Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Převzetí nemocnice Orlovou by prý znamenalo její likvidaci

Orlová chce za každou cenu zabránit stěhování akutním lůžkové péče tamní nemocnice do Karviné a proto zahájila kroky k jejímu převzetí do majetku města. To by ale podle hejtmana kraje znamenalo likvidaci tohoto zdravotnického zařízení. Nemocnice by prý musela být navíc nejméně půl roku zavřená.

V minulém týdnu rozhodlo zastupitelstvo MS kraje o stěhování akutní lůžkové péče z orlovské nemocnice do Karviné a Havířova. Důvodem je nedostatek zdravotníků a ztrátové hospodaření. Orlovští radní to ale chtějí zvrátit a požádali kraj o převod nemocnice do majetku města. “Předpokládáme, že kraj nám převede nemocnici za symbolickou korunu, nebo úplně bezplatně. Tak, jak to udělal v jiných zařízeních. Převod by ale musel být bez nějaké zátěže, že bychom museli něco platit kraji,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).

Podle hejtmana Iva Vondráka není převod do majetku města aktuální, protože existuje závazné rozhodnutí zastupitelstva, které rozhodlo o stěhování akutní péče. Hejtman také tvrdí, že pokud by něco mělo způsobit likvidaci nemocnice, tak je to právě převod do vlastnictví města. To potvrzuje i ředitel nemocnic na Karvinsku, který stěhování připravuje. "Město by muselo projít výběrovým řízením na poskytování zdravotní péče, následně by muselo uzavřít tzv. rámcové smlouvy na poskytování zdravotní péče, aby tuto péči dostali uhrazenou zdravotními pojišťovnami. Pak je tady ohrožena otázka akreditací, protože vzhledem k tomu, jaké obory orlovská nemocnice má, tak by nebyla akreditovaná," vysvětluje ředitel nemocnic v Karviné Ráji a Havířově Jiří Matěj.

Problém je také v tom, že v době, kdy se vyřizovaly všechny potřebné smlouvy a povolení, nemohla by nemocnice přijímat a léčit pacienty, takže by byla zavřená. Což by trvalo nejméně půl roku. 


Nahlásit chybu


K tématu




ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

Dalphen Building s.r.o., Ostrava a okolí
Ostrava
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail