Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Největší soudní síň v Ostravě praskala ve švech

Jeden z největších soudních procesů v historii začal u Krajského soudu v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedlo 23 lidí, kteří se různým způsobem podíleli na daňových podvodech. Rukama jim prošly neuvěřitelné dvě miliardy korun. Tento proces je propojen i s kauzou lobisty Martina Dědice.

Při policejním vyšetřování ovlivňování veřejných zakázek v Ostravě, ze kterého je obviněn lobista Martin Dědic, byly odhaleny obrovské daňové úniky. Upozornily na ně dvě ženy, které se jich prostřednictvím své reklamní agentury také dopouštěly. Ve zvláštním procesu tak bylo nakonec v pondělí obžalováno 23 lidí, kteří měli stát připravit o stamiliony korun. “Obžalovaným je kladeno za vinu, že v letech 2009 až 2014 si měli pomocí různých obchodních transakcí snižovat základ DPH a daně z příjmu a tímto státu způsobit škodu v řádu stamilionů korun.” řekl Jiří Barč, mluvčí Krajského soudu Ostrava.

Vše organizovali hlavně dva muži - Vlastislav Přeček a Bronislav Mikyska. V podstatě šlo o navyšování ceny reklamy u nejrůznějších sportů. Nejčastěji házené, basketbalu nebo volejbalu. Část peněz pak reklamní agentury vracely. “Účelově navyšovali cenu reklamy na asi devíti násobek ceny s tím úmyslem, aby došlo ke krácení daně,” vysvětlil státní zástupce Vít Koupil.

Většina obžalovaných vinu odmítá. Soudní proces tak bude velmi složitý. Jen výslech obžalovaných potrvá dva týdny. Obžalovaný Vlastislav Přeček pouze řekl: “Je to blbost,” a sdílnější nebyla ani Bronislav Mikyska: “Nemám k tomu komentář.”

Hlavní líčení se může táhnout i roky. Ještě letos by ale chtěl státní zástupce přednést závěrečný návrh v kauze Dědic, která s tímto případem úzce souvisí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy