Poprvé v letošní topné sezoně vyhlásili meteorologové smogovou situaci 8. února a odvolali ji o čtyři dny později. Od té doby byla vyhlášena ještě několikrát. V takových dnech se zejména starším lidem a dětem hůře dýchá, pobyty venku se omezují.
Smogovou situaci my, protože máme mateřskou školu, sledujeme pravidelně. Za minulý měsíc děti více jak 7x nemohly jít ven,” řekla ředitelka ZŠ a MŠ Prameny Dagmar Glatzová.
Většinou se smogová situace vyhlašovala pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka.
Blanka Krejčí, ved. oddělení ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ, Ostrava: “Je to z toho důvodu, že v oblasti Třinecka v některých případech panují odlišné rozptylové podmínky než ve zbytku aglomerace a projevilo se to i v letošní zimě, kdy na Třinecku byly vyhlášeny dvě smogové situace, zatímco v tom jádru aglomerace byly vyhlášeny tři smogové situace, z toho jedna bez vydání regulace.”
Kvalitu ovzduší ovlivňuje průmysl, doprava a topení v domácnostech, ale podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska. Většinou se nepříznivé rozptylové podmínky objevují do konce března.