Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě se sešli špičkoví odborníci na urgentní medicínu

Asi všichni denně potkáváme v ulicích houkající sanitky záchranné služby. Zdravotníci často spěchají k lidem o jejichž životě rozhodují doslova vteřiny, ale hlavně také jejich odborné znalosti. Urgentní medicína je přitom mladý obor, který se velmi rychle rozvíjí. Jednu z možností pro získání a nebo zlepšení znalostí mají lékaři a zdravotníci na Dostálových dnech urgentní medicíny v Ostravě.

V České republice je systém zdravotnické záchranné služby budován od 70. let, ale urgentní medicína se stala plnoprávným samostatným lékařským oborem až před 20ti lety. Toto zaměření ale není jen o úrazech a resuscitacích. Je to jeden z mála oborů lékařství, kde kde si musejí zdravotníci udržet celkových pohled na pacienta a musí znát všechny obory medicíny, aby mohli stanovit přesnou diagnózu. "V dnešní době superspecializované medicíny je to jeden z mála oborů, který by si měl udržet ten komplexní pohled na pacienta," vysvětluje předsedkyně Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof Jana Šebelová.

Jedním z nejvýraznějších propagátorů přednemocniční neodkladné péče byl doktor Jiří Dostál, po kterém je pojmenována i tradiční konference. Letos se v Ostravě konala už po 25 a z původní téměř lokální podoby přerostla v prestižní mezinárodní akci. "Urgentní medicína jako obor se snaží vychovat lékaře, kteří poskytují neodkladnou péči. Tu poskytují buď přednemocničně, čili v sanitkách a nebo v nemocnicích na odděleních urgentních příjmů, která by se nyní v souvislosti s ministerským výnosem měla budovat i v menších nemocnicích," říká předseda kongresu Dostálovy dny urgentní medicíny Milan Ticháček.

Kongres trval tři dny a za tu dobu se zdravotníci mohli hned v několika sálech účastnit nejen přednášek a diskusí, ale i workshopů. Příští ročník Dostálových dnů se bude konat v Praze v rámci Evropského kongresu urgentní medicíny a do Ostravy se vrátí v roce 2020. 
SHF: Velkolepá komorní hra

Dnes
Celý MS kraj, Zámek, kaple Nalezení sv. Kříže, Nová Horka u Studénky

Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

29.09. 17:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

DOREVA s.r.o. - Mochov

od 14 600 Kč/měsíc

Detail

Cerea, a.s. - pracoviště

od 26 000 do 32 500 Kč/měsíc

Detail

Jihomoravská vinařská nemovitostní, s.r.o. - Penzion Lion

od 20 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků