Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji je po letech sucha konečně dostatek vody

Nyní jistě potěšíme zemědělce, zahrádkáře, ale i ostatní obyvatele našeho kraje. Vodohospodáři totiž potvrdili že se díky dešti a sněhu v zimním období naplnily přehrady a vody tak bude v tomto roce dostatek. Přesto Povodí Odry spolupracuje s MS krajem v hledání způsobu, jak minimalizovat následky sucha, ale i případných povodní.

Moravskoslezský kraj nechal zpracovat analýzu zranitelnosti regionu vůči dopadům klimatických změn do roku 2030 a 2050. Důvodem jsou extrémy posledních let. Povodně i sucha. Kraj úzce spolupracuje i s Povodím Odry. Díky letošní zimě se ale situace stabilizovala a suché období skončilo. "Nasněžilo dostatečné množství sněhu a to hlavně v Beskydech. V Jeseníkách je to trošku slabší. Navíc sníh v nižších partiích postupně odtával a vsakoval, což je pro hladiny spodních vod příznivé. Ve vyšších partiích hor se sníh stále drží. Současná naplněnost vodních nádrží je poměrně vysoká," říká ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Obyvatelé našeho kraje mají také možnost využít dotační program na podporu projektů, které pomohou najít obcím optimální způsob, jak nakládat s vodami. K dispozici je 22 milionů na zásobování pitnou vodou a na hospodaření v lesích dalších 9. "Lidé by si měli zajistit využití dešťové vody. Projekty jsou nejen o uchování vody v krajině, ale i o hospodaření s pitnou vodou v jednotlivých domácnostech," uvádí hejtman Ivo Vondrák.

Nejúčinnějším opatřením proti extrémům jsou údolní nádrže, které mohou vodu zadržovat při nadbytku srážek a v případě sucha naopak vypouštět. Povodí Odry spravuje 6 údolních nádrží a 3 převody vody. Zdroje v Beskydech a Jeseníkách jsou navíc propojeny vodovodem, což umožňuje zastupitelnost. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy