Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Beskydský rys je hoden jména patrona poutníků

Monitoringem pohybu šelem v Beskydech se zabývají tzv. vlčí hlídky. Mapují například pohyb rysů, kteří mají díky své typické kresbě skvrn svá jména. Ta většinou dostávají podle svatých v kalendáři.

Po stopách vlků nebo rysů pravidelně vyrážejí do Beskyd vlčí hlídky. Jejich úkolem je monitoring těchto chráněných šelem.

„Já mám ráda přírodu a hory. Je to taková možnost, jak být v přírodě na horách a být taky něčím užitečná,“ řekla Barbora Mamulová.

Vlčí hlídky v přírodě mapují stopy ohrožených druhů šelem a instalují různé fotopasti.

„Díky těm fotopastem můžeme také zjistit, který konkrétní rys se nám tam vyskytuje, protože každý z nich má typickou kresbu skvrnek,“ vysvětlil koordinátor vlčích hlídek pro Jablunkovsko Tomáš Krajča.

Je to jako u člověka otisk prstu a díky tomu má každý rys své jméno.

„Když máme toho rysa poprvé zachyceného na fotopasti, tak dostane své jméno podle svatého, který je v ten den v kalendáři,“ dodal Krajča.

Velmi zajímavým příkladem je Kryštof. Rys, který pochází z Beskyd a nyní se pohybuje v Moravském krasu.

„Svatý Kryštof je patronem poutníků a vlastně tento rys prošel svoji dalekou pouť z Beskyd až do Moravského krasu kousek od Brna,“ vysvětlil Tomáš Krajča.

Ale nejsou to jen fotopasti, které napomáhají vlčím hlídkám při monitoringu chráněných šelem. Díky diktafonům jsou nahrávány noční akustické projevy těchto zvířat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy