V MS kraji je po letech sucha konečně dostatek vody

Nyní jistě potěšíme zemědělce, zahrádkáře, ale i ostatní obyvatele našeho kraje. Vodohospodáři totiž potvrdili že se díky dešti a sněhu v zimním období naplnily přehrady a vody tak bude v tomto roce dostatek. Přesto Povodí Odry spolupracuje s MS krajem v hledání způsobu, jak minimalizovat následky sucha, ale i případných povodní.

Reklama

Moravskoslezský kraj nechal zpracovat analýzu zranitelnosti regionu vůči dopadům klimatických změn do roku 2030 a 2050. Důvodem jsou extrémy posledních let. Povodně i sucha. Kraj úzce spolupracuje i s Povodím Odry. Díky letošní zimě se ale situace stabilizovala a suché období skončilo. "Nasněžilo dostatečné množství sněhu a to hlavně v Beskydech. V Jeseníkách je to trošku slabší. Navíc sníh v nižších partiích postupně odtával a vsakoval, což je pro hladiny spodních vod příznivé. Ve vyšších partiích hor se sníh stále drží. Současná naplněnost vodních nádrží je poměrně vysoká," říká ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Obyvatelé našeho kraje mají také možnost využít dotační program na podporu projektů, které pomohou najít obcím optimální způsob, jak nakládat s vodami. K dispozici je 22 milionů na zásobování pitnou vodou a na hospodaření v lesích dalších 9. "Lidé by si měli zajistit využití dešťové vody. Projekty jsou nejen o uchování vody v krajině, ale i o hospodaření s pitnou vodou v jednotlivých domácnostech," uvádí hejtman Ivo Vondrák.

Nejúčinnějším opatřením proti extrémům jsou údolní nádrže, které mohou vodu zadržovat při nadbytku srážek a v případě sucha naopak vypouštět. Povodí Odry spravuje 6 údolních nádrží a 3 převody vody. Zdroje v Beskydech a Jeseníkách jsou navíc propojeny vodovodem, což umožňuje zastupitelnost. 
Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Obléhání nedobytné pevnosti / bitva o hrad Hukvaldy

20.07. 13:00 - 21.07. 14:00
Celý MS kraj, Hrad Hukvaldy

Baškohrátky / závod netradičních plavidel

17.08. 10:00 - 21.07. 17:43
Celý MS kraj, Areál přehrady Baška

PTS Josef Solnař, s.r.o.
Ostrava-město
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

HOTJET CZ s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

Stavby COMPLET s.r.o.
Ostrava-město
od 18 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu