Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mrazy jsou pro bezdomovce smrtelně nebezpečné

Tuhé mrazy si už v Ostravě vyžádaly za tři dny 3 mrtvé bezdomovce. Přesto mnozí z nich stále odmítají využívat místa v sociálních zařízeních, kterých je v Ostravě dostatek. Například v Charitním domě Benedikta Labre ve Vítkovicích rozšířili denní služby o noclehárnu pro 50 osob.

Charitní dům Benedikta Labre v Ostravě - Vítkovicích je mezi bezdomovci oblíbený. Mnozí ho navštěvují i několik let. Většinou funguje jako denní centrum, ale nyní v tuhých mrazech slouží i jako noclehárna. V noci na úterý nezbylo jediné z 50ti míst.

bezdomovci: “I když byla zima, tak se dalo spát venku…když máte spacák a nefouká na vás. No ale v tomto ne. Člověk má strach, jestli se ráno vzbudí.” 2/ “Je to těžké přežít večer, spíte pod mostem a tak, je to kruté.”

Mezi klienty charitního domu jsou dokonce i mladí lidé, kteří nezvládli odchod z dětských domovů, ale také důchodci. Často jsou mezi nimi narkomané.

Petr Matěj, vedoucí Charitního domu Benedikta Labre: “Pokud má někdo v krvi víc, než by měl, můžeme mu vstup omezit. Toto jsou jasně daná pravidla.”

V charitním domě dostanu bezdomovci zdarma najíst a napít a mohou se osprchovat. Pracovníci jim také často radí. Na ulici jsou ale i bezdomovci, kteří o pomoc nestojí.

bezdomovec: “Co nadělám.”

Bezdomovci většinou říkají, že služeb charitních nocleháren nevyužívají, protože se tam krade. Už si ale neuvědomují, jak nebezpečný je mráz. Za tři dny v Ostravě umrzli tři lidé.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy