Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pozor při bruslení na venovních vodních plochách

V celé zemi se množí případy lidí, pod kterými se prolomil led. Kvůli velkým mrazům je totiž většina vodních ploch zamrzlá a tak jsou využívány pro bruslení. Ne všude je ale led dostatečně pevný. Na Hlučínském jezeře nacvičovali hasiči postup při záchraně lidí, kterým se něco podobného stane.

Na Hlučínském jezeře bylo v pondělí živo. Kousek od břehu bruslilo několik dětí, které si užívají jarní prázdniny i jejich rodiče. Zamrzlou hladinu využil i běžkař. Kousek dále od břehu pak v ohraničeném prostoru cvičili hasiči. Připravují se totiž právě na případ, kdyby se někdo probořil pod led. Hasiči se řídí stejnou zásadou, která platí pro všechny. Využít cokoliv je po ruce. “Dá se prostě improvizovat, ale my tady využíváme věci, které máme na voze. Zachraňujeme pomocí páteřní desky, nastavovacího žebříku, hadice a nebo ho člověk obejme a vytáhneme ho, ” vysvětluje Pavel Hradil z HZS MS kraje. “

Hasiči mají samozřejmě k dispozici prostředky, které náhodný svědek nikdy mít nebude a tak je třeba improvizace. Rozhodně se nedoporučuje přiblížit se k tonoucímu jen tak a podávat mu ruku. “Můžeme navázat oblečení, můžeme použít dlouhou tyč nebo větev. Důležité je, používat zdravý selský rozum,” radí Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje.

Nejlepší je ale samozřejmě prevence a tedy vůbec se do podobné situace nedostat. Například Hlučínské jezero je bezpečné, protože led je zhruba 15 cm silný. “Hasiči zde trénují pravidelně,” říká Michal Bogy, ze stanice Ostrava -Jih a dodává, “Každou zimu je naplánován výcvik pro všechny stanice. Hasiči jezdí a zkoušejí si tu záchranu, aby věděli o čem to je.” V následujících dnech má podle meteorologů tát, takže buďte opatrní a bruslete jen na bezpečných plochách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy