Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vrah pošťačky ze Skřipova žádá obnovu procesu

Po zuby ozbrojená vězeňská eskorta dnes z valdické věznice přivezla do Ostravy Martina Balhara, který byl odsouzen za vraždu poštovní úřednice ve Skřipově na Opavsku. Balhar totiž zpochybňuje pachové stopy, které byly důležitým důkazem žaloby a žádá obnovu procesu.

Martin Balhar ze Skřipova byl v roce 2016 odsouzen k 19ti rokům vězení za vraždu poštovní úřednice. Nepomohlo odvolání ani dovolání. Všechny soudy se shodly, že řetězec nepřímých důkazů je uzavřený a logický. Přesto nyní Balhar žádá o obnovu procesu. Na základě toho, že Vědci z České zemědělské univerzity zpochybňují metodu pachových stop. Přidal se i spolek Šalamoun, který podobné případy mapuje. “Mimosmyslovým vnímáním může psovod toho psa ovlivnit a proto jsme jediná země v Evropě, kde se tento způsob aplikoval. Všude jinde na světě se ta metoda provádí jinak. Zejména nesmí ten psovod vědět, která ta pachová konzerva je správná,” vysvětlil místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič.

Právě pachové stopy Balhara byly podle znalců nalezeny v zázemí, kde neměl přístup a také na trezoru. Odsouzený to vysvětluje tím, že tam byl kvůli rušení smlouvy. Alibi mu dělají i rodiče. Prý se s nimi díval na televizi. “Doufám, že spravedlnost zvítězí. Na pachových stopách někoho odsoudit na 19 let je nepřijatelné,” řekl otec odsouzeného. “Pachové stopy měli od počátku, tak proč po něm nešli hned?” zpochybnila 10ti měsíční dobu od vraždy do jeho zatčení matka.

Žalobce ale zdůraznil, že pachové stopy nebyly jediným nepřímým důkazem. Balhar například přesně popsal prostory, kde nemohl vidět. Soudkyně si argumenty pečlivě vyslechla a na rozhodnutí si nechala 3 týdny.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy