Reklama

Dokument o Ostravsko-opavské operaci je před dokončením

Pokud se vyloženě nezajímáte o historii asi nevíte, že největší bitvou 2. světové války na našem území byla Ostravsko-opavská operace. V tuhých bojích se utkalo více než 400 tisíc vojáků. Právě malá povědomost o této významné operaci vedla naší TV Polar k vytvoření dokumentu plného unikátních autentických záběrů, který boje přesně mapuje. Nyní je před dokončením.

Stáhnout video
Reklama

255 tisíc ruských a československých vojáků proti 150 tisícům Němců, 180 ruských tanků proti stovce německých, 400 ruských letadel  proti 120 německým. To byla Ostravsko-opavská operace, která začala 10. března 1945. Na konci 5. května pak bylo 124 tisíc mrtvých a zraněných. Tato čísla zcela jasně demonstrují význam a velikost operace nejen pro náš region ale pro celou zemi a právě proto se rozhodla TV Polar o vytvoření dokumentu. "Chtěli jsme vytvořit film, který by nejen autenticky popisoval a nebyly to jen ilustrační záběry, ale byly to záběry z té doby a z toho místa. To bylo nejtěžší, najít ty záběry," říká jednatel TV Polar, režisér, a scénárista Jaroslav  Korytář.

Autentické záběry sháněli poradci v 10 archivech celého světa. Mimo jiné samozřejmě v Rusku, ale i v USA a Velké Británii. "Cílem toho filmu bylo podat tu Ostravskou operaci a ty osvobozovací boje v nějakém širším kontextu. Nezaměřovat to jen na činnost  československých jednotek a ten český pohled. Využít opravdu i ty sovětské a německé archivy," vysvětluje odborný poradce Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea Opava.

Dokument je v těchto dnech těsně před dokončením a uskutečnilo se i první promítání pracovní verze pro pozvané hosty. "Pro mě to bylo velmi poučné. Mě zajímá historie a to je můj kraj. Hodně jsem se dozvěděl," řekl mořeplavec Richard Konkolski a scénárista, dramaturg a spisovatel Milan Švihálek ho doplnil: "Hlavně si myslím, protože jsem fanda na historii, že je to dokonalá práce."  Film se líbil i primátoru Ostravy Tomáši Macurovi: "Je to ideální materiál pro výuku dějepisu. Fakt dobrá práce." V těchto dnech se film dodělává. Jeho slavnostní premiéra je plánována na 29. dubna, tedy v předvečer výročí osvobození Ostravy. 

ReklamaValaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Work Service Czech s.r.o.
Opava
od 17 000 Kč do 19 000 Kč

Detail

ELKOPLAST CZ, s.r.o.
Bruntál
od 16 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu