Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě se vzpomínalo na osvobození města

30. dubna 1945 byla osvobozena Ostrava. Ve městě se už ale příliš nebojovalo. Známá je tak hlavně bitva o most Miloše Sýkory, který byl branou do Slezské Ostravy. Nejtěžší boje Ostravsko-opavské operace se uskutečnili už dříve hlavně na Opavsku. V pondělí se na osvobození vzpomínalo v Komenského sadech v Ostravě.

Památník Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě je už tradičním místem, kde si 30. dubna lidé připomínají výročí osvobození města od hitlerovských vojsk. “Ostrava měla strategický význam, jak pro ustupující hitlerovská vojska, tak i pro osvoboditele. O Ostravu byly svedeny velmi těžké boje, které měly mnoho obětí,” uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Na podzim roku 2016 zemřel poslední žijící účastník bojů o Ostravu Bedřich Opočenský. Byl velitelem tanku, který projel mezi prvními do Slezské Ostravy přes Sýkorův most. “Měli jsem tušení, že ten most je podminován a tak jsme nikdy nejeli dva najednou. Jeden, jako průzkum, to musel překonat a druhý měl za úkol ho zajišťovat. To jsem byl já,” vzpomínal v roce 2015 Bedřich Opočenský. “Německé jednotky se soustředily ve slezských obcích, takže ty byly hodně poničené, ale díky tomu zase nebyla zničena Ostrava, protože ty hlavní boje probíhaly mimo město. I tak tady padla řada vojáků,” upřesnila ředitelka Slezského muzea Opava Jana Horáková.

Během Ostravsko opavské operace přišlo o život 20 tisíc sovětských a tisíc československých vojáků.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy