Mimořádná zpráva:
Načítám...

Přehled zpráv

  • Načítám...

Lidem se vyplatí nákupy v Polsku, jezdí i pro máslo

Celý MS kraj |

Cena másla je v posledních dnech nejdiskutovanějším tématem českých spotřebitelů. Od minulého roku zdražilo téměř o polovinu a není vyloučeno, že jeho cena před blížícími se Vánocemi ještě poroste. V příhraničí proto lidé jezdí pro levnější máslo do Polska. Počítat ale musí se zvýšenými náklady na dopravu. Koupit jen jedno máslo se nevyplatí.

Celkem osm kilo másla spotřebovaly členky stonavského Klubu žen při pečení koláčů u příležitosti výročí založení místní organizace polského kulturně-osvětového svazu ve Stonavě. Cena másla, který v poslední době šla rapidně nahoru se tak projevila v nákladech.

„Nahradit se určitě dá, ale nechceme ty koláče nějak šidit. To máslo tam patří,“ říká kuchařka Helena Fröhlichová.

Lidé žijící v příhraničí proto pro máslo jezdí do Polska. Vychází v řádech několika korun levněji. Ve výsledné ceně se ale projeví i náklady na dopravu.

„Pro jedno máslo se nevyplatí jezdit. Ale když tam přijedete a vezmete levnější brambory, zeleninu a ovoce, tak se to samozřejmě vyplatí,“ shodují se lidé, kteří do Polska pravidelně jezdí nakupovat.

Ještě levněji než v obchodech je na polské tržnici.

„Všechno kupují, květiny, zeleninu, prostě všechno.“ „U nás mohou platit zlotými i českými korunami,“ říkají polští trhovci.

„Mají tu lepší ceny a lepší zboží.“ „Vyjde to rozhodně levněji než u nás,“ vysvětlují důvod nákupu na polské tržnici lidé z české strany hranice.

Ke zdražování másla přispívá jeho globální spotřeba a ta před blížícími se Vánocemi ještě poroste. Na sociálních sítích proto lidé už diskutují o tom, že by nepekli cukroví. To ale odmítá například Veronika Bařáková, maminka tří dětí: „Vanilkové rohlíčky musí rozvonět domov a dětem nemůžu ubrat to, že by nepekly vánoční cukroví.“

Snaha zákazníků ušetřit na másle ale často vede k nákupu nekvalitních výrobků. Pro máslo platí přísná zákonná pravidla. Musí obsahovat pouze mléčný tuk z pravé smetany v rozmezí od 80 do 90 procent. Obsah vody nesmí být větší než 16%, tukuprostá mléčná sušina pak nesmí převýšit dvě procenta.

Nahlásit chybu


K tématu

Polští policisté pronásledovali Čecha do Opavy, kde boural na kruhovém objezdu

12. října 2025 20:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Český řidič odmítl zastavit policistům v Polsku a začal ujíždět. Policisté ho pronásledovali až do Opavy, kde nezvládl řízení a naboural do dalšího auta. Nakonec se zjistilo, že jde o muže z Bruntálu, který má zákaz řízení.

Mateřinka Trojlístek hostila děti z polského Tworkowa

16. října 2025 18:54 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mateřská škola Trojlístek navázala spolupráci s mateřinkou z polského příhraničí. Kontakty, které začaly loni na podzim, teď pokračovaly návštěvou dětí z Polska v Novém Jičíně.

Novojičínská mateřinka má zahraniční kamarády, poprvé je přivítala ve svém prostředí

15. října 2025 9:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mateřská škola Trojlístek z Nového Jičína navázala spolupráci s mateřinkou z polského příhraničí. Kontakty, které začaly loni na podzim, teď vyústily v první návštěvu dětí z Polska v Novém Jičíně.


Topná sezóna začala a záchranáři už zaznamenali první případ otravy oxidem uhelnatým

Dnes 10:24 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři z Kopřivnice vyjížděli v pátek 25. září v podvečer do Štramberku k pacientce se závratěmi a bolestí na hrudi. Po vstupu do domu je ale varovalo čidlo oxidu uhelnatého umístěné na záchranářském batohu. Z domu následně vyvedli dva seniory, kterým byla naměřena vysoká hladina oxidu uhelnatého v krvi.

Rybáře zřejmě postihl epileptický záchvat a po spadnutí do rybníka se utopil

Dnes 10:33, vydáno dnes 9:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Patrně náhlý zdravotní kolaps stál za smrtí 44letého rybáře, původem z Rumunska, který byl nalezen na hladině rybníka Bartošůvka v Havířově-Dolní Suché.

Frýdek-Místek pokračuje s umísťováním externích defibrilátorů

24. září 2026 18:59 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Hasičárna v Chlebovicích se stala dalším místem, kde Frýdek-Místek umístil defibrilátor. Je to další preventivní krok k bezpečnosti ve městě.

Celníci odhalili 635 kilo zkaženého kebabu. Maso bez chlazení vezli v autě i v dodávce

Včera 11:03 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ostravští celníci zadrželi během dvou kontrol celkem 635 kilogramů masa na kebab, které řidiči převáželi v horku bez chlazení. Venkovní teplota přitom v době kontroly dosahovala 34 °C. Potraviny skončily v likvidaci, protože u nich hrozilo množení nebezpečných bakterií.

Završení renovace zámecké obřadní síně blokují okna

Včera 10:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Veškeré práce v areálu Nového zámku mají být hotovy do konce října. První událostí, která se odehraje v restaurované obřadní síni, by mělo být ustavující zasedání nového zastupitelstva, které vzejde z komunálních voleb.

Faunapark bude mít nový vodní prvek, přispějí občané i město

24. září 2026 18:55 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Město Frýdek-Místek opět spojuje své síly s veřejností. Spustilo další veřejnou sbírku s názvem DARUJ F≈M – Naučné prvky pro Faunapark, která potrvá do 30. listopadu letošního roku.

Nové hřiště, nový chodník. Baška pokračuje v proměně.

24. září 2026 18:00 | Baška | Michal Feber

V Bašce v těchto dnech pokračují hned dvě významné investice. Jedna vzniká přímo u základní školy, druhá propojí obec s oblíbeným místem u přehrady.

Zatoulaná kočka uvízla na stromě, byla tam několik dní. Pomoct museli až hasiči

24. září 2026 11:05 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hasiči z Českého Těšína vyjeli na pomoc kočce, která několik dní uvízla na stromě. Nepodařilo se jí přilákat dolů ani pomocí jídla. Proto museli zasáhnout hasiči, kteří zatoulanou kočku bezpečně snesli na zem.

Mariánské náměstí provoněl guláš. Tradiční Guláš Fest přilákal jedenáct soutěžních týmů

24. září 2026 12:03 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Mariánské náměstí se znovu proměnilo ve velkou venkovní kuchyni. Tradiční Guláš Fest přilákal jedenáct soutěžních týmů a každý vsadil na trochu jiný recept.

Kraj investoval do modernizace ZUŠ v Havířově, pomohly i evropské dotace

23. září 2026 15:23 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově prošla rozsáhlou modernizací, která má především snížit náklady na energie. Budova dostala nové zateplení, střechu, venkovní žaluzie a moderní vzduchotechniku. Právě tu žáci vítají nejvíce.

Topná sezóna začala a záchranáři už zaznamenali první případ otravy oxidem uhelnatým

Dnes 10:24 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři z Kopřivnice vyjížděli v pátek 25. září v podvečer do Štramberku k pacientce se závratěmi a bolestí na hrudi. Po vstupu do domu je ale varovalo čidlo oxidu uhelnatého umístěné na záchranářském batohu. Z domu následně vyvedli dva seniory, kterým byla naměřena vysoká hladina oxidu uhelnatého v krvi.

Rybáře zřejmě postihl epileptický záchvat a po spadnutí do rybníka se utopil

Dnes 10:33, vydáno dnes 9:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Patrně náhlý zdravotní kolaps stál za smrtí 44letého rybáře, původem z Rumunska, který byl nalezen na hladině rybníka Bartošůvka v Havířově-Dolní Suché.

OMS Bruntál pořádal v městském parku Den s myslivci

Včera 17:34 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ve stejný den i stejný čas mohli lidé v Bruntále i celé zemi prožít Den s myslivci. Poprvé ho v městském parku pořádal Okresní myslivecký spolek spolu s mnoha dalším spolupořadateli. Akce byla sice primárně určena dětem, přinesla však zábavu i poučení i jejich rodičům.

Celníci odhalili 635 kilo zkaženého kebabu. Maso bez chlazení vezli v autě i v dodávce

Včera 11:03 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ostravští celníci zadrželi během dvou kontrol celkem 635 kilogramů masa na kebab, které řidiči převáželi v horku bez chlazení. Venkovní teplota přitom v době kontroly dosahovala 34 °C. Potraviny skončily v likvidaci, protože u nich hrozilo množení nebezpečných bakterií.

Zámek Slezské Rudoltice hostil první ze série letošních Dnů rodin

24. září 2026 16:52 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dny rodin jsou velmi důležitou a velmi oceňovanou akcí sociálních služeb v MS kraji. Jde o tradiční setkání klientů, poskytovatelů a organizátorů a cílem zásadní pomoci neúplným rodinám. Jde organizaci, podporu a pomoc při pěstounské péči či osvojení dětí, aby pro ně nebyly nutné ústavy nebo dětské domovy.

V Rýmařově proběhly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny 2026

24. září 2026 16:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V Rýmařově se vždy po dvou letech konají Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Ty letošní jako dvoudenní tradičně proběhly v prostorách Flemmichovy zahrady. Představily návštěvníkům vše kolem práce v lese, práce se dřevem a jeho těžbou a zpracováním.

Lidem se vyplatí nákupy v Polsku, jezdí i pro máslo
Vydáno 6. října 2017 10:33, Celý MS kraj, Jiří Brzóska
Cena másla je v posledních dnech nejdiskutovanějším tématem českých spotřebitelů. Od minulého roku zdražilo téměř o polovinu a není vyloučeno, že jeho cena před blížícími se Vánocemi ještě poroste. V příhraničí proto lidé jezdí pro levnější máslo do Polska. Počítat ale musí se zvýšenými náklady na dopravu. Koupit jen jedno máslo se nevyplatí.

Celkem osm kilo másla spotřebovaly členky stonavského Klubu žen při pečení koláčů u příležitosti výročí založení místní organizace polského kulturně-osvětového svazu ve Stonavě. Cena másla, který v poslední době šla rapidně nahoru se tak projevila v nákladech.

„Nahradit se určitě dá, ale nechceme ty koláče nějak šidit. To máslo tam patří,“ říká kuchařka Helena Fröhlichová.

Lidé žijící v příhraničí proto pro máslo jezdí do Polska. Vychází v řádech několika korun levněji. Ve výsledné ceně se ale projeví i náklady na dopravu.

„Pro jedno máslo se nevyplatí jezdit. Ale když tam přijedete a vezmete levnější brambory, zeleninu a ovoce, tak se to samozřejmě vyplatí,“ shodují se lidé, kteří do Polska pravidelně jezdí nakupovat.

Ještě levněji než v obchodech je na polské tržnici.

„Všechno kupují, květiny, zeleninu, prostě všechno.“ „U nás mohou platit zlotými i českými korunami,“ říkají polští trhovci.

„Mají tu lepší ceny a lepší zboží.“ „Vyjde to rozhodně levněji než u nás,“ vysvětlují důvod nákupu na polské tržnici lidé z české strany hranice.

Ke zdražování másla přispívá jeho globální spotřeba a ta před blížícími se Vánocemi ještě poroste. Na sociálních sítích proto lidé už diskutují o tom, že by nepekli cukroví. To ale odmítá například Veronika Bařáková, maminka tří dětí: „Vanilkové rohlíčky musí rozvonět domov a dětem nemůžu ubrat to, že by nepekly vánoční cukroví.“

Snaha zákazníků ušetřit na másle ale často vede k nákupu nekvalitních výrobků. Pro máslo platí přísná zákonná pravidla. Musí obsahovat pouze mléčný tuk z pravé smetany v rozmezí od 80 do 90 procent. Obsah vody nesmí být větší než 16%, tukuprostá mléčná sušina pak nesmí převýšit dvě procenta.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000010103/lidem-se-vyplati-nakupy-v-polsku-jezdi-i-pro-maslo