Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oslavy 100 let Československa nepokazilo ani počasí

Také Ostrava připravila pro své občany velkolepé oslavy 100 let od vzniku Československa. I přes nepřízeň počasí do centra města přišly tisíce lidí a rozhodně si toto významné jubileum užili. Na Masarykově náměstí mohli dokonce shlédnout autentickou scénku z doby, kdy do Ostravy přijel T. G. Masaryk.

Vyvrcholení oslav 100 let od vzniku Československa bylo v Ostravě připraveno na sobotu 27. října. V úvodu prošel centrem města dobový průvod a i když zrovna začínalo pršet, Sokolskou třídu lemovaly tisíce lidí. Ulicí prošlo téměř 500 osob ve vojenských, hasičských nebo policejních uniformách, dobovém oblečení, představili se skauti, junáci, zdravotníci nebo i hokejové legendy z ostravské historie. "Je to významné výročí, které je jednou za život,"  říká jeden z přihlížejících a starší žena dodává: "Přišly jsme si připomenout tu dobu a poslechnout si pana primátora."

Na Masarykově náměstí pak program pokračoval. Současný primátor Tomáš Macura přivítal pravnuka prvního starosty Ostravy Jana Prokeše. "Byl velmi oblíbený, společenský, byl to velký knihomol,"  usmívá se manželka pravnuka Jana Prokeše.

Herci ostravských divadel připravili také několik scének z historie města. Například shazování nápisu Café Habsburg, u které vycházeli ze vzpomínek herce Oldřicha Nového. "Uplynulých sto let na ukazuje, že jsou věci, za které je třeba bojovat neustále. Nejsou dány jednou pro vždy," vysvětluje primátor Ostravy Tomáš Macura.

Na náměstí přijel také prezident Masaryk. Oslavy se souběžně konaly i na Slezskoostravském hradě, kde byla například k vidění dobová módní přehlídka. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy