Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

OKD hledá horníky, lidé se ale do podzemí nehrnou

Společnost OKD v současné době usilovně hledá nové zaměstnance pro šachty na Karvinsku. Lidé se ale do podzemí příliš nehrnou. Důvodů je hned několik.

Na jaře letošního roku nabídla společnost OKD horníkům z uzavřeného Dolu Paskov možnost pracovat v dolech na Karvinsku. Dostat na funkční šachty kvalifikovanou pracovní sílu se ale nepodařilo.

„Naprostá většina těchto zaměstnanců, kteří končili na Dole Paskov naši nabídku odmítla s tím, že mají zdravotní problémy, že nechtějí dojíždět do jiného okresu, případně mají jiné zaměstnání, které je pro ně atraktivnější,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Těžaři proto usilovně hledají nejen samotné horníky, ale i elektrikáře a důlní zámečníky. Během náborové kampaně znovu oslovili bývalé paskováky. Novou pracovní sílu hledají i prostřednictvím úřadu práce.

„My jsme pro ně zorganizovali čtyři výběrová řízení,“ sdělil ředitel ÚP Karviná Dalibor Závacký.

Lidé se ale do podzemí příliš nehrnou.

„Problém OKD je kromě jiného i to, že mnozí naši občané se bojí nastoupit na šachtu. Podle nich je to práce velmi nebezpečná,“ dodal Závacký.

Lidem vadí i nejistá budoucnost. Chybí jim jistota.

„Pokud se v reorganizačním plánu nebo veřejně deklaruje, že poslední šachta má fungovat do roku 2023, tak ta perspektiva pro zaměstnance není příliš dlouhá,“ řekl předseda SHO Rostislav Palička.

Během posledních devíti měsíců se zatím podařilo na šachty dostat zhruba dvě stě nových pracovníků. Zájem je i o horníky z Polska a Slovenska.

Nahlásit chybu


K tématu
MaAnBa Plus s.r.o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 120 Kč/hod.

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail