Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum vidlí v Lichnově se pyšní mnoha raritami

Lichnov se pyšní jediným Muzeem vidlí v Česku a možná i v Evropě. Je tady přes 800 exponátů nejen z České republiky. Z největší dálky sem vidle doputovaly až z Austrálie.

Vidle nejmenší, nejdelší, nejstarší a mnoho dalších s přívlastkem nej na jednom místě nenajdete nikde jinde v Česku než v Muzeu vidlí v Lichnově. A taky spoustu fotografií nebo obrazů, na kterých jsou vidle vyobrazeny.

„Máme už přes 200 obrazů evidovaných, na kterých jsou vidle, sbíráme i umělecká díla, plastiky a různé designové věci, ve kterých se použily vidle," uvádí Jan Gemela, autor muzea

Kdo chce získat titul vidlák, dostane ho, pokud donese nějaké vidle do muzea.

Zároveň se stane čestným členem Galerie vidláků dárců. Ten, kdo nosí do muzea vidle opakovaně, stane se vidlonošem.

“Dostane certifikát o nabytí toho titulu,” dodává Jan Gemela, autor muzea

Vůbec nejstarší vidle, které v muzeu jsou, si předávalo 9 generací na stejném statku.

“Co je unikátní na těchto vidlích je to, že ty vidle přinesli Vidláci – mají toto jméno v rodném listě,“ říká Jan Gemela, autor muzea

Bohatou historii pak mají vidle, které se používaly na čištění rybníků a jsou vůbec nejdelší ze všech vidlí v muzeu. Jen násada měří 5 metrů. V muzeu uvidíte i vidle s rekordním počtem hrotů, kterých je 12, vidle na vinnou révu, nebo taky vidlovník a spoustu dalších speciálních vidlí. V muzeu, které je otevřeno denně, se navíc jednou ročně konají i vidlácké neolympijské hry.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy