Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opuštěný kostel v zaniklých Pelhřimovech ožívá

Hnutí Duha Jeseníky už několik let usiluje o záchranu kostela svatého Jiří v zaniklé pohraniční obci Pelhřimovy na Albrechticku. Ta byla srovnána se zemí po 2.světové válce. To, že tady stály obytné domy, místy připomínají jen základy obvodového zdiva.

Zaniklá obec Pelhřimovy na pár dnů v roce ožívá hudebním festivalem a tanečními a jinými workshopy. Pořádají je mladí lidé, kteří zároveň pomáhají zachránit jediné memento, které tady po 2. světové válce zůstalo. Gotický kostel svatého Jiří z 15. století.

“Od roku 2003 se Hnutí Duha snaží nějakým způsobem zachránit toto krásné jedinečné kulturní místo a právě tyto kulturní události jsou takovým vyústěním všech snah, které tady probíhají,” říká Matěj Boček, organizátor, Hnutí Duha Jeseníky

“V podstatě je to čistě kapelní záležitost, dělají to muzikanti pro muzikanty z lásky k lidem a k muzice a k tomuhle kostelu, který chceme trošku oživit a vrátit sem lidi a civilizaci,” uvádí Martin Pospíšil, dobrovolník

Hnutí Duha kostel opravuje už 15 let, zatím největší investicí byla střecha. Opravena je i věž a okna, do kterých byly vsazeny mříže a částečně i podlaha. Dobrovolníci se snaží zvelebit i okolí této kulturní památky.

“Je tady několik umělců, kteří tady budou instalovat instalace jak do aleje, která je vzadu za kostelem, tak i tady po okolí,” dodává Martin Pospíšil, dobrovolník

“Tady jsme s dcerkou vlastně každý rok. Když jsme tu byli prvním rokem, tak vlastně to bylo takové první festivalové dítě tady pelhřimovské, které se tu odvážilo, to neměla ani dva roky.”

“Tak jsme vlastně pracovali na těch paletách, které tu vidíte a na těch prostěradlech a tak a teď vlastně začíná festival, děláme nějaké poslední dokončování a už to je hotové.”

“Je tu krásně, atmosféra pohodová, krásná.”

Samotnou obec Pelhřimovy rozděluje státní hranice na českou a polskou část. Zatímco ta česká je vylidněná bez, vody i elektřiny, na polské straně žijí lidé normálním životem.

Nahlásit chybu


K tématu
Miroslav Pekař, STOMMPY CZ/SK
Ostrava
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

ISNA-MSE z.s., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail