Reklama

V Ostravě se sešli špičkoví odborníci na urgentní medicínu

Asi všichni denně potkáváme v ulicích houkající sanitky záchranné služby. Zdravotníci často spěchají k lidem o jejichž životě rozhodují doslova vteřiny, ale hlavně také jejich odborné znalosti. Urgentní medicína je přitom mladý obor, který se velmi rychle rozvíjí. Jednu z možností pro získání a nebo zlepšení znalostí mají lékaři a zdravotníci na Dostálových dnech urgentní medicíny v Ostravě.

Reklama

V České republice je systém zdravotnické záchranné služby budován od 70. let, ale urgentní medicína se stala plnoprávným samostatným lékařským oborem až před 20ti lety. Toto zaměření ale není jen o úrazech a resuscitacích. Je to jeden z mála oborů lékařství, kde kde si musejí zdravotníci udržet celkových pohled na pacienta a musí znát všechny obory medicíny, aby mohli stanovit přesnou diagnózu. "V dnešní době superspecializované medicíny je to jeden z mála oborů, který by si měl udržet ten komplexní pohled na pacienta," vysvětluje předsedkyně Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof Jana Šebelová.

Jedním z nejvýraznějších propagátorů přednemocniční neodkladné péče byl doktor Jiří Dostál, po kterém je pojmenována i tradiční konference. Letos se v Ostravě konala už po 25 a z původní téměř lokální podoby přerostla v prestižní mezinárodní akci. "Urgentní medicína jako obor se snaží vychovat lékaře, kteří poskytují neodkladnou péči. Tu poskytují buď přednemocničně, čili v sanitkách a nebo v nemocnicích na odděleních urgentních příjmů, která by se nyní v souvislosti s ministerským výnosem měla budovat i v menších nemocnicích," říká předseda kongresu Dostálovy dny urgentní medicíny Milan Ticháček.

Kongres trval tři dny a za tu dobu se zdravotníci mohli hned v několika sálech účastnit nejen přednášek a diskusí, ale i workshopů. Příští ročník Dostálových dnů se bude konat v Praze v rámci Evropského kongresu urgentní medicíny a do Ostravy se vrátí v roce 2020. 
Festival LETNÍ ŠAPITÓ 2019: Skleněný zvěřinec / představení

Dnes 19:30 - 11:43
Celý MS kraj, Štěrkovna Hlučín

Sportovcům na dětech záleží! /Akce v Kozlovicích

23.06. 15:00 - 16.06. 11:43
Celý MS kraj, areál sportu v Kozlovicích u Přerova

Tomáš STRAUB s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

SUNGWOO HITECH s.r.o.
Ostrava-město
od 80 000 Kč

Detail

HONG ZHAN s.r.o.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu