DOPRAVNÍ REVUE: Impuls pro mošnovské letiště, kraj chce tři nové linky

Letiště Leoše Janáčka nelétá - taková jsou slova hejtmana Iva Vondráka. Moravskoslezský kraj dává dlouhou dobu impulzy, které by mezinárodní letiště v Mošnově "nakoply". Aktuálně je to návrh, který schválili krajští radní - tedy snaha provozovat linky mezi Ostravou, rakouskou Vídní a německým Mnichovem formou závazku veřejné služby. Rada kraje také doporučila zastupitelům schválit podporu letecké linky do polské Varšavy.

Rozhodnutí českých aerolinií zrušit linku Praha - Ostrava, nezájem cestujících o linku do Milána nebo neúspěšná snaha o provoz linek do Amsterdamu a Helsinek. I když má letiště jako jediné v republice vlakové spojení, leží jen pár kilometrů od dálnice, stále se ho kraji nedaří rozlétat. "Hledáme z cesty, jak z toho ven. Jedna z cest je poskytnout dopravní obslužnost našim občanům, kteří letí na dovolenou. Myslím si, že tyto věci nezůstávají omezeny. V daný okamžik je pouze problém s Boeingy 737 MAX, které mají limity. Ale to je věc dočasná. Nicméně my vnímáme naše letiště jako vstupní bránu pro to, co se tady děje. Tento kraj musí být propojen se zbytkem světa," říká hejtman MS kraje Ivo Vondrák (ANO).

V našem regionu podle aktuálních dat působí více než 250 společností s významným podílem v zahraničí. Právě na obchodní klientelu se kraj plánuje zaměřit. "My na to musíme nějakým způsobem reagovat, takže dneska se bavíme o linkách Vídeň a Mnichov tak, aby létaly minimálně dvakrát denně," dodává Vondrák. "Třetí linka, o které se bavíme, která bude financována trochu jiným způsobem, je linka do Varšavy, která je důležitá z pohledu propojení na sever," říká dále hejtman MS kraje.

"Nedělali bychom to, kdybychom neměli na trhu osondováno, že o toto bude zájem," vysvětluje náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka (ODS).

O schváleném záměru vedení kraje budou na červnovém jednání rozhodovat zastupitelé. Maximální výše kompenzace za provoz dotovaných linek by měla být 7,8 milionu eur ročně. Vedení kraje také schválilo novou strategii rozvoje Letiště Leoše Janáčka. V ní je podstatná část věnována nákladnímu využití - tedy Cargu - a také připravované rekonstrukci přistávací dráhy.
Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Radek Malý / beseda

10.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

TORINA CZ, s.r.o. - Praha-východ

od 16 100 do 17 000 Kč/měsíc

Detail

FORDEX s.r.o. - Praha-východ

od 14 800 Kč/měsíc

Detail

V.I.N.& Familie s.r.o. - okres Pardubice

od 16 250 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků