Případy podvodů zaměřených na zranitelné seniory neubývá. Nedávno jsme vás informovali o 95leté ženě, kterou v Ostravě okradl falešný elektrikář. Před vánocemi také začali policisté pracovat na případu falešných vnuků. Jde o desítky telefonátů, které je zavedly do Polska. "V této věci probíhá i spolupráce s polskými kolegy, protože stopy případů vedou právě do Polska," vysvětluje náměstek ředitele PČR MS kraje Radim Wita.
Objasňování těchto případů je prý složité a pachatelé se u soudu objevují jen velmi málo. Například v roce 2016 poslal krajský soud do vezení dva muže a ženu, kteří obrali o peníze mnoho důchodců. Šéf gangu Sharkezi dostal 5 a půl roku vězení. "Telefonovala mi nějaká slečna. Mám jedinou vnučku a tak jsem se ji zeptal, jestli je to Radka a ona řekla, že ano. Říkala, že je v šoku, že způsobila dopravní nehodu a že potřebuje 70 tisíc korun," řekl nám jeden z okradených v roce 2016.
Nejlepší ochranou proti těmto podvodníkům je prevence a proto o jejich fintách často informujeme. Policisté pro seniory vydali knížku, kde před nejčastějšími trestnými činy varují. "Vnímáme efektivní dopad informování veřejnosti, protože loni jsme zaznamenali menší počet dokonaných trestných činů páchaných na seniorech. Konkrétně u specializace tzv. falešného vnuka," uvádí mluvčí policie Gabriela Pokorná.
Policisté znovu varují seniory: Nepouštějte do bytu nikoho cizího. Telefonáty s příbuznými ověřujte zpětným voláním a v případě problémů se nebojte volat policejní linku 158.