpečných plynů. V poslední době je to nejčastěji oxid uhelnatý, který vzniká při nedokonalém spalování. I ten se dá bezpečně odhalit pomocí detektoru plynů.
Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: “Je to základní technický prostředek, který na jedné straně upozorní toho, kdo je v nebezpečí, že se něco děje a na druhé straně výrazně instalace takového hlásiče snižuje čas, kdy dochází k volání na jednotlivé záchranné složky.”
Každý rok se otráví v České republice oxidem uhelnatým přibližně sto lidí. Přitom detektor plynů stojí kolem tisícovky a hlásič požáru ještě o polovinu méně.