Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté nabádají chodce i řidiče ke zvýšené pozornosti

Je tady podzim a po posunu času už je brzy odpoledne tma. Ráno zase bývají často mlhy. Pro chodce i řidiče motorových vozidel to samozřejmě znamená daleko větší obezřetnost kvůli riziku nehod. Mimo obec je už dokonce povinností chodců používat reflexní prvky na oděvu.

Při rychlosti 75 kilometrů v hodině potřebuje řidič osobního vozu asi 30 metrů na to, aby zareagoval na nenadálou situaci. Například chodce. Jenže to ho musí nejprve vidět. Zatímco bílá barva je ve tmě viditelná na 55 metrů, modré oblečení na pouhých 18 metrů. Nejlepší jsou ale reflexní prvky. Ty jdou vidět na 200 metrů a mimo obec jsou povinné pod pokutou 2 tisíce korun. “My ale upozorňujeme i chodce v obcích, kde mohou mít zdánlivý pocit, že jsou vidět. Existují ale samozřejmě kritická místa, kde tomu tak není,” vysvětluje vedoucí dopravních policistů MS kraje Jiří Zlý.

Nyní na podzim musejí dávat chodci i řidiči pozor dvojnásob. Samozřejmá by měla být i ohleduplnost k cyklistům. Pozor by měli dávat účastníci provozu i na přechodech pro chodce. Ne všechny jsou dobře nasvětleny.

Od začátku letošního roku až do října už v MS kraji zahynulo 13 chodců a z toho 5 v důsledku špatné viditelnosti. Myslete na to, když budete zítra vycházet na ulici a dávejte opravdu velký pozor. Spěch a nebo třeba mobil u ucha se často nevyplácí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy