Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský Kočov ožil tradiční zabijačkou

Moravskoslezský Kočov na Bruntálsku provoněly zabijačkové dobroty. Jitrnice, jelita, ovár, klobásy, speciální domácí zelí a jiné výrobky přilákaly na náměstí stovky lidí. Do malé obce se sjely z širokého okolí.

Kočov si založil tradici na zabijačce. Široko daleko vepřové hody nikdo nedělal, tak to zkusili a ono se to chytlo. Od té doby je o zabijačkové dobroty čím dál větší zájem.

“Prodáváme tady především výrobky, které vycházejí ze zabijačky, samé dobrůtky tradiční na zdejší kraj, tzn., prejt, prát, polévky, ovarové zelí specialita naše, to vařím já jako starostovo zelí, to kdysi bylo tradiční v Kočově. Přestalo se to vařit, nedělají se zabijačky a tak trošku se vracíme k tradici. A že jdeme správnou cestou, se podívejte kolem, kolik tady je lidí a z toho minimálně jedna třetina je přespolní, z okolních měst a obcí. Rádi se přijíždějí dívat do Kočova a s náma se pobavit, pochutnat si,” říká Josef Havlík, starosta Moravskoslezského Kočova

Kdo měl chuť na sladké, mohl vyzkoušet čerstvě usmažené domácí koblížky.

“No úžasný prejtíček, polívčička, super, paráda.”

“Nejlepší maso z kotla, bůčiček.”

“Jo, dobře, koblihy, masíčko, dobré to bylo. Z celé zabijačky nejlepší koblihy. Ne, všechno je dobré. Povedlo se jim to, jo mají to dobré.”

“Dobrá akce.”

V Česku se za jeden rok uskuteční přes 350 tisíc domácích zabijaček. Patří mezi staré slavnosti a obvykle se konají od prosince do dubna. Zabijačky na veřejnosti jsou od roku 2015 zakázány. Povoleny jsou jen tak zvané domácí porážky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy