Reklama

První Toxic Tour v Moravskoslezském kraji

Na cestu po Moravskoslezském kraji se vůbec poprvé vydal Toxic Tour. Autobus měl namířeno na místa s nejhorším ovzduším. A to v době, kdy celý region sužoval právě smog. Na některých místech byly povolené limity prachu překročeny až šestinásobně. Pro cestující tak byly z recese připraveny i ochranné roušky.

Reklama

Kvalita ovzduší na Ostravsku a možnosti pro její zlepšení. Takové bylo hlavní téma otevřeného fóra o životním prostředí v Ostravě, jehož součástí byla i postapokalyptická vyjížďka s komentářem. Toxic tour navštívil nejen největší znečišťovatele, ale i hořící haldu, podivné rekultivace nebo šikmý kostel svatého Petra z Alkantry v Karviné Dolech.

“To nejde poznat ty lehké části a tak, takže to nejde poznat, nic tu není cítit v ovzduší, ale víme své. Řešíme místní sdružení a vlastně i krajské sdružení řeší laguny a vlastně vytěžování kalů. Řešíme tu enviromentální tématiku velmi vážně,” uvádí Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany.

“Chceme se posnažit o to, aby se prodloužila ta výměna těch kotlů, rádi bychom zamezili jakékoli podpoře těch uhelných kotlů. To znamená, že bychom rádi odstranili i ty kotle kombinované,” slibuje Jan Nezhyba, garant programového bodu ŽP Pirátů.

Právě lokální topeniště znečišťují ovzduší v Moravskoslezském kraji nejvíce. Mnohem lépe by se nám tak dýchalo, kdyby měly ekologické kotle všechny domácnosti. Stačí totiž jeden chronický topič, který pálí, co se dá a smogová situace v jeho okolí je na světě.

“Nám jakoby chybí trošku ta akčnost v českém prostředí. Buď se podaří mu domluvit, aby se začal chovat jinak, že to fakt je prokazatelně nesnesitelné, porušuje zákon, nebo ne a pak se to může táhnout. Jsou spory, které se táhnou roky,” říká Jiří Bílek, Envirta.

Chybí nám nejen akčnost, ale i peníze. Na výměnu všech starých kotlů za nové by kraj na kotlíkové dotace potřeboval ještě 5 miliard korun.
H R U Š K A , spol. s r.o.
Nový Jičín
od 100 Kč do 100 Kč

Detail

Jan Hefner
Karviná
od 30 000 Kč do 60 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu