Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Celá Evropa si připomíná den obětí zločinů

Ve čtvrtek 22. února si celá Evropa připomíná oběti trestných činů. Policie jim věnuje v posledních letech velkou pozornost a jen v našem regionu už je dispozici několik speciálních výslechovým místností. Daří se také stále více chránit oběti domácího násilí. U ostravské policie dokonce kvůli tomu funguje speciální jednotka.

V roce 2010 začal v MS kraji působit tým krizových interventů. V loňském roce pomohl celkem 447 osobám ve 171 případech. Jde o druhý nejvyšší počet po roce 2016, kdy bylo případů ještě o 10 více.

Zuzana Baranová, krizová interventka PČR MS kraje: “Pomoc je cílená na oběti, poškozené a pozůstalé. Často ta intervence probíhá paralelně s policejními úkony.”

Stále také v celém kraji přibývá speciálních výslechových komplexů pro práci s dětskými svědky a obětmi trestné činnosti. Loni bylo v těchto místnostech provedeno 206 úkonů.

Radim Witta, náměstek ředitele PČR MS kraje: “Jedna výslechová místnost je v Havířově, další ve Frýdku-Místku, Ostravě, Krnově a Opavě.”

Ostrava a náš kraj byl první, kde začal fungovat speciální tým policistů, specializujících se na domácí násilí. Vloni vykázali tito policisté z domácností 117 osob, které násilí páchaly.

Stanislava Klečková, PČR Ostrava: “Vykázání má své zásady. Je uzákoněno v zákoně o policii. Podstatou je omezení násilné osoby a ochrana oběti.”

Od začátku fungování zákona o vykázání osob z obydlí, tedy za 11 let, už policisté našeho kraje vykázali více než 1300 lidí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy