Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Turistické značky mizí, stromy likviduje kůrovec

Kůrovec nemilosrdně likviduje lesní plochy v Beskydech a pocítili to už i turisté. Napadené dřeviny je třeba rychle těžit a likvidovat. Stává se ale, že společně se stromy mizí i některé turistické značky. Ty se tak musí nově malovat na speciální sloupky nebo dopravní značky. Situace je natolik vážná, že kvůli tomu vznikla speciální pracovní skupina MS kraje, která se kůrovcem zabývá.

Je to už letošní evergreen. Velké sucho a s tím spojená kůrovcová kalamita. Ta postihuje především smrky a některé další jehličnany, jejichž kořeny nejsou příliš hluboko v zemi a proto nedosáhnou ke spodním vodám. Jejich těžba už zasáhla také turistiku. Mnoho stromů, na kterých byly turistické značky je nyní vytěženo, značky se tak musí kreslit na náhradní sloupky nebo dopravní značky. A nové jarní zalesňování muselo být v některých místech přerušeno.

"V těch vyšších nadmořských výškách, což je třeba otázka i spodních Beskyd, tak tam bylo zalesňování v některých lokalitách zastaveno, protože podmínky už nebyly vhodné k tomu, abychom pokračovali. Není to tak, že by celé Beskydy byly bez spodní vody, ale týká se to zejména těch vyšších poloh," říká ředitel lesního a vodního hospodářství Tomáš Pospíšil.

Situace je mnohem horší ve valašské části Beskyd, nejhorší je pak na Rožnovsku a v okolí Bystřice pod Hostýnem. Obecně platí, že strom se značkou se kácet nesmí, když je ale kůrovcová kalamita, tak to neplatí. Turisté a majitelé lesů se tak budou muset dohodnout na novém vytyčení tras. Kvůli vážné situaci už začal jednat i MS kraj, který zřídil kalamitní štáb, ten se bude zabývat hlavně tím, jak co nejefektivněji likvidovat následky.

"Hlavním problémem bude v podstatě nastavit nějaký harmonogram doporučení, které potřebujeme implementovat z pohledu likvidace následků. On bohužel ten kraj nemá žádné kompetence v tom smyslu, že by mohl diktovat majitelům lesů, co mají nebo nemají dělat," říká hejtman MS Kraje Ivo Vondrák (ANO).

Majitelé lesů si nejvíce stěžují na nedostatečný odbyt vytěženého napadeného dřeva a také nedostatek lesních dělníků. Další zasedání kalamitního štábu proběhne během září.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy