Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DOPRAVNÍ REVUE: Celomoravské odbavení lidem zjednoduší cestování

Společný celomoravský systém a tím i jednodušší nakupování jízdenek ve vlacích a autobusech. To je v tuto chvíli už blízká budoucnost, která čeká cestující v našem regionu. Čtyři moravské kraje se totiž domluvily na spolupráci, která přinese lidem ve veřejné dopravě několik výhod.

Odbavování cestujících, ježdění mezi kraji, zastropované jízdné a také chytré aplikace a metody. Čtyři moravské kraje se v létě sešly a jejich zástupci stvrdili společný postup ve filozofii odbavování v následujících letech.

"Jsme rádi, že se nám podařilo jako organizátorům jak z našeho kraje, tak z Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského, dohodnout se s našimi politickými šéfy, čili náměstky hejtmanů těchto krajů. Na této schůzce jsme se společně domluvili na postupu, který by měl být dále rozvíjen v nejbližších letech, pokud se jedná o sjednocení, standardizaci odbavování cestujících ve veřejné dopravě. Zejména se jedná o přeshraniční ježdění. Ta dohoda v podstatě spočívala v tom, že budeme k tomu nadále používat platební karty s tím, že jak konkrétně tento způsob bude rozvíjen, tak to bude předmětem dalších projekčních úvah a realizace. Ale důležité je pro nás to, že došlo k této shodě," vysvětluje Aleš Stejskal, jednatel společnosti Koordinátor ODIS.

Platební karty mohou dosud - i když zatím různými způsoby - využívat cestující v našem kraji, dále v Olomouckém a Jihomoravském. Všechny regiony ale míří společným směrem.

"Ve Zlínském kraji tomu tak ještě není, ale má zatím s Moravskoslezským krajem uzavřené memorandum a smlouvu s KODISem a jejich koordinátorem o horizontální spolupráci, díky které by měl Zlínský kraj co nejvíce převzít model, který se v současné době aktualizuje v našem kraji. V Olomouckém kraji se bankovní karty používají i jako takzvaný nosič k jízdnému, je možné využívat karty i v Brně. V našem kraji chystáme v příštím roce v této oblasti masivní rozvoj u dalších dopravců v celém kraji," dodává Aleš Stejskal.

Za jednodenní zastropované celokrajské jízdné pak cestující zaplatí maximálně 200 korun denně. V prosinci příštího roku budou moct lidé zaplatit kartou u většiny regionálních dopravců, v následujícím roce také ve vlaku. Krajský koordinátor připravuje nově i jízdenky v mobilu. První testování proběhne na jaře příštího roku.

Nahlásit chybu


K tématu
Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 42 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail