V České republice je systém zdravotnické záchranné služby budován od 70. let, ale urgentní medicína se stala plnoprávným samostatným lékařským oborem až před 20ti lety. Toto zaměření ale není jen o úrazech a resuscitacích. Je to jeden z mála oborů lékařství, kde kde si musejí zdravotníci udržet celkových pohled na pacienta a musí znát všechny obory medicíny, aby mohli stanovit přesnou diagnózu. "V dnešní době superspecializované medicíny je to jeden z mála oborů, který by si měl udržet ten komplexní pohled na pacienta," vysvětluje předsedkyně Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof Jana Šebelová.
Jedním z nejvýraznějších propagátorů přednemocniční neodkladné péče byl doktor Jiří Dostál, po kterém je pojmenována i tradiční konference. Letos se v Ostravě konala už po 25 a z původní téměř lokální podoby přerostla v prestižní mezinárodní akci. "Urgentní medicína jako obor se snaží vychovat lékaře, kteří poskytují neodkladnou péči. Tu poskytují buď přednemocničně, čili v sanitkách a nebo v nemocnicích na odděleních urgentních příjmů, která by se nyní v souvislosti s ministerským výnosem měla budovat i v menších nemocnicích," říká předseda kongresu Dostálovy dny urgentní medicíny Milan Ticháček.
Kongres trval tři dny a za tu dobu se zdravotníci mohli hned v několika sálech účastnit nejen přednášek a diskusí, ale i workshopů. Příští ročník Dostálových dnů se bude konat v Praze v rámci Evropského kongresu urgentní medicíny a do Ostravy se vrátí v roce 2020.