Na horní Opavě dokončují vodohospodáři suchou nádrž Jelení

V příštím roce by měla být dokončena suchá vodní nádrž Jelení, která je součástí protipovodňových opatření na horní Opavě. Jejím účelem je ochránit proti povodním obec Karlovice a přispěje i k ochraně Široké Nivy a Nových Heřminov. Nádrž může navíc po jednoduchých úpravách sloužit i pro zadržení vody v krajině.

Reklama

Nádrž Jelení u Karlovic na Kobylím potoce bude po svém dokončení největší sypanou suchou nádrží. Její maximální výška je 16 metrů a délka 273 metrů.  Náklady na její stavbu jsou asi 150 milionů korun a po dokončení bude chránit Karlovice, Širokou Nivu a Nové Heřminovy před povodněmi. "Slouží primárně k protipovodňové ochraně. Takhle byla navržena, aby chránila obec Karlovice a zástavbu, která je v okolí Kobylího potoka. Povodňovou stoletou vodu snižuje ze 40 kubíků asi na 4," vysvětluje technický ředitel povodí Odry Petr Březina.

Suchá nádrž Jelení je ale navržena v rámci celého souboru protipovodňových opatření na řece Opavě. Pro její dokonalou funkci je klíčová dostavba přehrady Nové Heřminovy. "Patří do souboru protipovodňových opatření na Horní Opavě, kde patří i přehrada Nové Heřminovy a tento soubor bude fungovat jako jeden celek,"  upřesňuje mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

V případě potřeby by mohla nádrž Jelení v době sucha pomoci zadržet vodu v krajině. "Nádrž je na to technicky připravena. Je tam  možnost doplnit uzávěr, který by umožnil za sucha vypouštět průtoky pro nadlepšování. Může se tam zřídit přepážka, která přehradí Kobylí potok a způsobí nadržení 80 až 100 kubíků vody pro tento účel," říká Březina.

Jelení by měla být dokončena v roce 2019. Investorem stavby je ministerstvo zemědělství. 
Masopustní veselí i rej masek v Bílovci!

05.03. 15:00 - 22.02. 0:43
Celý MS kraj, Zámecké nádvoří, Bílovec

FERRIT s. r. o.
Frýdek-Místek
od 16 280 Kč do 21 186 Kč

Detail

Jaromír Kukučka, s.r.o.
Ostrava-město
od 20 000 Kč

Detail

Michal Dresler
Nový Jičín
od 13 500 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu