Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Háji ve Slezsku ožila vojenská historie

Zatímco v Darkovičkách v areálu čs.opevnění mohli diváci o víkendu vidět vojáky z období od 1.světové války, až po současnost, o pár kilometrů dále doslova zuřila bitva z období napoleonských válek. V Háji ve Slezsku na Opavsku totiž ožila historie.

Klub vojenské historie z Ostravy, který se zabývá obdobím napoleonských válek, pozval na akci spřátelené kluby z Česka i ze zahraničí, aby divákům zprostředkoval život vojáka v 19. století. Lidé si mohli prohlédnout dobový stanový tábor, ochutnat česko-polskou kuchyni a hlavně vidět rekonstrukci bitvy. ”Bylo tady asi 255 vojáků. Zúčastnili se armády rakouské, francouzské, ruské a pruské,” vysvětlil spoluorganizátor akce Lubomír Partyka.

Bitevní ukázky se účastnil také klub vojenské historie Kaunitz-Ritberg z Nového Jičína, který udržuje tradici "Oživlé historie" už 25 let. Za tu dobu navštívil klub všechny významné rekonstrukce bitev v celé Evropě. ”Rekonstruujeme jednotku císařsko-královské pěchoty pěšího pluku č. 20, který je typický bílými uniformami,” uvedl předseda Klubu vojenské historie Nový Jičín Ondřej Tupý.

Granátník Gerald Karnolz přijel do bitvy z Vídně. Podobné akce navštěvuje už 10 let: “Jezdím po celé Evropě a zaměřuji se na Napoleonské války. Tady jsem poprvé a je tu krásně.”

Zorganizovat takovou bitvu není vůbec jednoduché. Na další si budou muset obyvatelé Opavska bohužel počkat. Organizátoři plánují další rekonstrukci nejdříve za pět let.

Nahlásit chybu
CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Dolní Benešov
Dolní Benešov
od 17 900 Kč/měsíc

Detail

Statutární město Ostrava - Městská policie Ostrava
Ostrava
od 18 980 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - pracoviště
Frýdlant nad Ostravicí
od 8 650 Kč/měsíc

Detail