Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dokument o Ostravsko-opavské operaci je před dokončením

Pokud se vyloženě nezajímáte o historii asi nevíte, že největší bitvou 2. světové války na našem území byla Ostravsko-opavská operace. V tuhých bojích se utkalo více než 400 tisíc vojáků. Právě malá povědomost o této významné operaci vedla naší TV Polar k vytvoření dokumentu plného unikátních autentických záběrů, který boje přesně mapuje. Nyní je před dokončením.

255 tisíc ruských a československých vojáků proti 150 tisícům Němců, 180 ruských tanků proti stovce německých, 400 ruských letadel  proti 120 německým. To byla Ostravsko-opavská operace, která začala 10. března 1945. Na konci 5. května pak bylo 124 tisíc mrtvých a zraněných. Tato čísla zcela jasně demonstrují význam a velikost operace nejen pro náš region ale pro celou zemi a právě proto se rozhodla TV Polar o vytvoření dokumentu. "Chtěli jsme vytvořit film, který by nejen autenticky popisoval a nebyly to jen ilustrační záběry, ale byly to záběry z té doby a z toho místa. To bylo nejtěžší, najít ty záběry," říká jednatel TV Polar, režisér, a scénárista Jaroslav  Korytář.

Autentické záběry sháněli poradci v 10 archivech celého světa. Mimo jiné samozřejmě v Rusku, ale i v USA a Velké Británii. "Cílem toho filmu bylo podat tu Ostravskou operaci a ty osvobozovací boje v nějakém širším kontextu. Nezaměřovat to jen na činnost  československých jednotek a ten český pohled. Využít opravdu i ty sovětské a německé archivy," vysvětluje odborný poradce Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea Opava.

Dokument je v těchto dnech těsně před dokončením a uskutečnilo se i první promítání pracovní verze pro pozvané hosty. "Pro mě to bylo velmi poučné. Mě zajímá historie a to je můj kraj. Hodně jsem se dozvěděl," řekl mořeplavec Richard Konkolski a scénárista, dramaturg a spisovatel Milan Švihálek ho doplnil: "Hlavně si myslím, protože jsem fanda na historii, že je to dokonalá práce."  Film se líbil i primátoru Ostravy Tomáši Macurovi: "Je to ideální materiál pro výuku dějepisu. Fakt dobrá práce." V těchto dnech se film dodělává. Jeho slavnostní premiéra je plánována na 29. dubna, tedy v předvečer výročí osvobození Ostravy. 

Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail