Převzetí nemocnice Orlovou by prý znamenalo její likvidaci

Orlová chce za každou cenu zabránit stěhování akutním lůžkové péče tamní nemocnice do Karviné a proto zahájila kroky k jejímu převzetí do majetku města. To by ale podle hejtmana kraje znamenalo likvidaci tohoto zdravotnického zařízení. Nemocnice by prý musela být navíc nejméně půl roku zavřená.

V minulém týdnu rozhodlo zastupitelstvo MS kraje o stěhování akutní lůžkové péče z orlovské nemocnice do Karviné a Havířova. Důvodem je nedostatek zdravotníků a ztrátové hospodaření. Orlovští radní to ale chtějí zvrátit a požádali kraj o převod nemocnice do majetku města. “Předpokládáme, že kraj nám převede nemocnici za symbolickou korunu, nebo úplně bezplatně. Tak, jak to udělal v jiných zařízeních. Převod by ale musel být bez nějaké zátěže, že bychom museli něco platit kraji,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).

Podle hejtmana Iva Vondráka není převod do majetku města aktuální, protože existuje závazné rozhodnutí zastupitelstva, které rozhodlo o stěhování akutní péče. Hejtman také tvrdí, že pokud by něco mělo způsobit likvidaci nemocnice, tak je to právě převod do vlastnictví města. To potvrzuje i ředitel nemocnic na Karvinsku, který stěhování připravuje. "Město by muselo projít výběrovým řízením na poskytování zdravotní péče, následně by muselo uzavřít tzv. rámcové smlouvy na poskytování zdravotní péče, aby tuto péči dostali uhrazenou zdravotními pojišťovnami. Pak je tady ohrožena otázka akreditací, protože vzhledem k tomu, jaké obory orlovská nemocnice má, tak by nebyla akreditovaná," vysvětluje ředitel nemocnic v Karviné Ráji a Havířově Jiří Matěj.

Problém je také v tom, že v době, kdy se vyřizovaly všechny potřebné smlouvy a povolení, nemohla by nemocnice přijímat a léčit pacienty, takže by byla zavřená. Což by trvalo nejméně půl roku. 

Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Radek Malý / beseda

10.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

STAVEBNÍ PODNIK PLZEŇ s.r.o., Plzeňský kraj

od 15 590 Kč/měsíc

Detail

Mihaly agency spol. s r.o. - Praha-východ

od 14 800 Kč/měsíc

Detail

ISKRA V V s.r.o. - Pardubice

od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků