Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po výrazném oteplení přijdou opět mrazy

Zahrádkáři se opět bojí. Velké teplotní rozdíly úrodě neprospívají. Kvůli loňským jarním mrazům pomrzly květy ovocných stromů. Nedostatek ovoce se tak projevil i v palírnách.

Před pár dny se teplota pohybovala hluboko pod bodem mrazu. Teď je situace jiná. Na silnici se objevili první motorkáři a příroda se pomalu začala probouzet ze zimního spánku. Studená fronta ale už brzy přinese výrazné ochlazení.

„V závěru tohoto týdne by se nám mělo výrazně ochladit. Vrátí se i mrazové dny,“ řekl Roman Volný z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

Z takovýchto náhlých teplotních rozdílů nemají radost zahrádkáři. V loňském roce jim jarní mráz způsobil velké škody. Květy na stromech zmrzly, ovoce bylo málo.

„Do jara máme sice daleko, ale bojíme se. Podle zkušenosti víme, že zase může udeřit nějaký mráz. Pokud ty stromy už budou napučené, kvítečka mohou pomrznout,“ obává se Anděla Štulová ze Stonavy.

Neúroda se výrazně dotkla i pěstitelských palíren.

„Letošní sezónu jsme už museli ukončit, protože toho ovoce bylo velmi málo. Některé pálenice vůbec nezačaly svoji činnost. Doufejme, že příští sezóna bude lepší a počasí se umoudří,“ řekl spolumajitel stonavské palírny Vojtěch Feber.

V to pevně věří i zahrádkáři. Zároveň ale tvrdí, my jsme malí páni. Příroda je mocnější.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy