Obžalovaní nakupovali cizí platební karty na internetu

O kyberkriminalitě a nebezpečích na internetu jsme vás informovali už mnohokrát. Krajský soud v Ostravě nyní projednává unikátní případ krádeží platebních karet. Tři muži měli na ruských internetových serverech nakupovat údaje o platebních kartách z celého světa a ty pak používali pro svou potřebu. Škoda je několik milionů korun.

Reklama

Na internetu se v dnešní době dá koupit úplně všechno. Že jdou ale koupit i platební karty lidí, kteří o tom nemají ani tušení, ví jen málokdo. Navíc ne každý by to zkoušel. Na lavici obžalovaných usedli v Ostravě tři muži, kteří se toho nebáli a na ruském serveru nakupovali ve velkém platební karty asi padesáti bank. Mezi nimi i českých. “Ruské servery fungují v podstatě jako eshop, kde za bitcoiny normálně nakoupili údaje k platebním kartám,” vysvětluje žalobce Jaroslav Jurka.

Ukradené údaje z karet mohli využít zase jen na internetu a tak nakupovali dražší věci, dobíjeli si kredity a nebo sázeli na sport, aby peníze tzv. vyčistili. Také půjčovali peníze internetovým pokerovým hráčům. “Nechci se k tomu teď vyjadřovat,” vrtěl hlavou jeden z obžalovaných.

Podvody vyšly najevo náhodou, když tuzemská banka prověřovala jinou podezřelou transakci. ”Mělo by se jednat o několik tisíc platebních karet a několik tisíc útoků. Škoda je v řádech milionů,” upřesňuje mluvčí krajského soudu v Ostravě Jiří Barč.

Jeden ze tří obžalovaných je už ve výkonu trestu za stejný trestný čin z minulosti. Údajně jde o jeden z největších případů podvodů s platebními kartami v naší historii.
Vítání jara / tvořivé dílny pro MŠ a ZŠ

01.04. 9:00 - 30.04. 16:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Vyšetření Vašich znamének zdarma v 15 městech

14.05. 10:00 - 06.06. 17:00
Celý MS kraj, Viz. tabulka

Třanovická desítka a MAj FEST / běžecký závod a festival

18.05. 15:00 - 20.04. 2:33
Celý MS kraj, obec Třanovice (okres Frýdek - Místek),

Zemědělská společnost s.r.o.
Frýdek-Místek
od 120 Kč

Detail

Vítkovické slévárny, spol. s r.o.
Ostrava-město
od 21 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu