Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

LÉTA BĚŽÍ: Petřvaldský Domov Březiny navštívila vláda

Vládní delegace dorazila do Moravskoslezského kraje. Mezi ministry, kteří v minulých dnech do našeho regionu přijeli, byla i Jaroslava Němcová, ministryně práce a sociálních věcí v demisi. Natáčeli jsme v Domově Březiny v Petřvaldu u Karviné.

Každou poslední středu v dubnu tady staví májku. Oblíbenou tradici v Domově Březiny dodrželi i letos. Tentokrát s vzácnou návštěvou. Domov Březiny byl mezi místy, o které se podrobněji zajímala ministryně Jaroslava Němcová. "Pro mě to je obrovská zkušenost a já vím, že kraj funguje. Vím, jak financuje sociální služby, jak tvoří, plánuje síť a tak dále. Pro mě jsou cenné ty zkušenosti přímo z terénu," říká Jaroslava Němcová.

Domov Březiny má 156 uživatelů, 99 z nich je ve zvláštním režimu. "My tu jsme jak punčky v másle, máme se tu úžasně," říká jeden z obyvatel. V domově Březiny žije i Žofie Ploticová. Tato dáma slaví 1. května neuvěřitelné 104té narozeniny. "Normálně žít. Nic nepřehánět. To je to nejlepší. Já jsem žila vždycky normálně," říká oslavenkyně. 

Kdysi sloužil jako ubytovna pro horníky, v roce 1975 se z něj stal domov důchodců. Je rok 2018 a domov nutně potřebuje rekonstrukci. "Chceme stavět pasivní dům, který je bez energetické náročnosti. Jeho provoz bude velice levný. Samozřejmě jeho výstavba je dražší, ale vrátí se to v provoze," říká ředitel Pavel Zelek. 

Projekt je ve fázi podání žádosti o územní rozhodnutí. Termín dokončení kompletní rekonstrukce a výstavby nového Domova je naplánován ke konci roku 2021.

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Dalphen Building s.r.o., Ostrava, Frýdek-Místek, Loučná nad Desnou
Ostrava
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail