Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odsouzený vrah ze Skřipova neuspěl s obnovou procesu

Krajský soud v Ostravě zamítl žádost na obnovu procesu odsouzeného vraha Martina Balhara, který si odpykává trest za ubití poštovní úřednice ze Skřipova na Opavsku. Balhar zpochybňoval jeden z důležitých důkazů - pachové stopy. Podle soudkyně ale k novému procesu není důvod.

Martin Balhar definitivně stráví ve vězení 19 let, které mu vyměřil soud před dvěma roky za vraždu poštovní úřednice ve Skřipově. S žádostí o obnovu procesu neuspěl. Před soudem napadl věrohodnost pachových stop, které byly jedním z nepřímých usvědčujících důkazů. Soud ale nepřesvědčil. “Soud zamítl tezi odsouzeného, že došlo k přenosu pachových stop,” uvedl mluvčí krajského soudu v Ostravě Jiří Barč.

Balhar svá tvrzení opíral o výzkum České zemědělské univerzity a podpořil ho i spolek Šalamoun, který se těmto případy zabývá. “Mimosmyslovým vnímáním může psovod toho psa ovlivnit a proto jsme jediná země v Evropě, kde se tento způsob aplikoval. Všude jinde na světě se ta metoda provádí jinak. Zejména nesmí ten psovod vědět, která ta pachová konzerva je správná,” vysvětlil místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič. Státní zástupkyni Barboru Zajícovou zamítnutí žádosti na obnovu procesu nepřekvapilo: “Stejně jako soud, ani státní zástupce neshledal podmínky pro obnovu řízení.”

Balhara přišli k soudu podpořit i rodiče, kteří považují odsouzení za nespravedlnost a na dobu vraždy mu dělají alibi. “Opravdu nemám slov, je to hrozné,” řekla po verdiktu matka a obhájce Petr Hampel dodal: “Účelově si, jak Státní zastupitelsví, tak soudy, vybrali selektivně ty skutečnosti, které se jim hodily do krámu, aby mohli mého klienta odsoudit k tak vysokému trestu.”

Žalobce také zdůraznil, že pachové stopy nebyly zdaleka jediným nepřímým důkazem. Balhar například popsal místnost, kterou nemohl od přepážky vidět.
Vánoční koncerty Miroslava Beinhauera

13.12. 17:00
Celý MS kraj, Zámek Hradec nad Moravicí - Velká dvorana

The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Nemocnice Hustopeče, příspěvková organizace

od 17 390 do 24 450 Kč/měsíc

Detail

Alfa street company s.r.o. - restaurace, pizzerie Porto

od 140 do 150 Kč/hod.

Detail

Teplárny Brno, a.s.

od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků