Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DOPRAVNÍ REVUE: Kvalitu oprav silnic měří speciální laser

Moravskoslezský kraj kontroluje opravy cest druhých a třetích tříd. Správa silnic si vzala na pomoc speciální laser. Ten přesně měří cestu před a po opravě, a to na milimetry. Kraj tak reaguje na velmi nízké ceny oprav, které firmy nabízejí v tendrech.

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé heslo je v tomto případě na místě. Kraj se zaměřil na klesající ceny oprav silnic a chce zjistit, jestli firmy opravy v regionu nešidí.

"Určitě neklesla cena asfaltu a právě ten tvoří v ceně stavby drtivou většinu nákladů. Kdybychom poptávali programátorské práce, tak bychom pochopili, že někdo například nemá práci, tak jde s cenou dolů, ale asfalt stojí peníze, takže chceme zkontrolovat, jestli ty firmy i za tu poloviční cenu, co nám nabízí, tak použijí asfaltu tolik, kolik by měli a v kvalitě, v jaké by měli," říká náměstek hejtmana MS kraje Jakub Unucka (ODS).

Silnice před a po opravě tak scanuje speciální přístroj s laserem. "Zaměří se takzvané mračno bodů, které se potom vztahuje k pozemní nivelační síti. Stanoví se pevný bod a od něj se přepočítávají veškerá další měření," vysvětluje Milan Novák, technicko-provozní náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje.

Přístroj umí změřit položenou vrstvu asfaltu velmi přesně. V terénu byl zatím na dvou stavbách - mezi Frýdkem-Místkem a Dobrou a v úseku Komárov - Raduň. 

"Chceme být chytrý kraj, takže už dnes se cesty neopravují na základě osobního zjišťování, ale jezdí po kraji auto, které chytrým způsobem měří, jak to vozovka vypadá a z toho auta na konci cesty vypadne papír, který řekne, co máme a nemáme opravovat. Moje myšlenka je, že by se na té fréze a finišéru neseděl člověk, který by mačkal tlačítko, jestli tam dá 5 nebo 4 centimetry asfaltu, ale že by se to nejprve změřilo a pak by se ten program nahrál do finišéru a ten by pokládal asfalt tak, jak má," dodává Jakub Unucka.

Moravskoslezský kraj v letošním roce do kontrol oprav vloží 2 a půl milionu kroun. Výsledky budou k dispozici v těchto dnech. Na jaře je plánováno další měření.

Nahlásit chybu


K tématu
SAVETI Facility Management s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 120 Kč/hod.

Detail

AUTOCENTRÁLA s.r.o., Hlučín nebo Ostrava
Ostrava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail