První Toxic Tour v Moravskoslezském kraji

Na cestu po Moravskoslezském kraji se vůbec poprvé vydal Toxic Tour. Autobus měl namířeno na místa s nejhorším ovzduším. A to v době, kdy celý region sužoval právě smog. Na některých místech byly povolené limity prachu překročeny až šestinásobně. Pro cestující tak byly z recese připraveny i ochranné roušky.

Reklama

Kvalita ovzduší na Ostravsku a možnosti pro její zlepšení. Takové bylo hlavní téma otevřeného fóra o životním prostředí v Ostravě, jehož součástí byla i postapokalyptická vyjížďka s komentářem. Toxic tour navštívil nejen největší znečišťovatele, ale i hořící haldu, podivné rekultivace nebo šikmý kostel svatého Petra z Alkantry v Karviné Dolech.

“To nejde poznat ty lehké části a tak, takže to nejde poznat, nic tu není cítit v ovzduší, ale víme své. Řešíme místní sdružení a vlastně i krajské sdružení řeší laguny a vlastně vytěžování kalů. Řešíme tu enviromentální tématiku velmi vážně,” uvádí Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany.

“Chceme se posnažit o to, aby se prodloužila ta výměna těch kotlů, rádi bychom zamezili jakékoli podpoře těch uhelných kotlů. To znamená, že bychom rádi odstranili i ty kotle kombinované,” slibuje Jan Nezhyba, garant programového bodu ŽP Pirátů.

Právě lokální topeniště znečišťují ovzduší v Moravskoslezském kraji nejvíce. Mnohem lépe by se nám tak dýchalo, kdyby měly ekologické kotle všechny domácnosti. Stačí totiž jeden chronický topič, který pálí, co se dá a smogová situace v jeho okolí je na světě.

“Nám jakoby chybí trošku ta akčnost v českém prostředí. Buď se podaří mu domluvit, aby se začal chovat jinak, že to fakt je prokazatelně nesnesitelné, porušuje zákon, nebo ne a pak se to může táhnout. Jsou spory, které se táhnou roky,” říká Jiří Bílek, Envirta.

Chybí nám nejen akčnost, ale i peníze. Na výměnu všech starých kotlů za nové by kraj na kotlíkové dotace potřeboval ještě 5 miliard korun.
Hudební maraton Leoše Janáčka

25.10. 19:00 - 28.10. 21:00
Celý MS kraj, Ostrava, Hukvaldy

JP dopravní služby s.r.o.
Opava
od 24 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

KŠX-Delta, s.r.o.
Ostrava-město
od 21 000 Kč do 27 000 Kč

Detail

VOJMAR s.r.o.
Karviná
od 17 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu