Převzetí nemocnice Orlovou by prý znamenalo její likvidaci

Orlová chce za každou cenu zabránit stěhování akutním lůžkové péče tamní nemocnice do Karviné a proto zahájila kroky k jejímu převzetí do majetku města. To by ale podle hejtmana kraje znamenalo likvidaci tohoto zdravotnického zařízení. Nemocnice by prý musela být navíc nejméně půl roku zavřená.

V minulém týdnu rozhodlo zastupitelstvo MS kraje o stěhování akutní lůžkové péče z orlovské nemocnice do Karviné a Havířova. Důvodem je nedostatek zdravotníků a ztrátové hospodaření. Orlovští radní to ale chtějí zvrátit a požádali kraj o převod nemocnice do majetku města. “Předpokládáme, že kraj nám převede nemocnici za symbolickou korunu, nebo úplně bezplatně. Tak, jak to udělal v jiných zařízeních. Převod by ale musel být bez nějaké zátěže, že bychom museli něco platit kraji,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).

Podle hejtmana Iva Vondráka není převod do majetku města aktuální, protože existuje závazné rozhodnutí zastupitelstva, které rozhodlo o stěhování akutní péče. Hejtman také tvrdí, že pokud by něco mělo způsobit likvidaci nemocnice, tak je to právě převod do vlastnictví města. To potvrzuje i ředitel nemocnic na Karvinsku, který stěhování připravuje. "Město by muselo projít výběrovým řízením na poskytování zdravotní péče, následně by muselo uzavřít tzv. rámcové smlouvy na poskytování zdravotní péče, aby tuto péči dostali uhrazenou zdravotními pojišťovnami. Pak je tady ohrožena otázka akreditací, protože vzhledem k tomu, jaké obory orlovská nemocnice má, tak by nebyla akreditovaná," vysvětluje ředitel nemocnic v Karviné Ráji a Havířově Jiří Matěj.

Problém je také v tom, že v době, kdy se vyřizovaly všechny potřebné smlouvy a povolení, nemohla by nemocnice přijímat a léčit pacienty, takže by byla zavřená. Což by trvalo nejméně půl roku. 

POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

Zítra 14:00 - 22.11. 22:09
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Rozsvěcování stromečku s vánočním hodováním v Bašce

30.11. 14:00 - 22.11. 22:09
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

PETR BENDE & BAND a vzácní hosté / Vánoční turné 2019

30.11. 19:00 - 22.11. 22:09
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků