Reklama

Obžalovaní nakupovali cizí platební karty na internetu

O kyberkriminalitě a nebezpečích na internetu jsme vás informovali už mnohokrát. Krajský soud v Ostravě nyní projednává unikátní případ krádeží platebních karet. Tři muži měli na ruských internetových serverech nakupovat údaje o platebních kartách z celého světa a ty pak používali pro svou potřebu. Škoda je několik milionů korun.

Reklama

Na internetu se v dnešní době dá koupit úplně všechno. Že jdou ale koupit i platební karty lidí, kteří o tom nemají ani tušení, ví jen málokdo. Navíc ne každý by to zkoušel. Na lavici obžalovaných usedli v Ostravě tři muži, kteří se toho nebáli a na ruském serveru nakupovali ve velkém platební karty asi padesáti bank. Mezi nimi i českých. “Ruské servery fungují v podstatě jako eshop, kde za bitcoiny normálně nakoupili údaje k platebním kartám,” vysvětluje žalobce Jaroslav Jurka.

Ukradené údaje z karet mohli využít zase jen na internetu a tak nakupovali dražší věci, dobíjeli si kredity a nebo sázeli na sport, aby peníze tzv. vyčistili. Také půjčovali peníze internetovým pokerovým hráčům. “Nechci se k tomu teď vyjadřovat,” vrtěl hlavou jeden z obžalovaných.

Podvody vyšly najevo náhodou, když tuzemská banka prověřovala jinou podezřelou transakci. ”Mělo by se jednat o několik tisíc platebních karet a několik tisíc útoků. Škoda je v řádech milionů,” upřesňuje mluvčí krajského soudu v Ostravě Jiří Barč.

Jeden ze tří obžalovaných je už ve výkonu trestu za stejný trestný čin z minulosti. Údajně jde o jeden z největších případů podvodů s platebními kartami v naší historii.
GS Caltex Czech, s.r.o.
Karviná
od 19 000 Kč

Detail

ELKOPLAST CZ, s.r.o.
Bruntál
od 15 000 Kč

Detail

LIMEX ČR, s.r.o.
Opava
od 500 Kč do 3 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu