V Háji ve Slezsku ožila vojenská historie

Zatímco v Darkovičkách v areálu čs.opevnění mohli diváci o víkendu vidět vojáky z období od 1.světové války, až po současnost, o pár kilometrů dále doslova zuřila bitva z období napoleonských válek. V Háji ve Slezsku na Opavsku totiž ožila historie.

Klub vojenské historie z Ostravy, který se zabývá obdobím napoleonských válek, pozval na akci spřátelené kluby z Česka i ze zahraničí, aby divákům zprostředkoval život vojáka v 19. století. Lidé si mohli prohlédnout dobový stanový tábor, ochutnat česko-polskou kuchyni a hlavně vidět rekonstrukci bitvy. ”Bylo tady asi 255 vojáků. Zúčastnili se armády rakouské, francouzské, ruské a pruské,” vysvětlil spoluorganizátor akce Lubomír Partyka.

Bitevní ukázky se účastnil také klub vojenské historie Kaunitz-Ritberg z Nového Jičína, který udržuje tradici "Oživlé historie" už 25 let. Za tu dobu navštívil klub všechny významné rekonstrukce bitev v celé Evropě. ”Rekonstruujeme jednotku císařsko-královské pěchoty pěšího pluku č. 20, který je typický bílými uniformami,” uvedl předseda Klubu vojenské historie Nový Jičín Ondřej Tupý.

Granátník Gerald Karnolz přijel do bitvy z Vídně. Podobné akce navštěvuje už 10 let: “Jezdím po celé Evropě a zaměřuji se na Napoleonské války. Tady jsem poprvé a je tu krásně.”

Zorganizovat takovou bitvu není vůbec jednoduché. Na další si budou muset obyvatelé Opavska bohužel počkat. Organizátoři plánují další rekonstrukci nejdříve za pět let.
XIII. Hodoňovický masopust

Dnes
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

TORINA CZ, s.r.o. - Mstětice, Jirny, Radonice

od 15 000 do 17 000 Kč/měsíc

Detail

RYKA, s.r.o. - Praha

od 16 100 Kč/měsíc

Detail

FOROST družstvo - pracoviště okres České Budějovice

od 15 200 do 15 500 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků