Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidem se vyplatí nákupy v Polsku, jezdí i pro máslo

Cena másla je v posledních dnech nejdiskutovanějším tématem českých spotřebitelů. Od minulého roku zdražilo téměř o polovinu a není vyloučeno, že jeho cena před blížícími se Vánocemi ještě poroste. V příhraničí proto lidé jezdí pro levnější máslo do Polska. Počítat ale musí se zvýšenými náklady na dopravu. Koupit jen jedno máslo se nevyplatí.

Celkem osm kilo másla spotřebovaly členky stonavského Klubu žen při pečení koláčů u příležitosti výročí založení místní organizace polského kulturně-osvětového svazu ve Stonavě. Cena másla, který v poslední době šla rapidně nahoru se tak projevila v nákladech.

„Nahradit se určitě dá, ale nechceme ty koláče nějak šidit. To máslo tam patří,“ říká kuchařka Helena Fröhlichová.

Lidé žijící v příhraničí proto pro máslo jezdí do Polska. Vychází v řádech několika korun levněji. Ve výsledné ceně se ale projeví i náklady na dopravu.

„Pro jedno máslo se nevyplatí jezdit. Ale když tam přijedete a vezmete levnější brambory, zeleninu a ovoce, tak se to samozřejmě vyplatí,“ shodují se lidé, kteří do Polska pravidelně jezdí nakupovat.

Ještě levněji než v obchodech je na polské tržnici.

„Všechno kupují, květiny, zeleninu, prostě všechno.“ „U nás mohou platit zlotými i českými korunami,“ říkají polští trhovci.

„Mají tu lepší ceny a lepší zboží.“ „Vyjde to rozhodně levněji než u nás,“ vysvětlují důvod nákupu na polské tržnici lidé z české strany hranice.

Ke zdražování másla přispívá jeho globální spotřeba a ta před blížícími se Vánocemi ještě poroste. Na sociálních sítích proto lidé už diskutují o tom, že by nepekli cukroví. To ale odmítá například Veronika Bařáková, maminka tří dětí: „Vanilkové rohlíčky musí rozvonět domov a dětem nemůžu ubrat to, že by nepekly vánoční cukroví.“

Snaha zákazníků ušetřit na másle ale často vede k nákupu nekvalitních výrobků. Pro máslo platí přísná zákonná pravidla. Musí obsahovat pouze mléčný tuk z pravé smetany v rozmezí od 80 do 90 procent. Obsah vody nesmí být větší než 16%, tukuprostá mléčná sušina pak nesmí převýšit dvě procenta.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy