Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bodnutí hmyzem je nebezpečné hlavně pro alergiky

Velmi aktuálním tématem je v těchto dnech hmyz. Tedy bodnutí hmyzem. Na stromech dozrává ovoce a to láká vosy i sršně. Jejich bodnutí pak může způsobit komplikace hlavně alergikům. Zarudnutí a svědění není důvod k přivolání záchranné služby.

Od začátku prázdnin už musela zdravotnická záchranná služba MS kraje k přibližně 130 případům alergických reakcí na bodnutí hmyzem. Pouze v 10 případech byl ale stav natolik vážný, že bylo nutné volat záchranku. V ostatních případech šlo o běžnou reakci. “155 je nutné volat v případě, když víme, že pacient je alergik nebo víme, že reakce v předchozím případě proběhla těžkým způsobem a také, když pozorujeme život ohrožující příznaky,” vysvětluje mluvčí Zdravotnické záchranná služba MS kraje Lukáš Humpl.

Například 9. srpna byli záchranáři v jednom dni u osmiměsíčního dítěte, které hmyz bodl do jazyka. Nakonec ale nebylo nutné kojence převážet do nemocnice. Ve druhém případě už ano. Šlo o dospělou ženu, kterou svědilo tělo a špatně dýchala. “Pokud alergika bodne nějaký hmyz, je vhodné, aby užil léky, které má pro tyto případy nastaveny na terapii. Pokud nevíme, co to bylo, můžeme volat ihned záchranku. Také když se dostavuje dušnost, celotělové pálení, svědění a podobně,” popisuje vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska záchranné služby Petr Jaššo.

Zdravotníci nabádají lidi, aby po bodnutí hmyzem nepanikařili a automaticky nevolali záchranku. Bolest, svědění, zarudnutí i otok je běžnou reakcí. Hmyz je zpravidla nebezpečný pouze alergikům
The Backwards: World Beatles Show / koncert

20.11. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

KOVÁRNA a.s.

od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

TEMPO, obchodní družstvo - prodejna Šilheřovice

od 90 do 116 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků