Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skládka nebezpečného odpadu ve Vratimově je pryč

Obyvatelé Vratimova mohou slavit. Po skládce nebezpečného odpadu z bývalé chemičky Ostramo už není ani památky. Situaci vyřešil krajský úřad poté, co selhaly veškeré snahy o dohodu s Vratimovem. O náklady na sanaci ekologické zátěže se podělil Státní fond životního prostředí a krajský úřad.

Mělo to být super palivo. Před téměř deseti lety se kaly z bývalé chemičky Ostramo míchaly s dalšími látkami a vzniklá směs měla sloužit k výrobě elektřiny. Super palivo to prý skutečně bylo. Jenže o něj nebyl zájem a tak část vytěženého materiálu skončila ve Vratimově. Místní ho prý nejprve rozkrádali, ale mělo takovou výhřevnost, že dokázalo zničit kamna. 7 tisíc tun nebezpečného odpadu nakonec ve Vratimově otravovalo život lidem 8 let. Vše vyřešil až krajský úřad. "Jsem rád, že od srpna až do včerejšího dne bylo těch 7 400 tun odvezeno. Dvě třetiny už jsou termicky zpracované," říká hejtman Ivo Vondrák.

Hromada byla speciálními kontejnery převezena k likvidaci do Vřesové a malá část skončila zpátky v Ostravě. "To hlavní zařízení tlaková plynárna Vřesová provádí provádí spoluspalování odpadu, kdy tento odpad přidává ke svému primárnímu palivu. Jeho zplynováním vyrábí tzv. energoplyn z něhož se vyrábí energie," vysvětluje zástupce společnosti SUEZ, která odpad likviduje Lubomír Jati.

Odborníci ještě musejí prozkoumat vzorky. Nebezpečný odpad byl ve Vratimově mnoho let a mohl kontaminovat půdu. "Budou se analyzovat organicky vázané halogeny, ropné látky a vápník,"  říká zástupkyně laboratoře, ve které se budou zkoumat vzorky. Na konci listopadu budou známy výsledky a pak odborníci rozhodnou, zda je nutná další sanace.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy