Na horní Opavě dokončují vodohospodáři suchou nádrž Jelení

V příštím roce by měla být dokončena suchá vodní nádrž Jelení, která je součástí protipovodňových opatření na horní Opavě. Jejím účelem je ochránit proti povodním obec Karlovice a přispěje i k ochraně Široké Nivy a Nových Heřminov. Nádrž může navíc po jednoduchých úpravách sloužit i pro zadržení vody v krajině.

Reklama

Nádrž Jelení u Karlovic na Kobylím potoce bude po svém dokončení největší sypanou suchou nádrží. Její maximální výška je 16 metrů a délka 273 metrů.  Náklady na její stavbu jsou asi 150 milionů korun a po dokončení bude chránit Karlovice, Širokou Nivu a Nové Heřminovy před povodněmi. "Slouží primárně k protipovodňové ochraně. Takhle byla navržena, aby chránila obec Karlovice a zástavbu, která je v okolí Kobylího potoka. Povodňovou stoletou vodu snižuje ze 40 kubíků asi na 4," vysvětluje technický ředitel povodí Odry Petr Březina.

Suchá nádrž Jelení je ale navržena v rámci celého souboru protipovodňových opatření na řece Opavě. Pro její dokonalou funkci je klíčová dostavba přehrady Nové Heřminovy. "Patří do souboru protipovodňových opatření na Horní Opavě, kde patří i přehrada Nové Heřminovy a tento soubor bude fungovat jako jeden celek,"  upřesňuje mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

V případě potřeby by mohla nádrž Jelení v době sucha pomoci zadržet vodu v krajině. "Nádrž je na to technicky připravena. Je tam  možnost doplnit uzávěr, který by umožnil za sucha vypouštět průtoky pro nadlepšování. Může se tam zřídit přepážka, která přehradí Kobylí potok a způsobí nadržení 80 až 100 kubíků vody pro tento účel," říká Březina.

Jelení by měla být dokončena v roce 2019. Investorem stavby je ministerstvo zemědělství. 
FERRIT s. r. o.
Frýdek-Místek
od 16 280 Kč do 21 186 Kč

Detail

ITS Office Technology, s.r.o.
Karviná
od 11 500 Kč do 16 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu