Mimořádná zpráva:
Načítám...

Přehled zpráv

  • Načítám...

Celníci zadrželi u Bohumína kontraband léků

Celý MS kraj |

Možná víte, že i celníci pomáhají policejním toxi týmům v boji proti výrobcům drog a dokonce mají i speciální protidrogovou jednotku. V minulém týdnu se jim podařilo při náhodné kontrole vozidel zadržet u Bohumína kontraband velkého množství léků, ze kterých se vyrábí pervitin. Byl v dodávce s bulharskou poznávací značkou.

Celníci z oddělení mobilního dohledu prováděli na počátku minulého týdne běžnou kontrolu vozidel zaměřenou na nelegální přepravu zboží. Na dálnici D1 u Bohumína Vrbice zastavili podezřelou bílou dodávku s bulharskou poznávací značkou. "Provedli kontrolu zavazadlového prostoru. Tam byly na čtyřech paletách naskládány krabice. Po jejich otevření pracovníci celního dohledu zjistili, že se jedná o léky," vysvětluje mluvčí celníků Pavla Zdobnická.

Zkušení celníci už podle velkého množství léků pojali podezření, že by mohly být zneužity k výrobě drog a proto kontaktovali odborníky. Lék CET - Der totiž není v České republice registrován. "Ti potvrdili, že obsahují vysoký podíl pseudoefedrinu," dodává mluvčí. 

Lék CET Der skutečně obsahuje stejně jako například náš Modafen, Nurofen a nebo Paralen Plus pseudoefedrin, který se používá k výrobě pervitinu. "Výrobci drogy mají poměrně jednoduchý chemický proces pro výrobu pervitinu právě z toho pseudoefedrinu. Z toho se pak stává metamfetamin, který je samozřejmě výrazně jinak účinný, než pseudoefedrin," vysvětluje Marie Staňková z Ústavu soudní medicíny.

Řidič dodávky vypověděl, že část kontrabandu byla určena pro odběratele na našem území a část vezl do Polska. 

Nahlásit chybu


K tématu

Šest osob si rozdělovalo obchod s pervitinem. Některým hrozí i 12 let vězení

24. listopadu 2025 11:15 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Distribuci pervitinu si rozdělili. Ostravští celníci společně s olomouckými kriminalisty chytli skupinu, která obchodovala s pervitinem. V nelegální činnosti jedou nejméně od roku 2024. Nejvíce pervitinu prodali v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Šesti osobám ve věku od 23 do 45 let hrozí několik let vězení.

Ostravští celníci odhalili během festivalu desítky gramů drog

16. července 2026 8:54 | Ostrava-město | Anna Břenková

Celníci v Ostravě zadrželi během hudebního festivalu dva muže, u kterých zajistily téměř 60 gramů různých omamných látek. Při kontrolách vozidel zasahoval i služební pes, odhalil i dobře skryté zásoby pervitinu.

Ostravští celníci pronásledovali rychlé auto na dálnici. Našli drogy a zbraň

28. ledna 2026 11:12 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Noční hlídka ostravských celníků zadržela na dálnici rychle jedoucí auto. Při prohlídce vozu objevili téměř 200 gramů pervitinu, marihuanu a střelnou zbraň. Ukázalo se, že řidič má zákaz řízení, je pod vlivem drog a navíc dluží státu peníze. Případ si převzala policie.


Zoo Ostrava musela utratit samce medvěda ušatého, jeho stav se náhle zhoršil

Včera 16:37 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Z ostravské zoologické zahrady přišla velmi smutná zpráva. Museli utratit jednu z významných šelem, samce medvěda ušatého. Jeho stav se prudce zhoršil. Nyní se čeká na výsledky pitvy. Situaci a další postup bude zoo řešit s koordinátorem evropského chovného programu.

Učení hrou i práce v týmu. Základní škola Chrustova spustila program Začít spolu

Méně sezení v lavicích a více samostatného objevování. Základní škola Chrustova ve Slezské Ostravě zavedla do výuky novou vzdělávací metodiku Začít spolu. Program klade důraz na individuální přístup k dětem, rozvoj tvořivosti i vzájemnou spolupráci. Školáci pracují v takzvaných centrech aktivit a učí se řešit úkoly vlastním tempem.

Povodí Odry pracuje na úpravách slabých míst. Mezi prvními jsou Koblov a Antošovice

Koblov a Antošovice mají být lépe chráněny před povodněmi. Před dvěma lety tam voda zaplavila domy a lidé museli opustit své domovy. Povodí Odry proto připravuje zvýšení hráze a změny v čerpání vody z místních potoků. Pomoci mají také další úpravy.

ZŠ Mládežnická je druhou školou v Havířově s bufetovým stravováním

Včera 9:06 | Havířov | Bára Kelnerová

Žáci druhého stupně na Základní škole Mládežnická v Havířově si už pro oběd nechodí k výdejnímu okénku. Škola zavedla stravování formou bufetu, což se hned projevilo i menším množstvím zbytků.

Malý kolíček, velká pomoc. Krajský úřad v Ostravě se zapojil do sbírky pro děti s handicapem

Včera 10:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Zelený kolíček na oblečení jako symbol solidarity a pomoci. Moravskoslezský kraj se i letos připojil k celostátní veřejné sbírce Kolíčkový den. Úředníci i návštěvníci krajského úřadu v Ostravě si mohli koupit dřevěný kolíček a podpořit tím děti a mladé lidi s postižením. Výtěžek pomůže zajistit osobní asistenci, terapie nebo pomůcky.

Dvakrát nominovaný na Nobelovu cenu. Ostrava připomíná zapomenutého vědce Karla Šulce

Slezská Ostrava má novou památku na světově uznávaného vědce. Prostor před Přírodovědeckou fakultou Ostravské univerzity na Hladnově zdobí nová pamětní plastika. Připomíná osobnost lékaře a vědce Karla Šulce, který před více než sto lety působil v Michálkovicích. Za své objevy v oblasti hmyzu a buněk byl dokonce dvakrát nominovaný na Nobelovu cenu.

Mladí judisté se v Havířově prali na mezinárodním turnaji

Včera 10:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Mladí judisté z České republiky, Slovenska a Polska se sjeli do Havířova na turnaj, který se koná jako memoriál Alexandra Jurečky.

GEMMA provedla žáky téměř třicítkou středních škol a učilišť

Včera 10:11 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Prezentace desítek studijních a učebních oborů - to je přehlídka GEMMA, která se pro žáky osmých a devátých tříd konala v Novém Jičíně. Pozvání přijaly školy z regionu i ze sousedního Zlínska a Olomoucka.

Miliardová tramvajová trať v Ostravě-Porubě má projektanta. Její stavbu dál provázejí emoce

19. října 2026 14:22 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Příprava tramvajové trati v Ostravě-Porubě se posunula. Dopravní podnik Ostrava vybral projektanta pro 3,3 kilometru dlouhou trať se šesti zastávkami. Zatímco vedení města a dopravního podniku projekt hájí jako klíčový pro rozvoj obvodů, záměr dlouhodobě budí silné emoce mezi lidmi. Veřejnost k němu podala tisíce připomínek a vznikla také petice. Samotná stavba by přesto mohla začít v roce 2028.

Podvodníci útočí na lékaře na Karvinsku. Posílají falešné faktury, někteří už naletěli

Včera 9:10 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Policisté z Karviné a Těrlicka vyšetřují sérii podvodů zaměřených na lékaře. Podvodníci se vydávávají za ověřenou agenturu a posílají emailem věrohodné faktury na více než 31 tisíc korun za program. Někteří zdravotníci peníze skutečně poslali. Policie nabádá k maximální opatrnosti a ověřování plateb.

Zoo Ostrava musela utratit samce medvěda ušatého, jeho stav se náhle zhoršil

Včera 16:37 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Z ostravské zoologické zahrady přišla velmi smutná zpráva. Museli utratit jednu z významných šelem, samce medvěda ušatého. Jeho stav se prudce zhoršil. Nyní se čeká na výsledky pitvy. Situaci a další postup bude zoo řešit s koordinátorem evropského chovného programu.

Hosté ve studiu: Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MS kraj

Jsou případy, kdy je nutné, aby řidič elektrokoloběžky měl řidičské oprávnění

Malý kolíček, velká pomoc. Krajský úřad v Ostravě se zapojil do sbírky pro děti s handicapem

Včera 10:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Zelený kolíček na oblečení jako symbol solidarity a pomoci. Moravskoslezský kraj se i letos připojil k celostátní veřejné sbírce Kolíčkový den. Úředníci i návštěvníci krajského úřadu v Ostravě si mohli koupit dřevěný kolíček a podpořit tím děti a mladé lidi s postižením. Výtěžek pomůže zajistit osobní asistenci, terapie nebo pomůcky.

Podvodníci útočí na lékaře na Karvinsku. Posílají falešné faktury, někteří už naletěli

Včera 9:10 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Policisté z Karviné a Těrlicka vyšetřují sérii podvodů zaměřených na lékaře. Podvodníci se vydávávají za ověřenou agenturu a posílají emailem věrohodné faktury na více než 31 tisíc korun za program. Někteří zdravotníci peníze skutečně poslali. Policie nabádá k maximální opatrnosti a ověřování plateb.

Archeopark v Chotěbuzi lidem přiblížil dávný život Aztéků, Mayů a Inků

19. října 2026 14:05 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tajemství dávných civilizací Střední Ameriky se snažili odhalit návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi. Akce se konala u příležitosti Mezinárodního dne archeologie.

Bruntálem proběhl již 54. ročník Večerního běhu městem

19. října 2026 13:54 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Centrum Bruntálu zaplnily stovky běžců všech věkových kategorií. Jedním z nejoblíbenějších městských běhů v zemi je Večerní běh Bruntálem. Právě proběhl jeho úctyhodný, již čtyřiapadesátý ročník.

Celníci zadrželi u Bohumína kontraband léků
Vydáno 21. listopadu 2018 13:13, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
Možná víte, že i celníci pomáhají policejním toxi týmům v boji proti výrobcům drog a dokonce mají i speciální protidrogovou jednotku. V minulém týdnu se jim podařilo při náhodné kontrole vozidel zadržet u Bohumína kontraband velkého množství léků, ze kterých se vyrábí pervitin. Byl v dodávce s bulharskou poznávací značkou.

Celníci z oddělení mobilního dohledu prováděli na počátku minulého týdne běžnou kontrolu vozidel zaměřenou na nelegální přepravu zboží. Na dálnici D1 u Bohumína Vrbice zastavili podezřelou bílou dodávku s bulharskou poznávací značkou. "Provedli kontrolu zavazadlového prostoru. Tam byly na čtyřech paletách naskládány krabice. Po jejich otevření pracovníci celního dohledu zjistili, že se jedná o léky," vysvětluje mluvčí celníků Pavla Zdobnická.

Zkušení celníci už podle velkého množství léků pojali podezření, že by mohly být zneužity k výrobě drog a proto kontaktovali odborníky. Lék CET - Der totiž není v České republice registrován. "Ti potvrdili, že obsahují vysoký podíl pseudoefedrinu," dodává mluvčí. 

Lék CET Der skutečně obsahuje stejně jako například náš Modafen, Nurofen a nebo Paralen Plus pseudoefedrin, který se používá k výrobě pervitinu. "Výrobci drogy mají poměrně jednoduchý chemický proces pro výrobu pervitinu právě z toho pseudoefedrinu. Z toho se pak stává metamfetamin, který je samozřejmě výrazně jinak účinný, než pseudoefedrin," vysvětluje Marie Staňková z Ústavu soudní medicíny.

Řidič dodávky vypověděl, že část kontrabandu byla určena pro odběratele na našem území a část vezl do Polska. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000014664/celnici-zadrzeli-u-bohumina-kontraband--leku