Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Krajském úřadě zasedal kůrovcový kalamitní štáb

Plošné napadení smrkových lesů kůrovcem v celém Moravskoslezském kraji vygradovalo do nouzového stavu. Hejtman Ivo Vondrák proto zřídil kalamitní štáb, který se ve středu poprvé sešel na krajském úřadě. Odborníci, majitelé lesů a vedení kraje si vyjasnili veškeré souvislosti a a poradili se, jak dále postupovat.

Kůrovec devastuje lesy v celém našem regionu a proto asociace krajů rozhodla, že v jednotlivých regionech vzniknou pracovní skupiny - tzv. kůrovcové kalamitní štáby. Členové jsou zástupci nejvýznamnějších majitelů lesů, orgány státní správy lesů, agentury ochrany přírody a odborného vědeckého pracoviště. “Hlavním problémem bude nastavit harmonogram doporučení, které potřebujeme implementovat z pohledu likvidace následků. Ten kraj bohužel nemá kompetence, které by umožnily nařizovat vlastníkům lesů, co mají dělat,” vysvětlil hejtman MS kraje Ivo Vondrák.

Úkolem kalamitního štábu je především hledat společná řešení k zabránění dalších negativních dopadů kůrovcové kalamity. “Lesy ČR nemohou dostatečně rychle zadávat zakázky, které by měly za úkol vyhledávat kůrovcem napadené stromy,” řekl vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Jan Filgas a regionální zástupce majitelů lesů Vladimír Blahuta dodal: “Jednak se dostali všichni zúčastnění do obrazu a zazněla tady spousta podnětů a návrhů, jak pomoci mírnit následky kůrovcové kalamity a toho sucha, které je tady v regionu.”

Majitelé lesů si stěžovali zejména na problémy s odbytem vytěženého dříví a nedostatek lesních dělníků. Další zasedání kalamitního štábu bude v září.
Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

Zítra
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

Titanic / komedie Divadla Kalich

27.10. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Město Příbor

od 21 480 do 32 290 Kč/měsíc

Detail

ELKOPLAST CZ, s.r.o. - pracoviště Supíkovice

od 21 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků