Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horská služba pátrala na Lysé po ztracených mladících

I Lysá hora v Beskydech, kde denně proudí stovky turistů, může být velmi nebezpečná. Hlavně nyní v zimě. Na vlastní kůži to pocítili dva 17letí mladíci, kteří se při večerním sestupu ztratili, a několik hodin je hledala horská služba. Naštěstí vyvázli jen s omrzlinami.

Pořádnou prověrku spolupráce záchranných složek připravili dva 17letí mladíci, kteří se vydali na večerní výšlap na Lysou Horu v Beskydech. Vycházeli až v 5 hodin odpoledne z Ostravice. Čelovky neměli. Chtěli si v případě potřeby posvítit mobily. Nahoru to ještě šlo, ale dolů už to bylo horší. Spěchali na vlak a tak je napadlo urychlit si cestu zkratkou. Bohužel zabloudili a museli volat tísňovou linku. "Linka 112 nás přepojila na horskou službu. Ti po nás začali pátrat. Hledali hodinu, ze začátku si mysleli, že nás najdou, ale bohužel nás nenašli. Potom už jsme sotva chodili," popisoval jeden ze ztracených mladíků Petr Lako. 

Na Lysé hoře bylo více než metr sněhu a teplota hluboko pod bodem mrazu. Naštěstí jsou oba mladíci trénovaní sportovci a i oblečení měli solidní. Bohužel, ale telefony nevydržely chlad a vypnuly se. Spojení z Horskou službou ztratili kolem 8 hodin večer. "My jsme se pokoušeli s nimi navázat kontakt přes mobilního operátora, jenže oni měli malý kredit, byli na slabém signálu a docházela jim baterka. Všechno bylo špatně," vysvětluje náčelník Horské služba Beskydy Radim Pavlica. Horská služba mladíky našla kolem půlnoci. "Byli jsme promrzlí, měli jsme omrzliny na nohách a já jsem měl vyvrtlý kotník," dodává Petr Lako. 

Oba mladíci pak zůstali ještě tři dny v nemocnici. Naštěstí se vše obešlo bez následků. Horská služba důrazně varuje nezkušené turisty, aby raději chodili do hor přes den a nebo se vybavili čelovkami. Důležitá je kvalitní obuv i oblečení a nabitý mobil.

Nahlásit chybu


K tématu
POE EDUCO, spol. s r. o., Ostrava, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Karviná, Opava
Ostrava
od 200 do 330 Kč/hod.

Detail

STARTRONIC s. r. o.;
Ostrava
od 17 300 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

GLOBY s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 166 do 166 Kč/hod.

Detail