Skládka nebezpečného odpadu ve Vratimově je pryč

Obyvatelé Vratimova mohou slavit. Po skládce nebezpečného odpadu z bývalé chemičky Ostramo už není ani památky. Situaci vyřešil krajský úřad poté, co selhaly veškeré snahy o dohodu s Vratimovem. O náklady na sanaci ekologické zátěže se podělil Státní fond životního prostředí a krajský úřad.

Mělo to být super palivo. Před téměř deseti lety se kaly z bývalé chemičky Ostramo míchaly s dalšími látkami a vzniklá směs měla sloužit k výrobě elektřiny. Super palivo to prý skutečně bylo. Jenže o něj nebyl zájem a tak část vytěženého materiálu skončila ve Vratimově. Místní ho prý nejprve rozkrádali, ale mělo takovou výhřevnost, že dokázalo zničit kamna. 7 tisíc tun nebezpečného odpadu nakonec ve Vratimově otravovalo život lidem 8 let. Vše vyřešil až krajský úřad. "Jsem rád, že od srpna až do včerejšího dne bylo těch 7 400 tun odvezeno. Dvě třetiny už jsou termicky zpracované," říká hejtman Ivo Vondrák.

Hromada byla speciálními kontejnery převezena k likvidaci do Vřesové a malá část skončila zpátky v Ostravě. "To hlavní zařízení tlaková plynárna Vřesová provádí provádí spoluspalování odpadu, kdy tento odpad přidává ke svému primárnímu palivu. Jeho zplynováním vyrábí tzv. energoplyn z něhož se vyrábí energie," vysvětluje zástupce společnosti SUEZ, která odpad likviduje Lubomír Jati.

Odborníci ještě musejí prozkoumat vzorky. Nebezpečný odpad byl ve Vratimově mnoho let a mohl kontaminovat půdu. "Budou se analyzovat organicky vázané halogeny, ropné látky a vápník,"  říká zástupkyně laboratoře, ve které se budou zkoumat vzorky. Na konci listopadu budou známy výsledky a pak odborníci rozhodnou, zda je nutná další sanace.
PAVEL NOVÁK „10“ / koncert

20.10. 15:00 - 18.10. 21:45
Celý MS kraj, Městský dům, Přerov

Hudební výlety: Slavné klarinetové kvintety

20.10. 15:00 - 18.10. 21:45
Celý MS kraj, Městský úřad Jablunkov

Spisovatelé do knihoven - Ondřej Hložek / autorské čtení

22.10. 18:00 - 18.10. 21:45
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Martin Kolek s.r.o.
Karviná
od 16 280 Kč do 35 000 Kč

Detail

ELANDOMY s.r.o.
Karviná
od 13 500 Kč

Detail

Vězeňská služba České republiky
Opava
od 26 100 Kč do 38 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu